• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Gribal Enfeksiyon Nedir Bilgilendirme

Gribal Enfeksiyon Nedir Bilgilendirme

Gribal Enfeksiyon, virüs hastalıklarının başında gelen ve salgın bir hastalıktır. Bağışıklık sistemi cılız kişilerde zatürre, menenjit, yürek kası iltihabı gibi daha ciddi rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Daha fazla kış aylarında sık sık görülen gribal enfeksiyonlar her yaştan kişiyi etkilemektedir. Özellikle kronik rahatsızlığı bulunanları, yaşlıları, çocukları ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişileri etkileyen gribal enfeksiyonlar çare edilmediğinde ölümlere bile yol açabilmektedir.

Gribal Enfeksiyon Nedir?

Gribal enfeksiyon enflüanza da denen viral bir hastalıktır. Orthomyxoviridae familyasından olan virüs, aralıksız genom değişikliğine uğrar. böylece grip virüsüne karşı bağışıklık sadece geçici bir vakit için hastalığı önlemektedir. Aynı sebepten grip aşıları her yıl yenilenmektedir. Sağlıklı kişilerde ortalama bir hafta sonunda geçen bu rahatsızlık bağışıklık sistemi güçsüz kişilerde zatürre, menenjit, kalp kası iltihabı gibi daha önemli rahatsızlıklara ve hatta ölüme yol açabilmektedir.

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal Enfeksiyon Nedenleri

Gribal enfeksiyonun nedeni grip virüsüdür. Bu virüs beden direncinin düştüğü soğuk havalarda, yetersiz beslenme, kronik hastalık gibi durumlarda kişilere bulaşmakta ve hastalığa yol açmaktadır. Bilhassa salgın döneminde mektep, hastane, toplu taşıma araçları gibi topluluk mekânlarda kişiden kişiye bulaşmaktadır. Öksürme, aksırma, tokalaşma, öpüşme gibi temaslar ve hasta kişilere ait havlu, kadeh gibi bireysel eşyaların kullanımı virüsün yayılmasına niçin olur.

Gribal Enfeksiyon Nasıl Önlenir?

Grip virüsü genom dizilimi değiştirerek kesintisiz bir evrimleşme sürecinde olduğundan her yıl öbür müşteri virüsün neden olduğu salgınlar yaşanmaktadır. böylece her sene grip aşısı elde etmek gribin etkilerinin o sene için engellenmesini ve azalmasını sağlayacaktır. bununla birlikte salgın dönemlerinde hasta kişilerle temastan kaçınmak, kişisel temizliğe ağırlık belirlemek, bol değişken tüketimi, vitaminli gıdalarla beslenmek gibi önlemler de griple karşılaşmayı önleyecek ve gribin etkilerini hafifletecektir.

Gribal Enfeksiyon Çare Süreci

Gribal enfeksiyon virütik bir rahatsızlık olduğundan antibiyotik ilaçla tedavisi olası değildir. Doktorların verdiği ilaçlar gribin etkilerini hafifletmeye yöneliktir. Baş ağrısı, öksürük, burun akıntısı gibi şikâyetleri eksilmek için hekim tavsiyesiyle hap kullanılabilir. bununla birlikte bağışıklık sistemini güçlendiren gıdaların tüketimi ve bol akıcı alımı da hastalığın tez geçmesini sağlayacaktır. Sağlıklı bireylerde semptomlar ortalama 1 hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Gribal Enfeksiyon Nedir

Gribal enfeksiyonun sebep olduğu rahatsızlıkları gidermede doğal yöntemlerden de yararlanılmaktadır. Ihlamur, adaçayı, nane, zencefil, okaliptüs çayları öksürük, nezle gibi şikâyetleri hafifletmeye muavin olur. Hem portakal, limon, mandalina gibi meyvelerle yeşil yapraklı sebzeler C vitamini içerikleri doğru griple savaşmada epeyce etkilidir.

Gribal Enfeksiyon Nedir

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın