• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Meme Kanserini Yenmenin Doğal Yolları Nelerdir

Meme Kanserini Yenmenin Doğal Yolları Nelerdir

Meme kanseri tedavisi görebilen hastaların en büyük korkusu bitmiş bu illete yakalanmaktır. Uzmanlar, meme kanseri cerrahisi ve tedavisi sonrasında kanseri yenmenin doğal yollarını açıkladılar.

Meme kanseri tedavisi görebilen hastaların, tedavisi ardından uygulayacakları ve uyarı edecekleri bir takım hususlar kanserin nüksünü önlemektedir. Göğüs kanserinin tekrarlanmasını durdurmak için ne yapmanız gerektiği makalemizin devamında açıklandı. Yapılan araştırmalar, meme kanserini yenmenin doğal yollarını ortaya çıkardı. Meme kanserinin tekrarlanmasını önlemenin doğal yolları aralarında en önemli husus, çalışma.

Eğer meme kanseri cerrahisi ve tedavisi geçirdiyseniz, olasılıkla yapacağınız bir şeyler olduğunuz hissedersiniz. Geçirmiş olduğumuz son 15 yıl öncesine kadar doktorlar Kanser tedavisi esnasında ve ardından egzersizlerden kaçınılması gerektiğini söylerlerdi. Ancak bugün gelinen noktada; Egzersizlerin, göğüs kanserinin tekrarlanması riskini yarıya indirdiği gözlenmiştir. İstatistiklere tarafından göğüs kanseri geçirmiş ve ya geçirmekte olan kadınlardan çalışma yapanların alıştırma yapmayanlara oranla %50 daha pozitif hayatta kalmaktadır.

EGZERSİZ NIÇIN ENERJIK BİR SİLAHTIR?

Meme kanserinin oluşması kalıtımsal, radyasyon, bir virüs, başka bir kanserojen ve ya hücrelerin bölünmesine teşvik eden çevresel herhangi bir faktörden kaynaklanır. Doğal bir usul olan egzersizin yapılması ile inflamasyon düzeyi ve stres azalır bunun yanı sıra dinç bir kilonun korunmasına yardımcı olur. Ayrıca egzersiz vücudun kimyasını da değiştirerek kanser gelişimine yerinde cisim ortamının elimine edilmesini sağlar. Aslında, ömür boyu aktif elde etmek yapılan araştırmalara göre takriben % 23 oranında meme kanseri riskini azaltabilir.

EGZERSİZ İYİLEŞMEYE NASIL YARDIMCI OLUR?

Çalışma meme kanserine yakalanma riskini azaltabilir, fakat hastalığın geliştiği dönemde yapılan farklı tiplerdeki egzersizler yine size asistan olabilir. Yazımızda deneme edilmiş ve kanıtlanmış tedavi planının bir parçası olan egzersizlere yer verilmiştir. Şimdiden geçmiş olsun.

TEDAVİ SIRASINDA DEVINGEN KALIN

Meme kanseri tedavisi boyunca ihtiyaç duyduğunuz her şey – enerji, hissi esneklik ve maddesel şiddet- size bir ter atmak değin yakın. Yüksek doz kemoterapi görebilen hastalar üstünde yapılan Almanların yaptığı bir araştırmada, günlük 30 dakikalık yapılan bir alıştırma çalışmasının hastaların kendilerini kayda değer oranda iyi hissetmelerini sağladığı ve çalışmayanlara kadar daha az yorgunluk içerisinde olduğu belirlenmiştir. Egzersiz yapan bu hastalarda bu kayda değer iyileşmenin yanı sıra daha az anksiyete (kaygı) ve nefret edilen şey hissettikleri saptanmıştır. Yine Kopenhag’ da yapılan diğer bir egzersiz ise şu şekilde; kemoterapi gören hastalarda yapılan kardiyo ve dayanıklılık karışımı egzersizler yaptırılmış ve enerji düzeyinin arttığı saptanmıştır. Egzersizin herhangi bir türü size tezgâhtar olabilir. Yalnızca vücudunuzu dinleyin, azimli olarak ilerlemeye çalışın.

TEDAVİDEN DERHAL DAHA SONRA ELASTIK KALIN

Lumpektomi ya da mastektomi uygulamaları ile lenf düğümlerinin çıkarılması –göğüs dokusunun çıkarılması değil- genel olarak ameliyat sonrası sızı meydana getirir. Koltuk altı gerginliğiniz dağılana kadar sizin için iyi bir mola olabilir. Eğer cerrahi işlem sonrası yakın zamanda rutin bir esnetme yapılmaz ise sertlik ve hareket aralığında kayıplar meydana gelebilir. Aşağıda operasyondan bir hafta kadar sonra başlayabileceğiniz, her gün hareketlerinizi artıracak ve en iyi sonuçlar alabileceğiniz egzersizler sıralanmıştır.

1. Örümcek Yürüyüşü

Yüzünüzü duvara dönün, takriben 8 santim uzak durun. Parmak uçlarınızı duvara dokundurun ve bu şekilde aşağıya dürüst kalça seviyesine içten indirin. Olası olduğu dek parmaklarınız ile duvara tırmanmaya çalışın. Yukarıda takriben 15 saniye kadar ellerinizi tutun. Rahatlayın ve hareketi tekrarlayın. 5 ‘er yeniden şeklinde yapın. Her kol için ayrı olarak uygulayın.

2. Sarkaç

Belden öne eğilin ve etkilenen kolunuzu yere dürüst sarkıtın. Eliniz ile minik daireler çizin ve artı zorlamadan kolunuzu kendi çevresinde devinim yapın. 10 kez sağ ve sonra da 10 kere sola. Benzer tekrarı öteki kolunuz ile yapın.

3. Göğüs Germe

Bir kapı çerçevesi içinde durun. Dirseğiniz göğüs hizasında ve ön kol kısmınızı resimde görüldüğü gibi kapı çerçevesine yerleştirin. Kibarca ve incitmeden bir gerilme hissedene kadar yavaş yavaş öne doğru eğilin. 30 saniye dek bekleyin. Zaman sonunda tekrar başa dönün ve 5 tekrar yapın. daha sonra diğer kolunuzu kullanın.

TEDAVİDEN AYLAR SONRADAN İSE ENERJIK KALIN

Kollar, göğüs ve sırt için ileri düzeydeki ağırlık eğitimi çare öncesindeki dayanıklılığınıza geri dönmesine ve yüzde 70’in üzerinde lenfödem belirtilerini hafifletmeye muavin olacaktır. 1 yada 2 kiloluk ağırlıklar ile bu hareket yada egzersizlerin yapılması son derece önemlidir.

1. Oturup Kolları Yanal Hareket Ettirme

Her biri elinize hafif bir tartı yada dumbell alınız ve sandalyeye oturunuz, sırtınızı yaslayınız. Kollarınız omuzlarınızdan yukarıya içten kaldırınız. Kollarınızın yay şeklinde bir daire çizmesine dikkat ediniz. Kollar omuz yüksekliğinde kalkmalı ve nazikçe indirmelisiniz. Başlarken düşük sayı ve ağırlık kullanarak başlayınız. 10 bitmiş şeklinde tamamlayınız.

2. Oturarak Biceps Curl

Biceps Curl, çoğunlukla pazu gelişimine katkıda yer alan bir harekettir. bir önceki harekette olduğu gibi sandalyeye sırtınızı dayayarak oturun. Ellerinize aldığınız ağırlıklar ağır ağır kaldırıp indiriniz. Tekrar, 10 bitmiş şeklinde yapınız.

3. Tek – Kol Hareketi

Resimde görüldüğü gibi, sağ ön etap bükülük ve sol ise düz bir şekilde durunuz. Düz olan bacağınız ile beliniz aynı doğrultuda olmalı. Sol elinize alacağınız ağırlığı belinize doğru çekerek yerçekimi yönüne içten yavaşca salınız. Benzer hareketi öteki kolunuz ile yapın. 10 yeniden yapın.

Meme Kanserini Yenmenin Doğal Yolları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın