• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
El Ve But Bakımı Nasıl Yapılır

El Ve But Bakımı Nasıl Yapılır

Kışın soğukla, yazın da sıcakla her lahza bağlantı halinde olan eller ve tırnaklar, yaşınızı, yüzünüzden daha çabuk ele veriyor. Bunun yanı sıra, aralıksız yapılan diyet kürleri de vücuttaki albümin ve mineralleri değil ederek, tırnaklarınızın kolayca kırılmasına ve yumuşamasına sebep oluyor. 

Ellerin ve tırnakların ültraviyole ışınlarına ve hür radikallere karşı dayanıklı olmaları için bakımlarına itina gösterilmesi gerekiyor. Yazın sıkça giyilen sandaletlerin içinde kuytu ve sağlıklı ayaklara sahip olmak için, pediküre de bambaşka bir tartı verilmeli. Alışılagelmiş şartlarda dört hafta boyunca yeterli olan pedikür, yazın en fazla üç haftada bir yapılmalı.

Uzmanlar, manikür yapmanın en iyi zamanının, alınacak uzun ve ılık bir duş sonrası olduğunu bildiriyor. Çivi etlerinin yumuşaması ve manikürden iyi bir netice alabilmek için, ellerin sabunlu suda bir müddet bekletilmesi gerektiğini belirten uzmanların diğer önerileri ise şöyle:

“Ojenizi temizledikten sonradan yumuşaklık ve parlaklık kazanmaları için, tırnaklarınızı limonla ovun. Çivi etlerinizi kesmek yerine, tırnak çubuğu ile dibe doğru itin ve temizleyin. Yumuşak ve steril edilmiş bir törpü ile tırnaklarınızı düzeltin. Ellerinize nemlendirici sürmeyi unutmayın. Ellerinizi son kere ılık suda duruladıktan daha sonra baştan nemlendirici sürün. Tırnaklarınıza önce sertleştirici sürün. Böylece tırnaklarınız hem güçlenecek keza de daimi parlaklık kazanmış olacak. Ojenizi sürdükten sonradan, çabuk kurumasını istiyorsanız, ellerinizi buzlu suda bir müddet bekletin. Tırnaklarınızı ve ojenizin rengini gözetmek için, bir kat da çivi koruyucusu sürebilirsiniz.” 
 

Şımarık Ayaklar

Uzmanlar, yazın sık sık giyilen sandaletlerin içinde kuytu ve sağlıklı ayaklara sahip edinmek için, pediküre farklı bir tartı verilmesi gerektiğini de kaydediyor. Adi şartlarda dört hafta baştan başa tatmin edici olan pedikürün, yazın en fazla üç haftada bir yapılmasını öneren uzmanlar, ojeleri tamamen temizledikten sonradan ayakların sabunlu ve limoni suyun içinde yaklaşık 10 dakika kadar bekletilmesi gerektiğini vurguluyor. 

Uzmanlar, deniz, kumsal gibi faktörlerden ayakların mikrop kapıp enfeksiyonlara maruz kalmaması için, tırnakların etlerin dibinden kesilmemesi gerektiğini hatırlatarak şu önerilerde bulunuyor: 

“Tırnaklarınızı dairesel değil, düz kesmeye uyarı edin. Tez uzamaması için etlerinizi muhakkak kesmeyin. Ayaklarınıza ponza taşı ile masaj yapın. Ağrıyan ve şişen bacak bileklerinizi, ılık suda dinlendirin. Kan dolaşımını düzene sokmak için ise üçgenin taban olmayan kenarı masajınızı ayaklardan dizlerinize dürüst yapın. Ayaklarınızı suda bir müddet bekletin ve havluyla nemini alın. sonra da dilediğiniz renkte bir oje sürün. Pedikürünüz bittikten sonra, ayaklarınıza bakım kremi sürün ve sprey sıkın.”

Uzmanlar, fazla yürüyen kişilerin ayaklarını mutlaka dinlendirmesi gerektiğini de ifade ederek, bunun için yapılacak işlemin çok kolay olduğunu anlatıyor: 

“Orta boy bir leğenin içine sıcak su doldurun, içine antiseptik ya da deniz tuzu katarak erimesini bekleyin. Ayaklarınızı 15 dakika her tarafında bu suyun içinde dinlendirin. daha sonra ayaklarınızı sudan çıkarın, ayrıntılarıyla kurulayın ve dermansızlık herif bir jel ya da krem ile bir vakit masaj yapın.”

El ve etap bakımınız için evde yapabileceğiniz, basit kısa süreli ve etkili öneriler..

Gece yatmadan önce ellerinizi bir kabın içine koyduğunuz zeytinyağına batırın. Takriben 10 dakika kadar tutun. Çıkarın, kurulayın ve pamuklu bir eldiven giyerek yatın, sabahtan kalktığınızda yumuşacık olduğunu göreceksiniz.  Bir kabın içine bir arz susam yağı koyun ve bir limonun yarısını sıkın. Iyice karıştırdıktan sonradan tırnaklarınıza sürün, beslendiklerini, güçlendiklerinigöreceksiniz.  Ilık suyun içine nane inşa, susam yağı ve bir miktar pudra dökün. Ayaklarınızı, bacaklarınızı bu karışımla ovun. Kuru ciltler için şahane bir karışım.

 

Etiket Alımlılık deri bakım Üçgenin Taban Olmayan Kenarı Bakımı El Bakımı el bakımı için öneriler but bakımı için öneriler evde el bakımı evde üçgenin taban olmayan kenarı bakımı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın