• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İnme Hastalığında, Hemen Müdahale Çok Önemli

İnme Hastalığında, Hemen Müdahale Çok Önemli

İnme Hastalığında, Hemen Müdahale Çok Önemli

Ölüme yol açabildiği gibi, hayatta kalan kişilerde özürlülüğe neden olabilen ve yürek hastalıkları ve kanserden sonradan üçüncü en kayda değer vefat sebebi olan inme; hemen müdahale edildiği takdirde hayati tehlike taşımıyor.

Hasta ile beraber yapılan ve ömür boyu devamlı bir işlem olan inme rehabilitasyonuna ise, hayati risk atlatıldıktan daha sonra anında başlanması gerekiyor.

 

 

 

Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Maddesel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı’ndan Yrd. Doç. Dr. Pembe Hare Yiğitoğlu Çeto; tüm dünyada, 60 yaş üzerindeki kalp hastalıkları ve kanserden daha sonra, ölümün 3. manâlı nedeni olan inme hastalığı ve inme rehabilitasyonu hakkında önemli bilgiler verdi.

 

Vasküler (damarsal) kaynaklı, 24 saatten uzun süren ya da ölüme yol açan, hızlı çoğalan, fokal beyin hasarı şikayet ve bulguları ile karakterize bir hastalık olan inme; rahatsızlık sonrası hayatta kalan kişilerde özürlülüğe de niçin olabilir. Hastalar, maddi, psikolojik, sosyal ve mesleki hür düzeylerinin sağlanması, hayat kalitelerinin artırılması için uzun süreli rehabilitasyona ihtiyaç duyarlar.

 

İnme sonrası hastaların büyük bir kısmında adale gücü kaybı laf konusu olur. “Spastisite” olarak tanımlanan, kas tonusunda yükselme ve kas gücü kaybı, hastanın yürümesini ve hareket kabiliyetini negatif etkileyen faktörlerdir. Hastanın yürüyebilmesi için kas gücü ve adale koordinasyonunun yanına bilişsel fonksiyonlarının da iyi olması ve komutları algılayabilmesi gerekir. Hastanın ayakta durma dengesi tatmin edici olmalı, eklemlerinde hareket kısıtlılığı olmamalıdır.

 

İnme rehabilitasyonuna, yaşamsal risk atlatıldıktan sonra derhal başlanmalıdır. Bu dönemde niyet, hareketsizliğe yan rahatsızlıkların gelişmemesi için hastanın en erken dönemde mobilizasyonudur. Yatakta çoğu kez pozisyon değişikliği ve hastanın katılımı teşvik edilerek yapılan eklem hareket açıklığı egzersizleri, birincil mobilizasyon yöntemleridir.

 

Rehabilitasyonda, etkilenmiş ekstremitenin (kollar ve bacaklar) önem alması, kullanılması, yürüyüş simetrisinin sağlanması öğretilir. Medikal tedavi, ortezler (işlevini kısmen veya en ince ayrıntısına kadar kaybetmiş uzuvların performansını arttırmak ve daha pozitif kullanılabilir ayla getirmek amacıyla vücuda takılan muavin cihazlar), baston gibi yürüme destekleri de gerektiği yerde çare planına dahil edilir. İnmeli hastada omuz ağrısı sık görülen bir bulgudur. Üstteki ekstremite rehabilitasyonunun hedefi sızısız, işlevsel bir üstteki ekstremite sağlanmasıdır. bu nedenle erken dönemde eklem hareket açıklığı egzersizleri ve germe egzersizlerine başlanmalıdır. El-el bileği eklemini fonksiyonel pozisyonda tutmak amacıyla icabında ortezler kullanılır. Rehabilitasyonun ilerleyen evrelerinde ise; cisim ağırlığı destekli yürüme eğitimleri, fonksiyonel elektrik stimülasyonu, EMG geri bildirim ve gerekli başvuru tedavileri kullanılır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın