• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Karın Germe Ve Toparlama Ameliyatları Nasıl Yapılır

Karın Germe Ve Toparlama Ameliyatları Nasıl Yapılır

Karın germe ve toparlama ameliyatları Yaşlanma, kilo alıp verme, birkaç doğum yapma gibi çoğu nedenle karnın daha alçak ve orta bölgesinde cilt gevşekliği, yağ birikintileri, çatlak ve izlerin oluşması ile seçim edilen bir ameliyattır. 

Herkeste karnın göbekli ve bombe görünümü giderilerek düz karın oluşturulabilir. Karın germe ameliyatı erişkinlerde her yaşta yapılabilir.

Yaşlanma, kilo alıp verme, birkaç doğum yapma gibi çoğu nedenle karnın daha aşağı ve orta bölgesinde cilt gevşekliği, yağ birikintileri, çatlak ve izler oluşur. Ameliyatta bu çözülmüş ve aşırı yağlanmış deri adamakıllı alınır ve keza açılmış karın kasları özel tekniklerle baştan dikilir. Herkeste karnın göbekli ve bombe görünümü giderilerek düz karın oluşturulabilir. Bu ameliyatın sonucu olarak genel olarak külot ve bikini ile gizlenebilen karnın daha alçak bölgesinde bir iz oluşur.

Karın germe ameliyatı erişkinlerde her yaşta yapılabilir.

KARIN GERME AMELİYATI VE ESTETİĞİ

Karın bölgesinde, aşırı yağ birikimi, bombe dış görünüş, sarkmalar, çatlaklar gibi deformasyonlar kişinin sağlığını ve psikolojisini olumsuz etkilemektedir. Karın estetiğini bozan bu deformasyonlar günlük yaşamda sık sık dile getirilmektedir. 

Karın bölgesindeki estetik bozulmalar birçok nedene emrindeki olarak ortaya çıkmaktadır. Hormonal şansın dönmesi, uyuşuk yaşam biçimi, gebelik süreci ve sonrası, ihtiyarlık, kalıtımsal aşinalık, sık kilo alıp belirlemek başlıca nedenler olarak karşımıza çıkar. Bu faktörler, karın derisi ve kasların gevşeyip sarkmasına, ciltte çatlak oluşumuna, yağlanmaya, bu bölgenin büyümesine, kişinin jurnal konforunun bozulmasına yol açar. Şişmanlık sonrası oluşan karın kası ve cilt yapısındaki deformasyonlar, kadınlarda erkeklere kadar daha fazla sarkma ve gevşemeye niçin olmaktadır. 

Karın germe ameliyatları, yani abdominoplasti karın bölgesinde oluşan estetik sorunlarda etkin sonuçlar vererek estetik bozulmaları ortadan kaldıran cerrahi bir çare yöntemidir. Karın germe ameliyatları ardından gevşeyen karın kasları gerginleştirilir, artı yağlanmış ve çatlamış olan çözülmüş, sarkık cilt alınarak düzleşmiş, gergin, estetik görünümlü, gençleştirilmiş bir karın bölgesi oluşturulur. 

Karın bölgesi niçin bombeleşir?

Karnın bombeleşmesi, karın kaslarının esnekliğini kaybetmesi ve birbirinden ayrılması sonunda gerçekleşir. Yağ tabakası aşağıda bulunan karın kasları, bilhassa karnın içinin büyüdüğü gebelik sürecinde esnekliğini kaybeder ve birbirinden uzaklaşır. Bu durum karnın bombe bir görünüme bürünmesine neden olur. 

Karında çatlak oluşumu

Karnın estetik görünümde cildin pürüzsüz olması fazla önemlidir. sıkça kilo alıp veren kişilerde ve hamilelik sırasında ve hormonal şartların değişmesi karın derisi gerilerek kalitesini kaybeder ve zayıflar. Zayıflayan deride, bilhassa gebeliğin sonlarına dürüst çatlak izleri çoğalır ve iyice belirginleşir. Çatlaklar karnın daha alçak bölgesinde emzirme sürecinde göğüslerde kendini gösterir.  

Hamileliğin karın estetiğine etkileri

Hamilelikte vücudun metabolik işleyişindeki değişiklikle birlikte karın ve kalça bölgesinde biriken kilolar ve yağ miktarı birçok kadında kalıcı bir hale dönüşmektedir. Çünkü bu bölgedeki yağları inatçı yağlar olarak tanımlıyoruz. Perhiz ve spora aleyhinde son derece dirençlidir. Kolay basit eritilemeyen yağlardır. Bu yağ dokusu karın bölgesinde sarkmalara niçin olmaktadır.  

Kilolu ve yağlı karın sağlığı nasıl etkiler?

Karın bölgesinde biriken kilolar, fazla yağ oluşumu bazı sıhhat sorunlarına da davetiye çıkarmaktadır. Yüksek tansiyona, yürek ve damar hastalıklarına, solunum rahatsızlıklarına, erken yaşlanmaya ve hareket serbestisini kısıtlayarak kişinin hayat kalitesinin düşmesine neden olmaktadır. Psikolojik etkileri ise, kişinin özgüven sorunu yaşaması, özel yaşamında sıkıntılar, beğenilmeme hissi, motivasyon azalması, sosyal ortamlarda sıcacık tavır sergileyememe şeklinde kendini gösterir.  

Anne adayları karın germe ameliyatı olabilir mi?

Karın germe ameliyatı gebe kalmayı engellemez. Anne adayları için risk içermeyen bir cerrahi işlemdir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta, ameliyat sonrası iyileşme dönemi göz önüne alınarak hamilelik takviminin belirlenmesidir. İyileşme dönemi 6 ila 12 ayda gerçekleşmektedir. bu nedenle ameliyattan en düşük 1 sene sonradan hamilelik planı yapılmalıdır. 

Karın germe ameliyatı için uygun adaylar

Fazla obez olmayanlar, Diyet ve spor yapmasına karşın karnındaki yağları eritemeyenler,  Kilo verdikten sonradan karın cildinde sarkma, çatlak ve gevşeme olanlar,  Doğum yapmamasına rağmen şişman bir karına sahip olanlar,  Karnında hamileliğe tabi çatlar, sarkma ve gevşeme olanlar,  Vücudu estetik ölçülerde olmasına rağmen sadece karın bölgesinde yağlanma, kilo problemi olanlar,  Ameliyat sonucuyla ilgili realist beklentileri olanlar,  Bu operasyonun yapılmasını engelleyecek sağlık sorunu olmayanlar,  Operasyondan kısa bir süre sonradan gebe kalmayı düşünmeyenler. 

Obezite hastalığında karın germe ameliyatı

Günümüzde ülkemizde 15 yaş üstü her 100 kişinin 17’si maalesef obezite hastalığına yakalanmıştır. Her 100 kişiden 33’ü de pozitif kiloludur. Pozitif kilolu şahısların yarısı bayan, yarısı erkeklerden oluşmaktadır. Her geçen gün obez ve fazla kilolu kişi sayısı artmaktadır. Bunun iki nedeni ise, düzensiz ve sağlığa zararlı besin, hareketsiz hayat şeklinin yaygınlaşmasıdır. 

Karın bölgesi obeziteden maksimum etkilenen bölgelerden biridir. Obezite, karın bölgesinde kendini fazla yağlanma, kilo alımı ve büyümeyle gösterir. Bu hastalarda karın estetiği için uygulanacak karın germe ameliyatı öncesinde obezite tedavisinin hayata geçirilmesi önemlidir. Çünkü obezite estetikten çok bir afiyet sorunudur. Fazla kilo, fazla deri ve fazla yağların alınarak düz ve estetik bir karın için yapılacak karın germe öncesinde dayanıklı yağlar için lazer lipoliz veya liposuction yağ aldırma yöntemlerinin uygulanması yardımsever olacaktır. 

Karın germe ameliyatları obezitenin derecesine tarafından planlanır ve iyi seçilmiş hastalarda uygulanır. Obezite tedavisi sonrasında karın bölgesinde oluşacak sarkmalar için de karın germe ameliyatı etkin bir çare yöntemidir.  

Liposakşın (liposuction)  ile yağ aldırma, karın germe işlemiyle birlikte yaptırılabilir mi?

Hastanın bel ve üst karın bölgesinde aşırı yağlanma varsa, estetik cerrah bu yağlanmayı ortadan kaldırmak için karın germe ameliyatıyla birlikte liposakşın yağ aldırma işlemini birlikte uygulayabilir. Bel ve karın bölgesi bu nedenle estetik açıdan birbiriyle daha ahenkli bir dış görünüş kazanır. 

Karın germe ameliyatının riskleri var mıdır?

Karın germe ameliyatının olası riskleri birtakım önlemlerle ortadan kaldırılmaktadır. En sık karşılaşılan riskler, ameliyat bölgesinde oluşan enfeksiyonlar, karın içinde lekeli akıcı ve kan birikmesi durumlarıdır. Bunlar, antibiyotik ve drenlerle ortadan kaldırılır. İyileşmenin ilk döneminde karnın gergin olması ameliyat dikişlerinin açılmasına nadiren de olsa yol açabilmektedir. Pansuman veya bitmiş dikiş atılarak çare yoluna gidilir. 

Karın germe ameliyatı planlaması

Karın bölgesindeki yağlanma oranı, cilt sarkmasının derecesi, gevşemenin boyutu, kilo ve yağlanma şikayeti yalnızca karın bölgesinde mi, yahut diğer bölgelerde de bu sorun yaşanıyor mu hususları  estetik cerrah göre göz önünde bulundurularak ameliyat planlaması yapılır. Işlem karnı düzleştirirken bel bölgesi de hafif incelir. Karın dışarıya fazla kilo sorunu varsa, ayrı tedavi seçenekleri değerlendirilir. 

Operasyon öncesinde yapılması gerekenler?

Hasta, karın bölgesinden daha önce bir ameliyat geçirmişse, bu koşul estetik cerrah tarafından değerlendirilir.  Kan dolaşımını yavaşlatarak ameliyat yaralarının iyileşmesini geciktiren sigara kullanımı eğer varsa, ameliyattan önce ve sonra en az 3’er hafta her tarafında sigara içilmemesi gerekir.  Derinin istenilen pürüzsüz ve gergin pozisyona getirilmesi için cildin incelmesi gerekir. böylece operasyon öncesi hastanın kilo vererek derinin incelmesi sağlanır.  Anesteziyi olumsuz etkileyecek ilaç kullanılmamalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar ameliyattan iki hafta önce kesilmelidir.  Kadınların özel günleri ameliyat tarihiyle benzer zamana denk gelmemelidir. 

Karın germe ameliyatında hangi yöntemler kullanılır?

Karın germe ameliyatında küçük karın germe ve tam karın germe yöntemleri uygulanmaktadır. Karın bölgesindeki sorunun boyutunu ve bulunduğu yere göre en iyi sonuç alınacak usul seçim edilir. 

Bütün karın germe yönteminde belirleyici faktörler 

Tam karın germe yöntemini belirleyen etken, sorunların göbek deliğinin üstteki kısmında yer alması ve karın kaslarının birbirinden aşırı uzaklaşmasıdır. Işlem, göbek deliğinin üstteki kısmı ile kasık aralarında dikey, sorunun boyutlarına tarafından yatay kesiler açılarak gerçekleştirilir. Göbek deliği üstünde ve altında gevşeme, çatlak, sarkmalar artı yağ ve deri dokusu alınıp gerdirilerek giderilir. Karın kasları sıkılaştırılır. Üstteki karın derisi altında dürüst gerdirilerek dikilir. Operasyon genel duyumsuzlaşma aşağı 3-4 saatte tamamlanır. 

Küçük karın germe yönteminde belirleyici faktörler

Karındaki bozulmalar göbek deliğinin altındaysa, sarkma, çatlak ve gevşeme hafif boyuttaysa, karın kaslarında gevşeme ve ayrılma yahut, göbek deliği üstündeki karın bölgesinde genişleme, sarkma yoksa hasta mini karın germe yöntemiyle tedavi edilir. Bu ameliyatta göbek deliği etkilenmez. Göbek deliğinin aşağıda çatlak, gevşeme ve sarkmaya yol açan pozitif yağ ve deri çıkarılıp, varsa karın kaslarındaki gevşeme ve ayrılma ortadan kaldırılarak karın gergin bir yapıya kavuşturulur. Işlem genel duyu yitimi aşağıda 1.5 saatte tamamlanır. 

Karın germe ameliyatı ardından iyileşme süreci

Hasta, ameliyattan birkaç saat sonradan kendine gelir.  Dren çıkarıldıktan daha sonra hasta taburcu edilir. Drenler, ameliyatın 2. ya da 3. günü çıkarılır.  Ilk günler karın bölgesini zorlayacak hareketlerden, ağır eşya kaldırmaktan kaçınılmalıdır.  Ameliyat bölgesi bandajlarla kapatılır. Bandajlar çıkarıldıktan daha sonra hasta, ortalama 6 hafta karın korsesi giyer.  Ameliyat bölgesindeki ağrılar için ağrı kesiciler kullanılır. Bu hafif ağrılar 3-4 gün içinde kaybolur.  Muhtemel enfeksiyona karşı hasta 7 gün boyunca antibiyotik kullanır.  Birincil hafta hasta, düşey pozisyonda yatmaktan kaçınmalıdır.  Hasta 4. günde ilk banyosunu yapabilir.  Ameliyat dikişleri 10 gün daha sonra estetik cerrah tarafından alınır.   Genelde hastalar 2 hafta sonradan işine dönebilir. Küçük karın germede en geç  5. günde hasta işbaşı yapar.  Operasyon ardından 3 ay her tarafında yoğun efor gerektiren sporlar yapılmamalıdır.  Işlem bölgesindeki şişliklerin 6 ayda iyice değil olur.  Çıkarılan deri kısmında olan çatlaklar açık havada karın bölgesinde çatlaklar varsa bunlar estetik görünümü etkilemez.  Karın 6 ay sonra tamamiyle iyileşerek yeni şeklini alır. Küçük karın germede yaralar 1. ayın sonunda iyileşmiş olur.  Hasta, düz, estetik, doğal görünümlü gergin bir karın bölgesine kavuşur.   İç çamaşırın içine gizlenecek şekilde planlanan ameliyat izleri 12. aydan itibaren cilt rengine dönmeye başlar.

Etiket Estetik estetik ameliyat estetik ameliyatı estetik ameliyatlar karın karın germe karın germe ameliyatı karın germe estetiği karın germe operasyonu Karın Toparlama Ameliyatları Doç.Dr. Tayfun Türkaslan Karında Çatlak Oluşumu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın