• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Emzirmenin püf noktaları Nelerdir

Emzirmenin püf noktaları Nelerdir

DSÖ (Dünya Afiyet Örgütü) ve ÜNİCEF, be­beklerin yaşamının birincil 4 ayında mümkünse 6 ayında, su zeka almaksızın anne sütü ile beslen­mesini önermektedir. Bebeğin bütün biyoloji ile ilgili ge­reksinimleri için en iyi ve eksiksiz beslenme, Anne sütüdür. Bebeğin dinç gelişmesini, büyümesi­ni ve hastalıklardan korunmasını sağlar. Emzir­me, bebeğinizle sizin arasında sağladığı yakın te­mas nedeniyle özel bir tahvil oluşmasına niçin olur. Bebeğiniz doğduktan sonra birincil yarım saat içinde, sütünüzün gelmesini beklemeden ve ke­sinlikle şekerli su vermeden, mutlaka onu emzir­melisiniz. Birincil 48 saat içinde sık emzirmek, sütün yeterliliği açısından önem taşır .Çünkü sık emzir­meye yan olarak süt salgısında artık olacaktır. bu nedenle, sütünüz henüz gelmemiş bile olsa, sık emzirmeye devam edin.

Kolostorun adı bahşedilen ilk süt, protein bakımın dan oldukça zengindir ve içinde bebeği bulaşıcı hastalıklardan koruyacak oldukça çok antikor taşımaktadır. Kıvamı koyu ve sarımsı bir rengi olan kolostrum, sonraki birkaç gün içinde nor­mülk anne sütüne dönüşecektir.

Kolostrum sıvısı, hamileliğinizin yedinci ayın­dan sonradan sağlıyabilir. Bu aylarda dış aşağıda memenin ülkü kısmına (meme başı etrafında bu­lunan koyu renkli kısım), baş ve muhabere parmak­larıyla yapılacak kısa masajlar, süt kanallarının açılmasına yardımcı olabilir.

Bebeğinizi emzirmeden önce ellerinizi yıkayın. Yeni kaynatılmış ılık suya batırdığınız pamukla meme başlarınızı silin. Bebeğinizi olası ol­duğu kadar düşey bir pozisyonda kucağınızı alın. Meme başınızı bebeğin yanağına değdirerek onun içgüdüsel olarak memenize yönelmesini sağlayın. Bebeğinizin, meme başını çevresindeki meme başını çevresindeki koyu renkli kısımla (hale) birlikte ağzına almasını sağlayın. Böylece, bebek bu kısma dudaklarıyla bastırdıkça meme başından süt gelir. Yalnızca meme ucunu emerse tatmin edici süt alamayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın