• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
HIV virüsünün Beslenme Kaynağı Sigara

HIV virüsünün Beslenme Kaynağı Sigara

HIV virüsünün Beslenme Kaynağı Sigara

HIV pozitif olan ve bununla beraber sigara kullanan şahısların hayatı tehlike aşağıda.

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdöl, HIV artı kişinin aynı anda sigara kullanması durumunda HIV’le ilişkili enfeksiyonlara yakalanma olasılığının çok yüksek olduğunu bildirdi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, yaptığı yazılı açıklamada, Türkiye’de 7 bin, dünyada ise yaklaşık 40 milyon HIV artı kişi olduğunu belirtti.

İngiltere’de South East Sheffield Sağlık Durumu Hizmetleri göre yürütülen bilimsel bir araştırmanın sonucunun, sigara içenlerin HIV’le enfekte olma oranının içmeyenlere tarafından daha yüksek olduğunu ortaya koyduğunu açıklayan Erdöl, benzer araştırmaya kadar, sigaranın bağışıklık sistem tepkisinin çeşitliliğini değiştirerek HIV’le enfekte olmaya karşısında duyarlılığı artırdığının tespit edildiğini aktardı.

Erdöl, benzer şekilde ABD Hastalık Yoklama ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından yapılan açıklamada da bağışıklık sisteminin HIV ve diğer enfeksiyonlara aleyhinde harekete geçiren CD4 hücrelerinin, sigara kullanımı nedeniyle negatif etkilendiğine yer verildiğini bildirdi.

 

Kaynak: AA/ Muhabir: Murat Paksoy

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın