• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Ertesi Gün Hapı Nedir Ne İşe Yarar

Ertesi Gün Hapı Nedir Ne İşe Yarar

Ertesi Gün Hapı Nedir: Korunmasız ilişki ardından hamile kalmayı durdurmak nedeniyle kullanılan ertesi gün hapı, ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa galibiyet oranı daha yüksektir. Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınabilmektedir. Erken tüketilmesi başarı oranını arttırmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Nedir

Korunmasız ilişki ardından hamile kalmayı durdurmak amacıyla kullanılan ertesi gün hapı, ilişkiden sonraki 12 saat içinde alınırsa galibiyet oranı daha yüksektir. Ertesi gün hapları ilişkiden sonraki 72 saat içinde alınabilmektedir. Erken tüketilmesi başarı oranını arttırmaktadır.

Ertesi Gün Hapı Nasıl Tesir Eder

Cinsel birleşmenin hemen ardından gebelik meydana gelmemektedir. Bu sebeple ilişki sonrasında kullanılacak ilaçlarla hamileliğin önlenmesi mümkündür. İlişki sonrasında spermin yumurta ile birleşmesi takriben 6 gün içinde gerçekleşmektedir. Ertesi gün hapı içildiğinde yumurtalıkların yumurta üretmesi engellenir ve rahim yapısı değiştirilir. Ertesi gün hapını gebelik gerçekleştikten sonra almanız menfaat sağlamayacaktır.

Ertesi Gün Hapı Ne Zaman Kullanılmalıdır

Ertesi gün hapının uyumlu bir doğum kontrol yöntemi olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Yalnızca acele durumlarda kullanmalı ve yılda birkaç kezden artı kullanmamaya çalışmalısınız. Sık kullanımda adet düzensizlikleri yaratabilmektedir. Ertesi gün hapının cinsel yollarla bulaşan hastalıkları engellemediğini de aklınızdan çıkarmamalı ve öteki korunma yöntemlerini uygulamalısınız.

Ertesi Gün Hapı Kullandıktan Sonrası

Ertesi gün hapı aldıktan sonradan diğer korunma yöntemlerini uygulamaya devam etmelisiniz. Ertesi gün hapı, ileri bir dönemde gerçekleşecek ilişkide koruma sağlamayacaktır. Ertesi gün hapı kullandıktan sonraki 3 hafta içinde adet görmüyorsanız doktorunuza danışmalısınız. Hamile olabilirsiniz.

Ertesi Gün Hapını Kimler Kullanamaz

İlişki 72 saatin öncesinde gerçekleştiyse ertesi gün hapı avantaj sağlamayacaktır.

Hamilelik durumlarında ertesi gün hapı kullanmamalısınız.

Yüksek tansiyon, diyabet, ağır karaciğer rahatsızlığı gibi problemleriniz varsa, kalp problemi yaşadıysanız, felç geçirdiyseniz, göğüs kanserine yakalandıysanız, hormonal hap kullanmanızda sakınca varsa ve diğer ilaçlar kullanıyorsanız, ertesi gün hapını kullanmadan önce doktorunuza danışmanız gerekmektedir.

Ertesi Gün Hapı Zararlı Mıdır?

Ertesi gün hapının sık kullanımı sonrasında adet düzensizlikleri oluşabilir. Ertesi gün hapı yüksek bir koruma sağlamadığı için gebe kalma riskiniz fazladır. Bulantı, göğüslerde şişlik, dolgunluk ve çabuk sinirlenme gibi ast etkiler gösterebilir. Ertesi gün hapını korunmasız ilişki ardından ne dek erken alırsanız galibiyet oranı öyle artacaktır.

Ertesi Gün Hapı Nedir

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın