• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Göz iltihaplanması Kış Aylarında Daha Fazla Oluyor

Göz iltihaplanması Kış Aylarında Daha Fazla Oluyor

Göz iltihaplanması Kış Aylarında Daha Fazla Oluyor

Soğuk havalarda kapalı alanlara dolan bakteri ve virüsler o kadar çok enfeksiyonlu hastalığa yol açıyor. Bunlardan biri de iltihaplı gözler.

Kudret Göz İstanbul Başhekimi Op. Dr. Sönmez, göz iltihaplarına virüs veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlar nedeniyle kış aylarında sıklıkla rastlandığını söyledi.

Kudret Göz İstanbul Başhekimi Op. Dr. Nail Sönmez, göz iltihaplarına virüs veya bakteri kaynaklı enfeksiyonlar sebebiyle kış aylarında sıklıkla rastlandığını belirterek, soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı gibi hastalıklarda solunum yollarını etkileyen zararlı mikropların gözlere kolaylıkla bulaşarak konjonktivite niçin olabildiğini bildirdi.

Sönmez, yazılmış açıklamasında, kış mevsiminde göz sağlığını gözetmek için uyarı edilmesi gerekenlere ilişkin bilgi verdi.

Kış aylarında dönem dönem herkesin grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarla mücadele ettiğini, alev, yutkunma zorluğu, öksürük, hapşırık, boğaz ve kulak ağrısı gibi şikayetlerin temelinde virüs ve zararlı bakterilerin bulunduğunu aktaran Sönmez, bunların solunum yollarını korkutma ettiği gibi göz sağlığı için de risk oluşturduğunu kaydetti.

Sönmez, “Tıbben konjonktivit olarak adlandırılan göz iltihaplarına virüs ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlar nedeniyle kış aylarında çoğunlukla rastlıyoruz. Soğuk algınlığı, grip, bademcik iltihabı gibi hastalıklarda solunum yollarını etkileyen zararlı mikroplar gözlere de kolaylıkla bulaşarak konjonktivite neden olabiliyor. Bu anlamda kış, göz iltihaplarının en sevdiği mevsimdir diyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

Göz iltihaplarının, alerjik ve kimyasal nedenlerle de oluşabileceğine sinyâl eden Sönmez, şunları kaydetti:

“Kış aylarında gelişen hava kirliliği, konut tozu akarları, küf mantarlarına aleyhinde alerjisi olanların soğuk nedeniyle kapalı ortamlarda daha sık vakit geçirmesi alerjik konjonktiviti tetikleyebilir. Göz iltihaplarının oluşmasının bir öteki nedeni de göz kuruluğudur. Rüzgara yoğun bir şekilde maruz kalmak, kapalı ortamlardaki ısıtma sistemlerinden kaynaklı nem kaybı ve kuru hava gözlere hasar verir. Insanlar arasında göz nezlesi olarak da aşina konjonktivit gözlerde sulanma, sızıntı, çapaklanma, kızarıklık, kaşıntı, batma, şişkinlik gibi belirtilerle ortaya çıkıyor. Bu belirtilerden herhangi biri görüldüğünde en kısa zamanda mutlaka göz hastalıkları uzmanına gerekir.”

“Karlı havalar gözler için risk oluşturur”

Sönmez, kışın güneş gözlüğü kullanımının önemine de değinerek, “Kışın, yaz aylarındaki gibi güneş gözlüğü uygulamak gerekir. Hava sıcaklığının azalması güneşin zararlı ışınlarının etkisini yitirdiği anlamına gelmez. Özellikle karlı havalar gözlerimiz için tehlike oluşturur. Kar, güneşten kaynaklı zararlı ultraviyole ışınlarının yansımasına niçin olur.” değerlendirmesini yaptı.

Açık alanda çalışanların, saatlerce dışarıya vakit geçirenlerin, kar sporlarıyla uğraşanları titiz olması gerektiğine dikkati çeken Sönmez, şöyle devam etti:

“Kayak yapanlar mutlaka koruyucu gözlükler kullanmalıdır. Kardan göze yansıyan ışınlar kornea yanığı dediğimiz, bu tabakada ağır hasarlara sebep olabilir. Kış aylarında vücut direncinin düşük olması, kapalı, karanlık havalarda serotonin yani sevinç hormonunun azalması ve stresin artması da gözlerimiz için hastalık risklerini arttırıyor.”

KAYNAK: AA / Muhabir: Hatice Şenses Kurukız

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın