• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İktidarsızlık, erkeklerin kabusu Haline geldi

İktidarsızlık, erkeklerin kabusu Haline geldi

Cinsel afiyet, kişinin genel fiziki ve hissi sağlığının manâlı parçası. Insanlar arasında ‘iktidarsızlık’ olarak aşina sertleşme sorunu, cinsel sağlığı etkileyen tıbbi durumlardan sıkça görülen bir tanesi. Günümüzde sertleşme sorununun ‘Hap, ameliyat, yerine geçen kimse penis takılması ve psikoterapi’ gibi bir çok tedavi yöntemi mevcut.

Uzmanların belirttiğine göre, 3 ayı aşkın süre bir insanın cinsellikle ilgili açlık duyup ilişkiye girmek için yeterince sertleşme elde edememesi durumuna ‘sertleşme sorunu’ adı veriliyor. Bu sorunda, organik sebeplerle birlikte psikolojik sebepler de etkin oluyor. Sertleşme sorunu, yaşın ilerlemesinin yanı sıra yüksek kolesterol düzeyi, koroner atardamar, yüksek kan basıncı ve şeker hastalıkları gibi bir dizi rahatsızlığa tabi olarak ortaya çıkıyor.

Sertleşme sorunu olan vakaların çoğunluğu (yüzde 75), psikolojik yok bedensel kökenli. Damar sorunları, ereksiyon bozukluğunun en sık rastlanan sebebi. Ereksiyon bozukluğuna yol açan organik sebepler ise şunlar: Penisin kan dolaşımında görülen bozukluk, sinir iletimindeki terslik ve kan hormon düzeyinde meydana gelen değiştirme. Sertleşme sorununun psikolojik sebepleri ise şöyle sıralanıyor: Stres, izdivaç sorunları, depresyon, cinsel başarısızlık korkusu ve cinsel bilgisizlik.
Ilaç yan etkisi olarak, hali hazırdaki tedavilerden 200 tanesine bazı vakalarda ereksiyon bozukluğuna sebep olabiliyor. Bunların başında yüksek kan basıncı ilaçları, antipsikotikler, antidepresanlar, H2 blokerler ve arterleri daraltan belli başlı sakinleştiriciler/damar sertliği yer alıyor. Bütün şeker hastası erkeklerin yüzde 35′inden fazlasında ereksiyon bozukluğu görülüyor.

Milyonlarca erkeğin mustarip olduğu ereksiyon bozukluğunun, şeker ve kalp-damar hastalıklarının, prostat kanserinin, içki veya uyuşturucu alışkanlığının birincil tanınabilir semptomu olabileceğine dikkat çekiliyor.

Uzmanlar, ereksiyon bozukluğu bir kere saptama edildikten sonradan (libido eksikliği, erken boşalma vb.nin aksine), çeşitli muayeneler ve testlerle sorunun reel sebebinin, yani psikolojik kökenli mi yoksa organik/fiziki kökenli mi olduğunun bulunabileceğini ifade ederek, içten çare yapabilmek için önce doğru teşhis düzenlemek gerektiğini kaydediyor.

Uzmanlar, sorunun sebebine ve derecesine ast olarak mevcut tedavileri şöyle bildiriyor: İntrakavernosal enjeksiyonlar gibi ilaç tedavileri, ağız yoluyla çare, sistemik hap tedavisi (testosteron), arter ve toplardamar ameliyatları, yedek penis takılması, vakum-sıkma araçları ve psikoterapi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın