• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erkeklerde gögüs kanserin belirtileri Nelerdir

Erkeklerde gögüs kanserin belirtileri Nelerdir

Göğüs kanseri başlıca bayanları etkilese de erkeklerde de görülebilen bir hastalıktır. Göğüs kanserinde erken teşhis fazla önemli olduğu için erkeklerde kanser belirtileri nelerdir açıklıyoruz.

Erkeklerde Göğüs Kanseri Belirtileri

 

Göğüs kanseri başlıca bayanları etkilese de erkeklerde de görülebilen bir hastalıktır. Göğüs kanserinde erken tanı fazla önemli olduğu için erkeklerde kanser belirtileri nelerdir açıklıyoruz.

 

Meme dokusunda oluşan kanser hücreleri erkeklerde göğüs kanserine neden olmaktadır. Kanserli dokular elle hissedilecek tarzda ortaya çıkmadığı için birçok vakit varlığı hissedilmiyor.

 

Erkeklerde meme dokusunun azlığı ve erkeklerin hormonal yapısındaki şartların değişmesi, meme kanserine yakalanma riskini kadınlara oranla baya aşağıya indiriyor. Meme dokusunda kitle hissedilmesi göğüs kanserinin en keskin bulguları arasındadır.

 

Meme ucunda akıntı, meme üzerindeki deride şartların değişmesi, meme ucu ve civarda ültiker gibi durumlar göğüs kanseri habercisi olabilmektedir. İlerleyen evrelerde göğüs ağrıları da oluşabilmektedir. Jinekomasti olarak isimlendirilen hormonal bir rahatsızlık erkeklerde meme bölgesinde büyüme ve hassasiyet oluşturabilmektedir. Bu şart, meme kanseri belirtileri ile karıştırılabilir.

 

Meme kanseri geçmişi bulunan bir aileden gelmek, meme kanserine yakalanma olasılığını oldukça arttırmaktadır. Ayrıca östorojen seviyesi yüksek ya da androjen seviyesi düşük erkeklerde veya Klinefelter sendromu gibi ara sıra görülen bir genetik rahatsızlığı olanlarda da kanser riski yüksektir. Daha önce görülen radyasyon tedavileri gibi nedenlerle yüksek düzeyde radyasyona maruz kalmış almak da meme kanseri riskini artırır.

 

Erkeklerde meme kanseri şüphesi oluşması durumunda hemen doktora tetkik edinmek gerekir. Meme kanseri tedavisi hastalığın ilerleme seviyesine tarafından değişim göstermektedir. Kadınlarda uygulanan kitlenin alınması yani lumpektomi, erkeklerde meme dokusu azlığı sebebiyle uygulanamaz.

 

Erkeklerde mastektomi, yani tüm memenin alınması işlemi gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra hastalıklı alan yakınlarındaki lenf bezleri de kanser dağıtım ihtimaline karşılık operasyonla alınır.

Erkeklerde gögüs kanserin belirtileri

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın