• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Koroner Atardamar Hastalığı Nedir

Koroner Atardamar Hastalığı Nedir

KORONER ARTER HASTALIĞI: Koroner atardamar hastalığı günümüzde dünyada en yaygın sağlık durumu problemlerinin başında gelmektedir. Tüm gelişmelere rağmen halen vefat nedenlerinde birincil sıradaki yerini devam ettirmektedir.

KORONER ARTER HASTALIĞI

Koroner arter hastalığı günümüzde dünyada en yaygın sağlık problemlerinin başında gelmektedir. Tüm gelişmelere karşın halen vefat nedenlerinde birincil sıradaki yerini devam ettirmektedir.

 

Koroner Arter Hastalığını Nasıl Tanımlayabiliriz?

Koroner atardamar hastalığı kalbin etrafını çevreleyerek kalp kasını besleyen koroner arterlerin tıkanıklığına veya daralmasına verilen addır. Nedeni koroner arterlerin damar sertliğidir.

 

Koroner Arter Hastalığının Tedavi Yöntemleri

Koroner arter hastalığının en etkin tedavisi hastalıktan korunmadır. Hastalığa karşı korunma bilincinin geliştirilerek erken yaşlarda hayat şekli düzenlenmesi yapılmalıdır. Koroner arter hastalığının klinik düzeyde tespitinden sonradan çeşitli çare seçenekleri kullanılabilir. Temel çare perhiz, alıştırma ve ilaç tedavisidir. Hastalığın daha ilerlemiş formlarında girişimsel çare yöntemleri kullanılmalıdır. Günümüzde teknolojideki çabuk gelişmeye paralel olarak her geçen zaman cerrahi tedavi zorunlulukları azalmaktadır. Girişimsel kardiyoloji alanındaki balon kateter ve stentlerdeki gelişmeler zorluk derecesi yüksek hastalarında tedavisini olası kılmaktadır. Ciddi damar hastalıkları balon anjioplasti ve koroner stent uygulaması ile tedavi edilebilmektedir.

 

Stent Nedir?

Stent, balon işlemi ile açılan damarın yeniden daralma ihtimalini azaltsın diye damar duvarına takılan ve çok ince metalik tellerden örülmüş silindirik bir kafes olarak tasvir edilebilir.

 

Stent Uygulaması Nasıl Gerçekleşir?

Koroner stentler hastalıklı önemli darlık oluşturan damar bölgelerine kateterler vasıtasıyla yerleştirilerek darlıklar en ince ayrıntısına kadar giderilebilmektedir. Hastalıklı koroner arterin çapına ve rahatsızlık bölgesinin uzunluğuna kadar değişik çap ve uzunlukta stentler kullanılmaktadır.

 

Stent Çeşitleri Nelerdir?

Koroner stentler üretim şekline göre çeşitlilik göstermektedir. Çelik stentler ve kobalt krom stentler günümüzde en yaygın kullanılan stentlerdir. Koroner stentlerin yerleştirildikleri damar bölgesinde öbür oranlarda her tarafta rahatsızlık oluşabilmektedir. Damar çapının ufak olması, hastalıklı damar bölgesinin uzun olması, diyabet hastalığı, kolestrol yüksekliği, sigara kullanımı, perhiz ve egzersize uyumsuzluken sık hastalığın tekrar nedenlerindendir. böylece koroner atardamar hastalığının tedavisinde diyet, egzersiz ve hap tedavisine armoni fazla önemlidir.

 

Her Yerde Damar Daralmalarında Ne Gibi Stentler Geliştirilmiştir?

Stentlerdeki her tarafta daralmanın engellenmesi için hap kaplanmış stentler geliştirilmiştir. Stent üzerine özel tekniklerle yerleştirilmiş ve hastalıklı damar bölgesine belirli bir zaman salgılanan ilaçlarla hastalığın baskılanması amaçlanmıştır. Stent üzerindeki ilaç hastalıklı bölgeye salgılanarak hastalıklı bölgede hücreli çoğalmasını baskılanmaktadır. Bilhassa damar çapı küçük uzun segment ( birim, parça ) hastalıklı lezyonlarda ilaçlı stentlerin baştan daralma oranı adi stentlerden bariz oranda daha düşüktür. şeker hastalığı ( Diabetes mellitus ) olan hastalarda alışılagelmiş stentlere tarafından ilaçlı stentler daha düşük baştan daralma oranına sahiptir.

Teknoloji Arttıkça İlaçlı Stentler Daha da Etkinleşiyor Diyebilir miyiz?

Günümüzde stent kaplama teknolojilerinin gelişmesi ve daha güvenilir ilaçların kullanılması ilaçlı stentlerin üstünlüğünü arttırmıştır. İlaçlı stentlerin gelişmesi yaygın damar hastalığı olan hastalarda cerrahi gereksinimini azaltmıştır. Tam tıkalı damarların ve uzun segment ( Birim, parça ) daralmış damarların tedavisi muhtemel olmuştur.
Emrindeki ki ilaçlı stentlerde faaliyet ve güvenilirlilik teknolojik gelişmelerle gitgide artmaktadır. Yakın zamanda eriyebilen ilaç kaplanmış stentler kullanıma girecektir. Stentler üzerindeki ilacı salgıladıktan daha sonra adamakıllı eriyerek kaybolacaktır. Tekrarlayan girişimler ve operasyonlar açısından daha güvenli tedavi uygulamaları yapılabilecektir.
Teknolojideki gelişmelere paralel olarak daha güvenilir ve daha konforlu çare seçenekleri ile koroner arter hastalığı tedavisi yapılabilecektir. Unutulmamalıdır ancak bütün bu gelişmelere rağmen en etkin, en ucuz ve en güvenilir tedavisi koroner arter hastalığından korunmadır.

 

Koroner Arter Hastalığı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın