• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Göz Kuruluğu Neden Olur Tedavisi Nasıl Yapılır ?

Günümüzde en sık karşılaşılan afiyet problemleri başında göz kuruluğu da yer almaktadır. Peki, göz kuruluğunun sebepleri nelerdir ve göz kuruluğu nasıl çare edilir? İşte bu sorularınızı uzmanlarımızı yanıtladı.

Göz kuruluğu yakıntısı artık fazla daha fazla kulağınıza geliyor olabilir zira teknolojiyle beraber, gözümüzü kırpmadan baktığımız parlak ekranların sayısı her geçen gün artmakta. Tek kapı aralamasa da, gözleri kırpmadan uzun müddet telefon, tablet, dizüstü bilgisayar gibi ekranlara hedefe kilitlenmek göz kuruluğuna sebep olan etkenlerin başında kazanç. Göz kuruluğu gözlerin yeterince göz yaşı üretmemesi olarak özetlenebilir. Kuruluğun bir başka nedeni de gözyaşlarının yeterince yoğun olmaması ve fazla çabuk buharlaşması olabilir.

Göz Kuruluğu Niçin Olur?

Gözyaşlarımız, göz sağlığımızı korumakta, gözlerimizi her türlü enfeksiyona karşısında savunmaktadır. Gözde kuruluk şehvetli olması ve bulanık görme de gözyaşları doğru engellenmiş olur. Oysa, gözlerde kuruluk, batma, yanma, net görememe gibi şikayetler söz konusu ise, göz yaşının azlığı veya bir takım göz sağlığı sorunları akla getirilmelidir. İşte, gözde kuruluk nedenleri.

Yaşa alt göz kuruluğu: Yaşlandıkça gözde kuruluk başlaması normaldir zira cisim kendi kendine gözyaşı üretimini azaltır.

Hormonal farklıklar: Bilhassa menopoz sonrası kadınlarda hormonal değişiklikten ötürü sık yaşanır.

Gözyaşının eksik üretilmesi: Olur Ya yaşlanmaya veya hormonal farklıklara bağlı değilse, gözyaşının daha eksik üretilmesi A vitamini eksikliği veya şeker hastalığına ast olabilir.

Gözü eksik kırpmak

Kontakt lens kullanımı

İlaçlar: Yaygın olarak kullanılan öyle çok hap göz kuruluğuna kapı aralayabilir.

Bağışıklık sistemi bozuklukları

Çevresel etkenler : Sert rüzgar, klima ya da havadaki polenlerin artması gibi durumlar göz kuruluğuna kapı aralar.

Göz kapağı işlev bozukluğu

Göz Kuruluğu Nasıl Çare Edilir?

Hastalığın belirtileri, kendini anında hissettirmeye başlamaktadır. En bariz özelliklerin başında yanma, ağrı, flu veyahut daha eksik görme, kızarıklık, gözde batma, kaşıntı, favori toz veyahut kirpik varmış gibi sezme, göz kapağında yük, fazla derece sulanma gibi vaziyetler, göz kuruluğunun belirtileridir. Tedavi olasıdır fakat ilk belirtileri hissettiğiniz anda bir hekime müracaat ederseniz daha erken sonuçlar elde edersiniz. Ilk metot gözün gereksinim duyulan olduğu nem miktarını dengede tutmak için suni gözyaşı metodu uygulanmaktadır. Şayet ilerlemiş bir olay ise cerrahi müdahaleye başvuru edilmektedir.

Göz Kuruluğu Niçin Olur Tedavisi Nasıldır?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın