• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Horlama Nedir Ve Önlemleri

Horlama Nedir Ve Önlemleri

Kişinin elinde olmadan yaşanan ve dünya toplumunun %45 bulunan bir hastalıktır.  Yaş ilerledikçe çoğalan horlama genelde şişman erkeklerde görülmekte. Horlayan bir kişi horlamadan dolayı uykusunda tam olarak dinlenemez. Dinlenmeden geçirilen uykunun ertesi günü uykusuz, halsiz ve verimsiz olur. Özellikle uykusunda nefes sorunu yaşayarak horlayan insanlar mutlaka bir uzmandan destek almalıdırlar.Horlamanın boyutunu ve kişinin saşlığı için labaratuvarlar da gerekli testlerin yapılması gerekmektedir.

Horlamanın en etkilisi nefes kesme yani “Uyku apnesi” diye bilinmektedir.Bu şiddetli horlamada nefes tamamen kesilir ve solunum durma eşiğine kadar gelir.

HORLAMA NEDİR?

Burunda ve ağız arkasında hava yolunda meydana gelen daralmaya HORLAMA denmektedir. Küçük dilin ve damağın genizle birleştiği yer bu gibi durumlarda kendiliğinden daralmaktadır. Küçük dil ve damak üst üste geldiğinde titreme meydana gelerek Horlama sesi Meydana gelmektedir.
Horlayan birisi aşağıdaki sorunlardan en az birine sahiptir.

Dil ve Boğazdaki kasların gerginlikleri azalmıştır.Gevşeyen kaslar sırt üstü yatıldığı taktirde küçük dilin arkaya kaçmasını engelleyemez.
Boğazdaki bazı dokuların ve yapıların aşırı büyümesi. Bademciklerin büyük olması ve geniz etleride çoklarda horlama sebeplerinden dir

Peki Horlamanın Tedavisi Varmı?

— Evet bir çok tedavi yöntemi mevcuttur
— Spor yapmaya özen gösterilmeli
— Vucudu aşırı derecede yormaktan kaçınmalısınız.
— Uyumadan önce alkol ve ağır yemeklerden kaçınılması önerilir
— Sırt üstü değil de yan yatılması önlemler arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın