• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Koruyucu Kremler Kanser Riskini Azaltıyor

Koruyucu Kremler Kanser Riskini Azaltıyor

Koruyucu Kremler Kanser Riskini Azaltıyor

Hayat boyu kanser riskini azaltmak koruyucu krem kullanmakla mümkün.

Prof. Dr. Bilal Doğan, “Çocukluk çağı ve ergenlik dönemlerinde düzenli güneşten koruyucu mahsul kullanımı yaşam boyu kanser riskini kayda değer derecede azaltmaktadır.” dedi.

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Bilal Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güneş ışınlarından kontrolsüz olarak yararlanmanın deriyi erken yaşlandırmanın yanı sıra basit ya da tedavisi çok şiddet olabilen cilt kanserlerine de neden olabildiğini belirterek, “Yapılan çalışmalar, ergenler ve genç yetişkinlerden oluşan grubun güneşten korunma oranının en az olduğunu ve yaşam boyu maruz kalınan ultraviyoleninin yüzde 80’ine 18 yaşından önce maruz kalındığını göstermektedir. Çocukluk çağı ve erginlik dönemlerinde uyumlu güneşten koruyucu mahsul kullanımı yaşam boyu kanser riskini kayda değer derecede azaltmaktadır.” dedi.

 

Doğan, “Uzun vadede güneşten koruyucu ürünlerin güvenilirliği konusunda şüphelerin dile getiriliyor olmasına rağmen, bunların kanıtlanan yararları, potansiyel olabilecek risklerinin fazla üstündedir. Güneşten koruyucu önlemlerin bilhassa genç nüfus göre rutin olarak uygulanması, gelecekte olabilecek sağlıkla ve kozmetikle ilgili sorunların önlenebilmesinde elzemdir.” biçiminde konuştu.

 

Prof. Dr. Doğan, “Erişkin dönemde karşımıza çıkan deri kanserlerine ve erken deri yaşlanmasına neden olan zarar çocukluk dönemlerinde başladığından, çocuklarımıza güneşten korunma alışkanlıklarını erken yaşta öğretmeliyiz.” ifadelerini kullandı.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın