• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kitap Okumak Zihnin Gelişimine Yardımcı Oluyor

Kitap Okumak Zihnin Gelişimine Yardımcı Oluyor

Kitap Okumak Zihnin Gelişimine Yardımcı Oluyor

Kitap okumanın insan zihninin faal olarak çalışmasına fayda sağladığını ve depresyondan koruduğunu biliyor muydunuz?

   Düzenli kitap okumak insanda kelime dağarcığının artmasına, kültürel bir zenginliğe, iletişim kurmada kolaylığa niçin oluyor. Bunların yanına beynin işlevsel gelişimini de olumlu etkiliyor.

   Uzmanlar uyumlu kitap okuyan şahısların okumayanlara oranla daha fazla dikkat dağınıklığı, unutkanlık problemi ve hemen olan kekemelik yaşadığını dile getiriyor. Düzenli kitap okumak durmadan bilince aktarım sağladığından beyin de işlevsel olarak daima sağlıklı kalıyor. Us de daha fazla çalışarak dikkat eksikliği, amnezi, dikkatsizlik gibi durumların önüne geçmiş oluyor.

    Uyumlu kitap okumanın kişisel gelişim noktasında insana böylece fazla faydası var. Fiilen bunları hemen hemen hepimiz biliyoruz. Fakat bedenen da etkilediği gündemde tutulmuyor. Oysa uzmanlar uyumlu kitap okuyan kişilerde stresin de kontrollü olduğuna dikkat çekiyor. Kitap okumak stres faktörlerinin çoğunu yok ediyor. bununla birlikte kitap okuyan kişiler streslerini daha iyi teftiş edebiliyorlar. Bu da uyumlu kitap okuyan şahısların kitap okumayanlara tarafından daha az psikolojik sorun yaşadığını resmediyor.

   Şahısların tavır zorluğu çekmesinin de önüne geçen kitap okuma alışkanlığı, hayal gücünü de geliştiriyor. Hayal gücü gelişmiş olan ırk için ise uzmanlar, düş kurabilen insanların hayal kuramayanlara kadar daha mutsuz olduklarının altını çiziyorlar.

   Hayal dünyasının var olması ve devingen olması kişiyi stresten ve günlük telaştan arındırır. Bu da mutluluk hormonlarını etkiler. Mesela hayal dünyası en gelişmiş halk çocuklardır. Bakın en mutlu olanlarının da onlar olduğunu göreceksiniz. Yetişkinlikte de hayal kurabilmeyi arzuluyorsanız bol bol kitap okuyun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın