• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Hastalar Ameliyata Mahkum Ediliyorlar

Hastalar Ameliyata Mahkum Ediliyorlar

Hastalar Ameliyata Mahkum Ediliyorlar

SGK’nın yaptığı yeni değişikliklerle fizik tedavi ücretlerinin bazılarının kapsam dışı bırakılması hastaları mağdur etti. Felç, MS, Parkinson, beyin hasarı gibi birçok hastalığın bu kapsama girmesi, hastaların ameliyata hükümlü edilmesine neden oluyor.

10 bin fizik çare ve rehabilitasyon yatağına ihtiyaç duyuluyor. Oysa ulus ve özel hastanelerde toplam bin 750 yatak var. böylece hastalar bilhassa yatarak tedavi yapabilmek için çok uzun zaman sıra ummak zorunda kalıyor. Hal böyleyken Sosyal Güvenlik Kurumu’nun (SGK) tedavi ve rehabilitasyonunu karşı, bu hastalıkları kapsam dışı bırakması ve sınırlar getirmesi hastalarda ciddi sıkıntılar yaratıyor.

 

Türkiye Fiziki Tıp ve Rehabilitasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Ayşegül Ketenci, fizik çare ve rehabilitasyon uygulamalarının büyük çoğunluğunun hastanın cerrahiye gitmesini engelleyen tedaviler olduğunu söylüyor. SGK’nın ameliyatını ödediği öyle fazla hastalığın somut tıp ve rehabitilasyonla tedavi edilmesini engellediğini vurgulayan Ketenci, “Her değişiklikte ödeme dıştan kalan hastalıkları bitmiş kapsaması için uğraşıyoruz. Biz uğraşırken bakıyoruz oysa bu kere bir başka hastalık listeden çıkarılmış. Sağlık Durumu politikalarıyla çelişiliyor. Mesela sağlık durumu bakanlığı bir yandan obeziteyle uğraş programları yaparken, öteki yandan obezite rehabilitasyonu listeden çıkarılıyor” diyor.

 

Başarısız bel cerrahisi ve ağrıları yüzünden morfin bağımlısı olmuş yeniden diğer ameliyatlar yüzünden eklemleri bozulan böylece çok hastaya da asistan olmaya çalıştıklarını anlatan Ketenci, “Kireçlenme, tenisçi dirseği, topuk dikeni, sırt ağrısı, ayak bileği burkulması, başka eklem bozukluklukları gibi pek fazla sorunu bulunan hastalar kendi ceplerinden ödeme yerine getirmek zorunda bırakıldı. Bizim hastalarımız ağrılı ve engelli. bu nedenle yaşam kalitesi fazla etkilenen hastalar. Hekimler olarak biz hastalarla aleyhinde karşıya kalıyoruz. Geçen sene benzer tedaviyi alan hastaya, bu sene geldiğinde ‘devlet ödemiyor’ çağrıda bulunmak zorunda kalıyoruz. İster istemez bir anlaşmazlık oluyor” diyor.

 

Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü İsmet Koksal ile Sağlık Hizmetleri Daire Başkanı Erman Ceyhan’ın ortopedi uzmanları olduğunu andıran Fizik Tedavi ve Rehabititasyon İşletmecileri Derneği Başkanı Koksal Holoğlu, “Mesleki taassuba kurban gidiyoruz. Fizik tedavi ve rehabilitasyon uygulamaları adeta SGK kapsamından çıkarıldı. Bu uygulamalarla fazla sayıda hasta mağdur oldu. Mesela fibromiyalji, obezite rehabilitasyon programına devam eden, kronik ağrılı hastalar sonuçsuz ilaç tedavilerine mahkum edildi. Kısıtlamalar fizik çare ve rehabilitasyon hizmeti alamayanları ortopedi ve beyin-asap cerrahisine yönlendiriyor. Kamudan hizmet alamayan hastalar özel kurumlara gelirdi. Sınırlamalar yüzünden bize de gelemiyor. Ameliyatları olmaları gerekiyor. Kısacası gerçekte bir rant yaratılıyor” diyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın