• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Kudret Narı Şeker Hastalığına Faydaları

Kudret Narı Şeker Hastalığına Faydaları

Kudret Narı Şeker Hastalığına Faydaları

Gün geçtikçe Kudret Narı ile ilgili önemli araştırmalar yapılıyor. Araştırmalar kudret narı meyvelerinin ülser ve yaralarda etkinliği bulunduğunu ortaya koyuyor. Buna karşılık kan şekerinin düşürülmesindeki katkısı münakaşacı konular arasında.

Kültürümüzde de kullanımı yaygın olan Kudret narıın bilimsel adı ile Momordica charantia, kabakgiller (Cucurbitaceae) ailesinden, tropik ve subtropik iklimlerde yetişen ve sebze olarak da yararlanılan bir bitki. Vatanı Afrika olmasına karşılık, çoğu tropik ve subtropik iklimlerde ve giderek artan istek sebebiyle ülkemizde de yetiştiriliyor. Sahiden bitkiyle başlangıçta çocukluğumda tanışmıştım. Annem mutlaka ameliyat olması önerilen mide ülserini iyileştirebilmek için komşuların önerisi üzerine kudret narı kullanmaya karar vermişti. Haziran ayında o zaman ikamet ettiğimiz Ankara’dan İstanbul’a artan bir şekilde Mısır Çarşısında salça konserve kutusundan yapılmış saksı içerisinde yetiştirilmiş şekilde satılan meyveli kudret narı bitkisini almıştık. Bitkinin üzerindeki meyve adetine tarafından fiyatlandırılıyordu. Ankara’ya dönünce annem meyveleri çekirdekleri ile parçalayarak bir şişenin içerisine koyup üstüne sızma zeytinyağı ilave ederek balkondaki tel dolapta bir ay bekletmişti.  Her sabahleyin aç karnına o yağlı özütten içerek ülserini iyileştirmişti. sonradan analist olunca deney hayvanları üzerinde yürüttüğümüz incelemeler ile ülseri çare edici ve ülsere yol açan bakteri olan Helikobakter üstünde etkisini bilimsel olarak da kanıtlamıştık.

Kullanımı Epeyce Yaygın

Ondokuzmayıs Üniversitesi’nden araştırıcılar geçen sene yayımlanan çalışmalarında yağlı özütünün bere iyileşmesindeki etkinliğini deneysel olarak ortaya koydular; yangı oluşumunu baskıladığı ve yaranın çabucak kapanmasını sağladığını gözlemlediler. Malezyalı araştırıcılar da kudret narından hazırlanan merhemin diyabetik yaraların tedavisine olumlu katkılarını saptama etmiş. Kudret narının dünyada çoğunlukla bilinen etkisi ise bizdekinden daha öbür; bilhassa şeker hastalarında kan şekerini çökertmek amacıyla yaygın şekilde uygulanıyor. Hem bağırsak yumuşatıcı (laksatif), soğuk algınlığında virüs ve bakterilere karşısında etkin, kan lipit seviyesini düzenleyici,  kurt düşürücü gibi etkileri bulunduğu bildiriliyor. Kan şekerini düşürücü etkisini ve etki şeklini açıklamaya karşın olarak deney hayvanlarında yürütülen çalışmalarda etkisi ortaya konulmasına karşılık, ahali üstünde yürütülen klinik araştırmalarda şeker hastalarında kan şekeri kontrolündeki etkisi net bir şekilde ortaya konulamamış. Özellikle yürütülen klinik çalışmalarda denek tasarımın yetersiz olması nedeniyle bu çalışmalarda elde edilen farklı bulgular etkinliğin yorumlanmasında yetersiz kalıyor. Bu çalışmaları incelediğimde genelde elde edindiğim intiba şu şekilde;

Şeker İlaçlarına Tarafından (metformin) Etkisi Benzeri-Yarıya Daha Zayıf.

-Etkinliği yüksek miktarlarda (günde 2 gram bir takım çalışmalarda ise 5 gram) ve uzun süreli (minimum 4 hafta) uygulandığında artabiliyor.

-Şeker ilaçları (glibenklamid, metformin) ile birlikte uygulandığında ilacın etkisini kuvvetlendirebiliyor.

-Şeker hastası olmayan kişilerde kan şekerini düşürerek hipoglisemi şokuna yol açma tehlikesi yok.

Son yıllarda kudret narı meyvelerinin kan şekeri üzerindeki etkinliğinin aktüel popüler kavramlar olan metabolik sendrom, insülin direnci  ya da  şişmanlık tedavisinde ne derecede yardımcı olabileceğine yönelik yorumlar dikkati çekiyor. Ama bu yorumlarda etkili olup olamayacağı konusunda net bir sonuca varılamamış.

Sonuç olarak, kudret narı, ülkemizin yerli bir bitkisi olmamasına karşılık halk müziği arasında bağırsak rahatsızlıkları, ülser ve yaraların tedavisinde etkinliği ile tanınmaktadır. Yürütülen bilimsel araştırmalar da ülkemizdeki bu uygulamaların etkinliğini ortaya koymaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın