• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilmelidir ?

Hafif Yanıklar Nasıl Tedavi Edilmelidir ?

Hafif yanık vakalarında evde uygulanacak kolay çözüm yöntemleri ile etdavi mümkündür. Hafif yanık tedavisi, evde yanık tedavisi için yapılması gerekenler sizlerle paylaşıldı.

Birinci derece yanık yani hafif yanıklar, önemli olan yanıklar gibi derinin alt tabakalarına ve sinirlere zarar vermedikleri için tedavileri de çok daha basit olmaktadır. Ama birincil zamanlarda acı minimum diğer yanıklar dek şiddetini göstermektedir ve bu durumda buz uygulaması gibi bir yanlışa düşmek, sorunu ciddi boyuta taşıyabilir.

Hafif dereceli yanıklar buz, yanığın kapı araladığı ağrıyı hafifletmek yerine cilt dokusuna hasar verir. Uzmanlar bu tür vakalarda buz yerine, musluğu açıp 4-5 dakika soğuk suyun altında yanık bölgesini tutmanın fazla daha içten ve etkin olacağını söylemekteler.

Evde Hafif Yanıklara Çözüm Önerileri

Yanan yeri, musluk altında soğuk suya tuttuktan sonra gün içinde ağrının arttığı vakitlerde tekrar soğuk su batmış bir kasede 5-10 dakika bekletebilirsiniz. Ara Sıra sadece soğuk su uygulaması ile yanığın ağrısını rahatlatmak tatmin edici bir çözüm yöntemidir.

Şayet ağrılar devam ediyorsa aloe vera jeli sürmeniz öğüt ediliyor. Yanığa vazelin sürmeyin, zira vazelin yaranın hava almasını engeller ve yanma hissini arttırır. Aleo vera jeli yahut bir eczaneden antibiyotik merhem alabilirsiniz.

Hassaslaşan ve enfeksiyona açık ışık halkası gelen yanık bölgesini, iltihaplanmayı durdurmak için mikropsuz bandaj bezi kullanılabilir, sızı için eczaneden aldığınız sızı kesicileri kullanabilirsiniz.

Hafif yanıklar ekseriyetle yukarıda önerilenler açık havada başka bir tedaviye gerek kalmadan kısa zamanda geçer. Ara Sıra yanık iyileştikten sonra yanan bölge ve civarda pigment değişimine ast deri üstünde koyulaşmalar husule gelir.

Çare müddeti süresince enfeksiyonlara uyarı edin ateş, şişkinlik ve kızarıklık yanığın iltihaplandığı manasına gelir. Böyle bir vaziyette en güvenlisi doktora gitmek olacaktır.

Hafif Yanıklar Nasıl Çare Edilir?

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın