• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kışın ısınırken ölüme götüren gaz; ’’Karbonmonoksit’’ konusu

Kışın ısınırken ölüme götüren gaz; ’’Karbonmonoksit’’ konusu

Sıcak havaları geride bıraktığımız bugünlerde ‘lodos’ rüzgârı ısınmaya çalışan şahısların zehirlenmesine neden olabiliyor. Ülkemizde hatalı başvuru, ihmal ve çoğunlukla da cehalet yüzünden her sene birçok birey kış aylarında soba zehirlenmesiyle karşı karşıya kalıyor. Kontrolsüz bir şekilde kullanılan ısınma araçlarının karbonmonoksit zehirlenmesine ve bunun beraberinde de ölüme niçin olabileceğini bildiren Medline Acele Sağlık Operasyonlardan Sorumlu Dr. Barış Mutluer, konuyla ilgili olarak uyarı edilmesi gerekenleri bildiriyor.

Karbonmonoksit gazı; tüp gazı, benzin, doğal gaz, gaz yağı, kömür ve odun gibi yapısında “karbon” bulunan yakıtların yanması ya da tamamen yanmaması sonucunda oluşan ve dumanda yer alan zehirli bir gazdır. Ülkemizde karbonmonoksit gazı zehirlenmelerinin yaklaşık %90’ının Eylül-Mart ayları arasında ortaya çıktığını belirten Medline Sıhhat Operasyonlardan Sorumluluk Sahibi Dr. Barıştırma Mutluer:’’ Karbonmonoksit gazı; renksiz, antipatik ve kokusuz olması nedeniyle hissedilmesi kolay özelliklere sahip değildir. Genelde bilinçsiz davranışlar nedeniyle kişileri uykuları sırasında yakalayan karbonmonoksit gazı, ölümle sonuçlanabilecek zehirlenmelere neden olabilir” dedi.

Zehirlenmelere ne sebep oluyor?
Türkiye’de Güneybatıdan esen lodos rüzgarı, estiği bölgenin hava koşullarından dolayı sıcak hava taşıyan bir rüzgardır. Bu durumda hem sobayı boğar hem de bacanın çekiş gücünü büyük ölçüde azaltır. Karbonmonoksit gazına maruz kalan insanların dokularına tatmin edici oksijen taşınamaz ve vücuttaki oksijen azalarak karbonmonoksit ile yer değiştirir. Kalp, beyin ve öteki organları çalışamaz ülkü gelir. Bu da hastalıklara ve en kötüsü ölümlere neden olur.

Karbonmonoksit zehirlenmesine karşı alınacak tedbirler…

Kışın soba zehirlenmelerine karşı önlemler alınması gerektiğini belirten Dr. Barışma Mutluer, dikkat edilmesi gerekenleri şu şekilde sıralıyor.

* Bacalar standartlara uygun olmalı ve mutlaka yalıtımlı olmalı,
* Verimli bir yanma için bacalar çatıdan en az 1 metre yukarıda olmalı,
* Soba kurulmadan borular ve baca en ince ayrıntısına kadar temizlenmeli,
* Kış ortasında da ikinci bir baca temizliği daha yapılmalı,
* Kullanılan yakıtın standartlara uygunluğu kontrol edilmeli ve özellikle kömürün alındığı satıcıya çok dikkat edilmeli,
* Soba yanarken içine aşırı yakıt konulmamalı,
* Bilhassa lodoslu havalarda mümkünse soba yakılmamalı, zorunlu ise gece yatarken mutlaka tamamiyle söndürülmelidir.
* Sönmekte olan sobaya muhakkak tutuşması zorlama olan yakıt konulmamalıdır.

Zehirlenmenin başlıca kendini sersemlik, baş ağrısı, yoğun bitkinlik hissi, mide bulantısı, adale koordinasyonunda zayıflama ve bilinç kaybı ile belli ettiğini söyleyen Dr. Barış Mutluer: ’’Karbonmonoksit zehirlenmesinde ateş görülmez. Ama evinizde soba gibi ısınma araçları var ise ve alev dıştan farzedilen diğer belirtilerin bir veya birkaçını yaşıyorsanız veya çevrenizdekilerin yaşadığını düşünüyorsanız; başta pak hava alabilmek için camları açın. Açık havaya çıkıldığında veya tehlikeden uzaklaştırıldığında hava yolu açık değilse hava yolu açılmalı, solunum yahut Temel Hayat Desteğine başlanmalıdır. Tüm bu uygulamaların dürüst ve zamanında yapılabilmesi için ilkyardım ekipleri ile irtibata geçin. Ağır zehirlenmelerde yüksek dozda(%100)oksijen tedavisi uygulanmalı, yürek ve sinir sistemi fonksiyonları yakından takip edilmelidir. ” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın