• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gözde Çapak Niçin Olur Nasıl Geçer Biliyormusunuz

Gözde Çapak Niçin Olur Nasıl Geçer Biliyormusunuz

Gözlerde ortaya meydana çıkan çapak nedenleri ve tedavisi hakkında sizleri bilgilendirdik. Makalemizde keza bebeklerde göz çapağı nedenleri ve tedavisi keza de yetişkinlerde gözde çapak sebepleri ve nasıl geçer sorularının yanıtlarına ulaşacaksınız.

Sabahtan uyandıktan daha sonra birçok kişi gözünde çapak olduğunu ayrım eder ve bu koşul biz uykudayken gerçekleşir. Sebebi ise uykudayken gözyaşları kanalıyla nemlenen gözlerde, nemin sabaha dek kurumasıdır. Fakat uyandıktan sonra, gün içerisinde gözlerde sümük sanki, yoğun kıvamda, renkli bir çapaklanma husule geliyor ve net görmeyi engelliyorsa, bu durumda enfeksiyon gibi faktörler düşünülür. Favori çapak nedenlerini kavramak çözüm bulmayı kolaylaştıracaktır oysa her koşulda, bilhassa de çapakla birlikte gözlerde kızarma, yanma, bulanıklık sözde başka belirtiler de varsa, mutlaka bir doktora belirmek en iyisidir.

  • Göz İltihabı
  • Göz Alerjileri
  • Göz Kuruluğu
  • Kornea Ülseri

Bebeklerde göz çapaklanması neden olur?

Göz çapaklanması meselesi da bebeğinizin ilk haftalarında karşılaştığı sorunların başında gelmektedir. Daha açıkçası yetişkinlerde de oluşabilen bu sorunun gözyaşı kanalının tıkanmasından husule kazanç. Bilindiği gibi gözyaşı gözün, kendi çukurunda gizli hareket etmesine muavenet eder. Buradaki işlevini gördükten sonradan gözyaşı kanalları yolu ile burun içine akar. İşte, bu noktadaki bir tıkanıklık çapaklanma şeklinde betimleme edilir.

Yetişkin ve Bebeklerde Favori Çapak Nasıl Geçer?

Bebeklerde görülen göz çapaklanmasının tedavisi ekseri ilk 6-9 ayda kendiliğinden geçiş gösterir. Bilirkişi bir hekimin tavsiyesi üzerine hekiminiz tarafından size gösterilen şekilde bebeğinizin gözaltına masaj yaparak kanalın açılmasını kolaylaştırabilir ve bu sayede bebeklerde görülen göz çapaklanmasının geçmesi daha da kısa zamanda ve kolay olur. Eğer tedaviye cevap alınmazsa, hekiminize başvurunuz. Bu gibi durumlarda çelik sonda müdahalesi ile kanalın açılması sağlanıyor.

Yetişkinlerde husule gelen göz çapaklanması kendinden geçebilecek zararsız bir şey olabileceği gibi enfeksiyon kaynaklı bir hastalık da olabilir, elbette tedavisi ihmal edilmemelidir. Yetişkinlerde göz çapaklanması tedavisi yapılmadığı sürece daha büyük rahatsızlıklara yol açabildiğinden, bu gibi durumlarda mutlaka bilirkişi bir hekime tetkik edinmek gerekir.

Favori Çapak Neden Olur Nasıl Geçer?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın