• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
İshal nedir, İshal Nasıl Geçer ?

İshal nedir, İshal Nasıl Geçer ?

İshal nedir, İshal Nasıl Geçer ?

İshalli Hastalıkları Önleme ve Ağızdan Akıcı Tedavisi Haftası dolayısıyla Prof. Dr. Nedim Çakır ishalin oluşum sebepleri, türleri ve engelleme yöntemleri hakkında açıklayıcı bilgiler paylaştı.

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nedim Çakır, İshalli Hastalıkları Önleme ve Ağızdan Sıvı Tedavisi Haftası dolayısıyla, dünyada ishalden etkilenen insan sayısı ile ilgili istatistikî bilgiler vererek, ishal türleri, akut ishal nedenleri, kronik ishallerin araştırılması önemi, ishali önlemede dikkat edilmesi gereken kurallar ve bol su ve değişken tüketiminin önemini anlattı.

“Tıbbi kaynaklara tarafından ishal, günde üç defadan fazla dışkılama veya gün baştan başa 300 gramdan pozitif dışkı çıkarmaya denir” diye konuşan Prof. Dr. Nedim Çakır, “İshalli hastalıklar dünyada özellikle 5 yaş altındaki çocukların en fazla ölümüne neden olan 2’nci hastalık olup, her yıl özellikle 6 yaş grubunda 760 bin çocuğun yaşamını yitirmesine niçin oluyor. Tüm yaş grupları içindeki her yıl vefat oranı ise 5 milyonu geçiyor. Yerinde içme suyunun temini ve hijyen sanitasyon kurallarının yerine getirilmesi durumunda bu ölümlerin çoğunu önüne geçilebileceğini belirtiyor” dedi.

“İSHAL 1-2 HAFTADA GEÇİYORSA AKUT, 2-3 HAFTADA GEÇİYORSA KRONİK DİYARE”

Tıbbi kaynaklarda ishallerin çoğunun hafif bir rahatsızlık şeklinde geliştiğini, tekrar birçoğunun 1-2 hafta içinde kendiliğinden geçtiğinin açıklama edildiğini söyleyen Prof. Dr. Çakır, “Bu rahatsızlık tablosuna ‘Akut diyare’, 2-3 haftadan uzun süren durumlara ise ‘kronik diyare’ denir. Akut ishaller daha fazla mikrobik bir rahatsızlık olarak kabul edilmektedir. Barsak tüberkülozu ve ADS hastalığı sırasında görülen diyareler en manâlı iki mikrobik kronik ishal örnekleri arasında gösterilebilmektedir. Kronik ishaller ise kural olmamakla birlikte, genelde mikrobik bir rahatsızlık olarak görülmemektedir” diye konuştu.

“FARKLI ALANLARA YÖNLENDIRILMIŞ VİRÜSLER, BAKTERİLER VE PARAZİTLER AKUT İSHAL NEDENİ SAYILIYOR”

Çeşitli virüs, bakteri ve parazitlerin akut ishal nedeni olarak sayıldığını vurgulayan Prof. Dr. Çakır, açıklamalarına şöyle devam etti:

“Yani ishale yol açan hastalık etkenleri listesi bir hayli uzundur. Hastalığın belirtilerinin özelliği, hastalığın nedenleri hakkında bilgi verebilmektedir. Yol gösterici özellikler olan sık ve artmış miktarda dışkı çıkarımı, ishalde ortak özellik olarak kabul edilmektedir. Fakat dışkısında kan ve akyuvar çıkışı saptanan hastalar, ayrıca kramp biçiminde buruntu hisli bir karın ağrısı da hissedebilmekte, bazen bu hastalar yüksek ateşten de yakınabilmektedir. Kronik ishaller ile kanlı, buruntulu ishaller mutlaka nedenleri araştırılması gereken, mümkünse hastaneye başvuru formu gerektiren ishallerdir. Oysa bu türlerin tüm ishaller içindeki oranı diğerlerine göre daha düşüktür. İshallerin çoğu, bol ve sulu, dışkı çıkışı karakterli ishallerdir.”

İshalin önlenmesinde uyulması gereken önemli kurallara da değinen Prof. Dr. Çakır, “Ellerinizi gerektiği vakit, gerektiği miktarda yıkayın. Akut solgun ishallerde antibiyotik kullanmaktan dikkatle kaçının. Unutmayın ki, antibiyotik kullanımı hastalığın çevreye daha fazla yayılmasına hizmet edecektir. Eğer ishalli hastalığa yakalanmışsanız, en az iki hafta yüzme havuzuna girmeyin. Bunu yapmazsanız hastalığı başkalarına da bulaştırmış olursunuz. Özellikle yaz aylarında yeme alışkanlıklarınızı aniden ve köklü biçimde değiştirmeyin. Asitli ve bol acılı gıdalardan uzak durun. Ham gıda yemek yemek isterseniz bunların iyi yıkanmış olduklarına uyarı edin. Hayvanlarla temastan daha sonra ellerinizin temizliğini sağlayın. Bol su için” açıklamalarında bulundu.

“BOL SIVI VE GIDA TÜKETİMİNE ÖZEN GÖSTERİN”

“Bol su içmek, özellikle yaz aylarında daha çok uyarı edilmesi gereken bir kaide olup, ishali olan hastalarda, kaybolan suyun yerine konması açısından da büyük yük taşımaktadır” diyen Prof. Dr. Çakır, ‘Zaten su çıkarıyorum, o halde az su içeyim de eksik dışkı çıksın’ düşüncesi fazla hatalı bir düşüncedir. Tersine, ishalle beden madensel tuzlu ve akıcı kaybedeceği için bunların yerine konması gerekmektedir. Hastaların, bulantı ve kusmaları olmadığı takdirde, istek ettikleri miktarda, ishal ve idrarla atılan suyun bir miktar fazlası olmak şartıyla su ve istikrarsız gıdalar alması en dürüst yoldur” ifadelerini kullandı.

Kaynak:İHA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın