• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte Baş Ağrısı Nedenleri

Hamilelikte baş ağrısı nedenleri, bu dönemde vücutta büyüyen kan miktarı ve alınan kilolardan kaynaklanan hareketsizlikten oluşmaktadır. Hamilelik döneminde şiddetli baş ağrısı adi mi ve nasıl geçer tüm ayrıntı.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Gebelik dönemi bir anne adayı için fiziksel olarak zorlu bir süreçtir. Sürekli değişen hormonları sebebiyle, fiziki durumu ve psikolojik durumu da istikrarsız bir hal alıyor. Hamilelik döneminde anne adayı iki kişilik yaşamaya başlıyor. Bu iki şahsiyet yaşantının keza olumlu hem de olumsuz yanları olabiliyor. Ilk Olarak hamilelik döneminde anne adayının vücudundaki kan miktarı çoğaltma gösteriyor. Bu koşul daha artı oksijen demek olduğu için ilk bakışta iyi olsa da dolaşımla ilgili sorunların da ortaya çıkmasına kullanışlı bir ortam hazırlamış oluyor. Özellikle vücutta çoğalan kan miktarı ve alınan kilolardan kaynaklanan durağanlık nedeniyle hamilelikte yaşanan şikayetlerin en sık rastlananı varis ve baş ağrısıdır.

Hamilelikte Baş Ağrısı

Hamilelikte baş ağrısının nedenleri

  • Baş ağrısı hamileliğin tamamında yaşanmaz. Genel Olarak hamileliğin ilk üç ayında ve son üç ayında baş ağrısı şikayetleri artış gösterir.
  • Hamileliğin birincil üç ayında görülen baş ağrıları çoğunlukla vücutta değişen hormon seviyeleri ve yazımızın başında da bahsettiğimiz kan miktarının artması sebebiyle görülür. Vücutta büyüyen kan nedeniyle, kan akışı da artar ve bu şart anne adayının beynindeki kan akışını da doğal olarak arttırır.
  • Hamilelik döneminde anne adaylarında yaşanan baş ağrıları büyük oranda gerilim ve gerginlik nedeniyle ortaya çıkar. Hamileliğin ve doğacak olan bebeğin getirecekleri nedeniyle anne adayının endişe ve kaygı düzeyi yükselir, bu da gerilime tabi baş ağrısını tetikler.
  • Hamileliğin son üç ayında da baş ağrıları artış gösterir. Bu dönemdeki baş ağrıları ise, anne adayının bundan böyle yeterince ve verimli uyuyamamasından kaynaklanır. Vücuttaki şansın dönmesi ve anne adayının son döneme gelmiş olduğu için yaşadığı gerginlik de bu ağrıları tetikler.

Gebelik döneminde baş ağrısı nedenleri ayrı sebeplerden de olabilmektedir. Eğer anne adayının baş ağrısı rahatsız edici derecelerde ise en doğru hareket doktoruna görünmek olacaktır.

Hamilelik Döneminde Baş Ağrısı Nedenleri

Özel bir şart yaşanmadığı sürece hamilelikte görülen stres ve gerilimden kaynaklanan baş ağrılarını alıkoymak için her gün alıştırma yerine getirmek, pak havada yürüyüş yerine getirmek veya doğaya çıkmak, dürüst beslenmek, bol su içmek, tatmin edici dinlenmek gibi önlemler alabilirsiniz.

Keza baş ağrılarını tetikleyen çikolata, suni tatlandırıcılar ve koruyucu madde taşıyan içecek ve yiyecekler ve kahve gibi beslenme öğelerinden uzaktan durarak da baş ağrılarından kaçınabilirsiniz.

Hamilelikte Baş Ağrısı

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın