• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kan ve Sağlık Konusu

Kan ve Sağlık Konusu

Vücudunuzdaki kan miktarını düşü­nünce, sağlığınızda ve kilonuzda kanın oynadığı ana rol fazla mantıklı geliyor. Herkesin yaklaşık 5 litre kanı vardır. Bunu vü­cut baştan başa dolaştırmak için kalp günde 100.000 kereden faz­la atar ve her atışta takriben 7 kilo kanı hareket ettirir – günde takriben 8 ton. Vücuttaki tüm kan her üç dakikada bir kalpten geçer.

Muhtemelen, kırmızı kan hücrelerinin vücudunuzun yine­line oksijen taşıdığını ve gözenekli olan atık maddeleri uzaklaştırdığı­nı biliyorsunuzdur. Bunun da ötesinde, kanınız ideal, sağlıklı kiloda yaşamanın anahtarını da elinde tutuyor. Her şeyden ön­ce, kan vücudunuzun iç ortamının aynasıdır: asidik kan asidik gövde, bazik kan alkalik beden demektir. Keza, kan hücreleri sonunda gövde hücrelerine dönüşür (ya da tam tersi). Kanınızı pak, saf ve asitsiz tutmalısınız. Önerdiğim gıda ve içecek­leri de buna uygun bir şekilde seçtim: Bunlar dinç kan hücreleri yaratacak. Vücudunuz her saniye 3-4 milyon yeni kan hücresi ve 11-13 milyon vücut hücresi üretir, bu nedenle tekrar tekrar en iyi malzemeyle çalıştığından belirli olmalısınız.
Kan insan vücudunun en esas maddesidir. Gövde hücrele­ri, kan kadar her tip doku kullanılarak oluşturulur. Bu, birli­lında iki yönlü bir yoldur ve gövde hücreleri de kan hücrelerine dönüştürülebilir. yine de en iyisi, sindirim ve terlemeye direkt bağlı olarak vücudun kan üretiminde bayağı yolunu takip et­mesidir. Bu en manâlı noktada sadece ne yediğiniz (ve içtiği­niz) yok, bununla birlikte içinize çektiğiniz nefes de önemlidir.

Sıradan kan hücresi üretimi incebağırsakta gerçekleşir. Sin­dirim işlemi yoluyla serbest kalan besinler, incebağırsak bo­yunca (takriben 8 metre) alıngan mikro tüyler (incebağırsağın iç duvarlarını kaplayan mikroskobik tüyler) göre dolaştırılır ve kan dolaşımı sırasında kan hücreleri, dokular ve organlara dönüştürülür. Akciğer aracılığıyla solunan hava atardamarlara gi­rer, mineralleri ve diğer elementleri yeni kan hücreleri yapmak için birleştirir. Bu kırmızı kan hücreleri, daha sonra gereksinim du­yulduğunda kemik, adale, kalp, karaciğer hücreleri gibi pek fazla hücreye dönüştürülebilir.

Vücudunuz dinç olduğunda ve alkalik/elektron zengini yiyecekler yediğinizde, dinç kan hücreleri ve dolayısıyla sağ­lıklı karoser hücreleri üretirsiniz. Sindirim işlemi, yediğiniz yiye­cekleri oksidasyon denilen pak ve etkili bir işlem yoluyla par­çalar ve bu operasyon kan hücrelerini sürekli bir oksijen akışıyla yı­kar. Vücudunuz devingen kalır ve dinç kilosunu korur.
Asidik/proton zengini yiyeceklerde ısrar etmenizin sonu­cunda incebağırsak hasar gördüğünde veya tıkandığında, kan üretimi bozulur veya durur. Sabit kan üretimini (her milimetre küp için beş milyon!) korumak için vücut, beden hücrelerini kan hücrelerine dönüştürür – yani kelimenin tam anlamıyla çöpe atar.

Kan neyse beden da odur. Vücut neyse kan da odur. Kanın kalitesi -ve vücudun kalitesi- yediklerimizin ve içtiklerimizin kalitesine bağlıdır. Asidik yiyecekler yerseniz cılız kan hücrele­riniz ve güçsüz cisim hücreleriniz olacaktır – ve aşırı kilonuz. Diğer bir seçeneğiniz daha var: Alkalik gıda ve içeceklerle, sağlıklı bir kana sahip olabilir ve ideal kilosunu doğal olarak koruyan sağlıklı bir gövde geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın