• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kahvaltının Önemini Anlatmaya Gerek Yok

Kahvaltının Önemini Anlatmaya Gerek Yok

Kahvaltının Önemini Anlatmaya Gerek Yok

Yeni bir araştırmaya tarafından kahvaltı öğününü atlayanların, atardamarlarında güvenli olmayan plak birikimi olması ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha yüksek bulundu.

Yeni bir araştırmaya tarafından kahvaltı öğününü atlayanların, atardamarlarında tehlikeli plak birikimi olması ve kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski daha yüksek bulundu.

Araştırmada kahvaltıyı atlamak daha yüksek kolesterol seviyesine sahip olmakla ilişkilendirildi. Amerikan Üniversitesi Kardiyoloji Dergisinde yayınlanan yeni çalışma, bu durumu aterosklerozun erken evrelerine veya arterlerin sertleşmesine ve daralmasına bağladı.

Bu alıştırma için araştırmacılar, İspanya’da yaşayan 40-54 yaş arasındaki 4.000’den fazla erkek ve kadının perhiz verileri üzerinde analizler yaptı. Ahali kahvaltıda kaç kalori aldıklarına göre üç gruba ayrıldı: % 5’den az, % 5-20 aralarında ya da % 20’den artı.

Birinci kategoriye girenlerin % 3’ü kahvaltıyı tamamen atlıyor ve bu da yalnızca kahve, meyve suyu veya başka bir meşrubat içtikleri anlamına geliyordu. Çoğunluk yani takriben % 69 düşük kalorili kahvaltılar (tost veya küçük hamur işleri gibi), geri kalan % 28 ise daha büyük miktarlarda ve besleyici yemekler yedi. Araştırmacılar, her grubun kahvaltı dökümünü detaylı analiz etmemesine rağmen, beslenme uzmanlarının başlıca günün ilk yemekleri için önerdikleri daha pozitif kepekli tahıl, protein, dinç yağ ve meyveler ve eksik arıtılmış edilmiş tahıllar ve şekerler gibi besinleri temsil ettikleri muhtemeldir.

Kahvaltıyı sıçramak veya hafif geçiştirmek yürek hastalığını etkileyen çeşitli tehlike faktörleri ile ilişkilendirildi. Günlük kalorilerinin % 5’inden daha azını kahvaltıda alan insanların besleyici kahvaltı yapanlara kıyasla ateroskleroz olma ihtimali 2,5 kat fazladır ve arterlerinde farklı yerlerde plak işaretleri görüldü. Düşük kalorili kahvaltı yapanların arterlerinde erken plak bulguları daha yüksekti.

Kahvaltıyı atlayan şahısların en geniş bel çevresi ve en yüksek beden kitle indeksi, tansiyon, kolesterol ve özlem dekstroz seviyelerine sahip olduğu görüldü. Egzersiz, kahvaltının atlanması ve bu ölçülen değerler arasında herhangi bir niçin-sonuç ilişkisi gösteremedi. Aslında, yazarlar, kahvaltıyı atlayan insanların fakir diyetler, sık içki tüketimi ve sigara içimi gibi çoğunlukla daha sağlıksız yaşam tarzlarına sahip olduklarını belirtiyorlar. bununla birlikte kilolu ya da obez olma ihtimalleri daha yüksekti, bu nedenle, kilo vermek için bir strateji olarak kahvaltı yememeleri de mümkündür.

Ancak araştırmacılar yaş, cinsiyet, sigara ve içki içme, kolesterol seviyeleri, bel çevresi ve jurnal kırmızı et ve tuzlu alımını ayarladıklarında bile, kahvaltı öğünün atlanması ve plak oluşumu arasındaki ilişkiler görüldü. Kahvaltı öğününü sıçramak, aterosklerozun erken başlangıç ​​ve gelişimi için tehlike faktörü olarak gösterildi.

San Francisco Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi ve Ulusal Yürek, Akciğer ve Kan Enstitüsü araştırmacıları, kahvaltı atlamanın hormonal dengesizliklere neden olabileceğini ve sirkadyen ritimleri değiştirebileceğini ve sonradan gün içinde daha sağlığa zararlı gıdalar yiyen kişilerin daha pozitif kalori almasına neden olabileceğini yazdı.

Yazarların göze çarpan ettiği gibi, bu çalışmanın manâlı mesajı, kuvvetsiz gıda ve yaşam biçimi seçimlerinin bir işaretçisi olarak kahvaltı öğününü atlama ve subklinik ateroskleroz oluşumu ilişkilidir. Araştırma yazarları, normal, doyurucu ve besleyici bir kahvaltıya vurgu yaparak basit yaşam biçimi değişiklikleriyle şeker hastalığının ve kardiyovasküler rahatsızlıkların azaltılabileceğini söylüyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın