• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelik Döneminde Sizleri Neler Bekliyor

Hamilelik Döneminde Sizleri Neler Bekliyor

Hamilelik döneminde neler olur? Sağlıklı geçen bir hamilelik döneminde anne adayının vücudunda birçok değişiklik olacaktır. Vücudun buna dirençli olması için alınması gereken bir takım önlemler bulunmaktadır. Bu durumda anne adayının bu gibi değişikliklere karşısında bilinçli ve tedbirli olması önerilmektedir. Gelin defalarca beraber ne gibi değişiklikler olabilir onlara bakalım;

Gebelik döneminde neler olur?

Sağlıklı geçen bir hamilelik döneminde anne adayının vücudunda birçok değişim olacaktır. Vücudun buna dayanıklı olması için alınması gereken bazı önlemler bulunmaktadır. Bu durumda anne adayının bu gibi değişikliklere karşı bilinçli ve hazırlıklı olması önerilmektedir. Gelin her zaman beraber ne gibi şartların değişmesi olabilir onlara bakalım;

Kilo artışı her türlü gebelikte şarttır. Aslında bu sağlıklı bir gebeliğin baş belirtisidir. Oysa bu belirti yanında böylece fazla sorunu da getirebilir. Anne adayı gebelik esnasında 9 ila 16 kilogram arasında kilo alabilir. Bu oldukça normaldir.

Gebelik sürecinde en büyük sorunlardan birisi ise vajinal akıntılardır. Hamilelik esnasında vajinanın normal yapısında ve asitlik derecesindeki değişikliğe kadar akıntı artabilir ya da enfeksiyona meyil artar. Vücutta çatlaklar, koyulaşmalar gerçekleşebilir. Bu gibi sorunların önüne geçmek için banyo sırasında gövde yağları kullanılabilir. Duş sonrası nemlendirici kremler faydalı olacaktır.

Yapılan araştırmalara göre hamilelik sırasında karşılaşılan en büyük sorunlardan biri ise uyku problemidir. Çalışmaya tarafından hamile annelerin %80inde uyku problemine rastlanmıştır.

Anne adayının karnındaki bebek yüzünden anne adayının kan dolaşımında değişiklikler oluşur. Çünkü anne adayı artık ikinci bir canlıya da kan ve gıda tedarik etmek zorundadır. Tüm bunların yanında progesteron hormonunun artışıyla beraber solunum sayısında da çoğalma görülmektedir.

Yavrunun büyümesiyle beraber bebeğin anne karnındaki idrar kesesine baskı yapması nedeniyle sıksık idrar yapma isteği doğar. Sindirim sistemine emrindeki olarak da ilk üç ay baştan başa bulantı ve kusmaya sebep olabilir.

Bütün bunlar aslında olağan bir gebelikte görülür. Lakin belirtilerin artı olması hamileliği etkileyebilir. Böyle bir durumda doktorunuza danışmanızı öğüt ediyoruz.

 

Gebelik Döneminde Neler Olur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın