• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
El Ve Parmaklar Neden Şişer? Sebepleri Nelerdir

El Ve Parmaklar Neden Şişer? Sebepleri Nelerdir

Ellerde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde ara sıra şişlikler belirir. Bu şişlikler çoğunlukla eklem yerlerinde görülür. Peki nedenleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve üçgenin taban olmayan kenarı bileklerinde husule gelen bu şişlikler ciddi…

Ellerde, parmaklarda, el ve ayak bileklerinde zaman zaman şişlikler belirir. Bu şişlikler çoğunlukla eklem yerlerinde görülür. Peki nedenleri nelerdir? Elde, parmaklarda, el ve üçgenin taban olmayan kenarı bileklerinde husule gelen bu şişlikler ciddi bir rahatsızlık mıdır, yoksa var olan bir hastalığın semptomudur? İşte bu sorunun cevabı:

Bilhassa el bilek ve üçgenin taban olmayan kenarı bilek eklemleri ile parmak eklemleri gibi ufak eklemlerde meydana gelen şişkinlik , sızı , sıcaklık ve hareket kısıtlığı gibi şikayetler sizde tıpta romatoid artrit olarak aşina iltihaplı romatizmal bir hastalığın varlığını göstermektedir.

Sabahları Ellerin şişmesi , uyuşması ve karıncalaşması yapan bir fazla rahatsızlık mevcuttur bu hastalıklardan kaynaklanıyor olabilir Sabahları el ve parmakların şişmesinde etken olabilecek Hastalıklardan bazıları şöyle sıralanabilir..

Boyun Fıtığı : Her iki boyun omuru aralarında yastık görevi yapan jölemsi kıkırdak disk dokusunun omurilik ve kola giden sinirlere dürüst taşmasıdır. Basının büyüklüğü ve etkinliğine göre boyun ve kol ağrısı, kol kaslarında zor kaybı, ellerde his kusuru, uyuşturma ve acemilik görülebilir.

Hipotiroidi : Tiroit hormonlarının kanda çok az bulunması durumuna hipotiroidi veya hipotiroidism denir. Kadınlarda erkeklere nazaran çok daha sık görülür.

Boyun Düzleşmesi : Boyun düzleşince beyine dışarı giden dört damardan ikisi (vertebral arterler) gerilir ve beyine yeterince kan gidemez, kişide başağrısı, başdönmesi, bulantı, hafıza kaybı, çare edilmezse daha ileri safhalarda dengesizlik, konsantrasyon bozukluğu, ileri derecede duyarlık, gönülsüzlük oluşur.

Ulnar Oluk Sendromu : El önkol kemikleri olan radius-ulna ile bilek eklemini ve birbirleriyle eklem yapan 2 sıra halinde 8 kemikten oluşan ufak karpal kemikler, 5 tarak kemiği, 14 parmak kemiğinden oluşur.

Boyun Tutulması Kas Spazmı : Genelde boyunu destekleyen kasların aşırı gerilmesi ile oluşur. Ağır bir şey uyandırmak, aşırı spor, iş aktivitesi, hatalı masa başı çalışması adale spazmına neden olabilir.

Diyabet : Sürekli yüksek değerlerde seyreden diyabet da ellerde uyuşmaya sebep olabilir.

Ellerin ve Parmakların Şişmesinin Diğer Nedenleri

  • Romatizmal hastalıklar,
  • Kas hastalıkları,
  • Multipl skleroz,
  • Beyin tümörleri,
  • Beyin damar tıkanmaları,
  • Kol damarlarındaki tıkanıklıklar

El Ve Parmaklar Neden Şişer?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın