• DOLAR
  5,3172
  % -0,31
 • EURO
  6,0958
  % -0,08
 • ALTIN
  209,3783
  % 0,25
 • BIST
  94.570,90
  % 1,02
Kadın Rahminde Miyom

Kadın Rahminde Miyom

Kansere dönüşme durumu oldukça az olan Miyom İyi huylu kanser olarak bilinse de tüm bayanların korkulu rüyası haline gelmiştir.
Miyom genel olarak hamilelik yaşayan bayanlarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Yapılan incelemelerde hamilelik esnasında, ultrasyon da yapılan kontrollerde, on kadının dördünde miyom görülmektedir. Peki miyoma karşı ne yapılması lazım.

Miyom, bir hastalık mıdır Ne yapılması gerekiyor ?

Miyom, rahimde meydana gelen ve iyi huylu tümörlerdir. Rahmi bir kas kütlesi olarak kabul edelim ve rahim üzerinde çıkan çıkıntılardır. Miyom, kimi zaman kadın doğum uzmanları tarafından verilen ilaçlarla da geçebilir. Ama genel olarak ameliyat yapılmadan son bulmayan bu tümörler, büyümesi ve yapısı incelenerek ameliyat kararı verilmektedir. Miyom eğer ki kısa süre içerisinde normalinden fazla büyüyorsa operasyonla rahmin alınması gerekmektedir.

 

 

Miyomun Belirtileri Nelerdir ?

Miyomun belirtileri, sık sık idrara çıkma şikayeti olur. En belirgin belirtisi ise adet kanamalarının sıklaşması ve uzamasıdır. Miyomda adet kanamalarının uzamasından dolayı genelde kadınlarda kansızlık yapar. Sürekli olarak bel ağrıları ve kasık ağrıları şikayetleri, miyomun sık rastlanan belirtilerindendir.

Kadın rahminde oluşan miyom adı verilen Timorler genel olarak iyi huylu olmaktadır, tabi bu her zaman böyle olacak diye bir kural yoktur. Sizleri korkutmak istemeyiz ama her ihtimali göz önünde bulundurmanızı öneririz. Miyom ameliyatı olduktan sonra, yada ameliyat öncesi doktorunuzdan örnek alarak biopsi yapılmasını talep edebilirsiniz. Bu dönemde bir çok doktor, örnek alarak biopsi yaptırmaktadır. Eğer yapılmaz ise mutlaka yaptırmayı ihmal etmeyiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın