• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kitap Okuyarak Kişisel Gelişim

Kitap Okuyarak Kişisel Gelişim

Kitap Okuyarak Kişisel Gelişim

Kitaplar, sessiz öğretmenlerdir. Bireyler kitaplar aracılığıyla birçok bilgiyi kolayca öğrenmektedir. Ülkemizde maalesef kitap okuma alışkanlığı pek yokken gelişmiş ülkelerde kitap okuma oranı adeta zirvededir. Peki, kitapları hayatımızda önemli yapan etkenler nelerdir ve kitapların gelişimimiz üzerinde ne gibi etkileri vardır ona bakalım:

Kişisel gelişim genel anlamda insanın limitlerini zorlayarak en üst sınıra gelebilmesidir. Bunun yolu ise öğrenmekten geçer. Kitap okuma alışkanlığı edinen kişiler çok rahat bir şekilde diyalog kurabilmektedir. Bu kişilerin kelime dağarcığı oldukça geniştir. Kitap okuma alışkanlığı edinmeyen bireyler ise kelime dağarcığı zayıf olduğu için akıcı bir diyalog kuramamaktadır. Kitap okuma alışkanlığı bireylere objektif düşünme avantajı sağlar. Ayrıca kitap okuma alışkanlığı olan bireyler karşıdakini sabırla dinleyip farklı görüşlere sabır gösterir. Bu anlamda da kitap okumayanların dinleme konusunda bazı sıkıntıları vardır. Kitap okuyarak bilgiyi kaynağından öğrenen bireylerin algılama yetisi de gelişmektedir. Belki okuduğumuz anda bize fazla anlamlı gelmeyen bir cümle ya da bir paragraf hayatımızın bir döneminde mutlaka lazım olur. Okul başarısına etkisi de asla göz ardı edilemez. Kitap okumanın genel kültür üzerine de oldukça önemli pozitif etkileri mevcuttur. Kitap okumanın stresi önemli ölçüde azalttığı da bilimsel olarak ispatlanmıştır. Kitapları adeta bir arkadaş bir sırdaş olarak gören insanlar hayata daha pozitif bakmışlardır. Kitap okuma alışkanlığı edinmeyenler ise saydığımız tüm bu olumlu durumdan mahrum kalmaktadırlar.

 

Kişisel gelişim üzerine oldukça önemli artıları olsa da günümüzde revaçta olan “kişisel gelişim kitapları”nı okuyarak tüm sorunların üstesinden geleceğimizi ya da aniden değişeceğimizi sanmak önemli bir yanılgıdır. Bu tür beklentiler çoğunlukla hayal kırıklığına neden olabilmektedir. Bu tür kitapları verdiği mesaj bakımından değerlendirirsek daha olumlu sonuçlarla karşılaşabiliriz.
Ülkemizde mutlaka özellikle çocuklara okumayı sevdirerek okuma oranını arttırmalı ve gelecek nesillerin çok daha ilerde olmasına destek olmalıyız. Hangi türde olursa olsun dikkatli şekilde okunan bir kitabın asla zararı olmaz. Kişisel gelişimimizi zirveye çıkarmak istiyorsak mutlaka düzenli bir şekilde kitap okumalıyız ve bu sessiz öğretmenleri okuyarak anlamalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın