• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Erken Doğum Nedenleri Nelerdir

Erken Doğum Nedenleri Nelerdir

Erken Doğum Nedenleri: Erken doğum olarak adlandırılan yani doğumun normal zamandan erken gerçekleşmesi durumu genelde sık karşılaşılan vakalardan birisidir. Tabi bu husus ele alınırken yalnızca doğumun erken gerçekleşmesi demekte yetersiz olabilir. Çünkü buna sebep olan birçok etken ve etken mevcuttur. Sıradan süreç içerisinde doğum 280 gün, yani dokuz ay on gün (40 hafta) sonunda gerçekleşir. 36 haftadan erken gerçekleştirilen doğumlar ise erken doğum olarak adlandırılmaktadır.

Erken Doğum Nedenleri

Erken doğum olarak adlandırılan yani doğumun sıradan zamandan erken gerçekleşmesi durumu genelde sık karşılaşılan vakalardan birisidir. Yan bu husus ele alınırken yalnızca doğumun erken gerçekleşmesi demekte yetkisiz olabilir. Çünkü buna sebep olan birçok etken ve etmen mevcuttur. Olağan işlem içerisinde doğum 280 gün, yani dokuz ay on gün (40 hafta) sonunda gerçekleşir. 36 haftadan erken gerçekleştirilen doğumlar ise erken doğum olarak adlandırılmaktadır.
Erken doğuma sebep olan faktörlere bakıldığında; annenin sağlık, bebeğin adi gelişim içerisinde ilerleyip ilerlemediği, tekrar annenin yaşadığı sosyal çevre ve buna alt olarak bahsedilen çevrede anneyi etkileyen etmenler erken doğuma sebep olabilir. Tabii bakıldığında her şeyiyle yolunda ilerleyen hamileliklerde de erken doğum riski vardır ve yer yer erken doğumların yaşandığı bunlarda da görülmüştür. Daha önce erken doğum yapmış veya düşük yapmış annelerde ve bu hususta tedavi almış annelerde erken doğum riski daha yüksektir. Çoğul gebelik yaşamış annelerde de bu durum görülebilmektedir. Gebelik esnasında cerrahi müdahale yaşamış anneler de  erken doğum riski içerisindedir.

Hamilelik sırasında ateşli rahatsızlıklar devretmek, kısa sürede fazla kilo kaybı ya da kilo alımı, analık için uygun yaş aralığı olan 18-35 yaşlarının dışarısında olmak, sosyal çevreye ast olarak yetersiz gıda, fazla meslek temposu ve şehrin şamatalı yaşantısı, stres ve bıkkınlık, anne olmak için gerekli doruk ve kiloya sahip olmamak (özellikle 150 cm den kısa 50 kg dan az olan bayanlar), gebelik sırasında idrar yolu iltihabı yada rahimle ilgili rahatsızlıkları geçirmek, doğumun arkasından bir yıl geçmeden tekrar hamile kalmak gibi etmenler erken doğuma sebep olacak etmenler olarak gösterilebilir. Tabi bunlar birer sebeptir ama bu riskleri yaşamış veya yaşamakta olan bayanların mutlaka erken doğum yapacağı anlamına da gelmez. Bunu da belirtmiş olalım. Bu etmenlere yönelik gerekli tedbirler alındığında da dinç bir gebeliğin ve doğumun bayağı vakit sonunda gerçekleştirileceği unutulmamalıdır.

 

Erken Doğum Nedenleri

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın