• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Fıtık Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler

Fıtık Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler

Fıtık Cinsel Hayatı Nasıl Etkiler

Karın bölgesinde oluşan fıtıkların en sık görülen türü olan kasık fıtığı sancı oluşturarak günlük aktiviteleri sınırlamasının yanı sıra cinsel yaşamı da olumsuz etkileyebiliyor. Mesela, cinsel ilişki sırasında ağrıya gerektirmek gibi!

Karın iç organların bir kısmının doğumsal ya da daha sonra oluşan güçsüz noktalardan karın dışına çıkmasına fıtık deniliyor. Karın duvarı fıtıkları, yüzde 80 gibi rakamla en sık kasıkta ortaya çıkıyor. Her 100 kişiden 1-2’sinde görülen kasık bölgesindeki fıtık tedavi edilmezse zamanla büyüyebiliyor. Bunun sonucunda sancı oluşturarak yaşam standartlarını ciddi boyutlarda düşürebiliyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök fıtığın aynı zamanda cinsel hayatı da negatif yönde etkilediğine dikkat çekiyor!

Aşırı kilo ve sigara riski artırıyor

Fıtık her kişide görülebiliyor. Ancak; fazla kilolularda, ileri yaştakilerde, bağ dokusu hastalığı olanlarda, sigara içenlerde ve diyaliz hastalarında risk artıyor. Kesi fıtıkları ise ameliyat yaralarının değişik etkenlerden ötürü bütün iyileşmemesi nedeniyle zayıflamasına bağlı oluşuyor. Fıtık çoğunlukla basit tanı ediliyor. Karın ön duvarı veya kasıkta derinin altında bir şişkinlik ve dolgunluk fıtığın tipik belirtilerini oluşturuyor.

Cinsel ilişkide sancı nedeni

Fıtık tedavi edilmezse büyüyor ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Örneğin ağır şeyler uyandırmak, öksürmek, ıkınmak, uzun süre oturmak veya ayakta kalmak fıtık bölgesinde ağrıya niçin oluyor. Fıtık aynı zamanda cinsel fonksiyonları da negatif etkiliyor. Örneğin her iki cinsiyette de cinsel ilişki sırasında ağrıya yol açabiliyor. Ayrıca oluşan şişkinlik kişileri estetik yönden rahatsız ederek özgüven eksikliği oluşturabiliyor. Bu faktörlerin etkisiyle de zamanla cinsel isteksizlik sorunu başlayabiliyor.

Hayatı korkutma edebiliyor

Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök teşhis konduğunda fıtığın en yakın zamanda ameliyatla onarılması gerektiğini belirterek nedenlerini şöyle sıralıyor: “Çünkü geç kalındığında kuvvetsiz olan alan genişlediği için onarımı daha şiddet olduğu gibi fıtığın tekrar riski de artıyor. Keza fıtığın içine giren bağırsağın boğulmasıyla, şiddetli ağrının yanı sıra delinme sonucu oluşan enfeksiyon gibi hayatı korkutma edebilecek komplikasyonlar oluşabiliyor. Bunun tersine erken teşhis ve tedaviyle hasta kısa sürede olağan hayatına dönebiliyor.”

Laparoskopik usul büyük konfor sağlıyor

Fıtığın tek tedavisi var, o da cerrahi usul. Laparoskopik yöntemle uygulanan operasyonda karın bölgesi, içine özel bir iğne yardımıyla vücut için zararsız bir gaz olan karbondioksit verilerek şişiriliyor. Arkasında karın duvarının uygun bir yerine 1 santim gibi ufak bir kesiden endoskop denilen ince bir teleskop güya alet sokularak karın içi görüntüleniyor. Endoskop ast olduğu kamera yardımıyla görüntüyü bir televizyon ekranına aktarıyor. Fıtık kesesi içine giren organlar yerlerine yerleştirildikten daha sonra sentetik bir yama güçsüz olan yere tespit edilerek yenileme tamamlanıyor. Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Hakan Gök operasyonun fıtığın yerine ve büyüklüğüne kadar 15 dakika ile 60 dakika aralarında tamamlandığını belirterek, hastaların bir gün sonradan taburcu olabildiklerini ve 3-5 günde de rutin işlerine dönebildiklerini söylüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın