• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Momo nedir aileler çocuklarını bu tuzaktan uzaktan tutması için aileler bas bas bağırıyor

Momo nedir aileler çocuklarını bu tuzaktan uzaktan tutması için aileler bas bas bağırıyor

Çocuklar günde kaç saat internete girmelidir? Momo nedir? İnternet bağımlılığı nedir? Son günlerde çok konuşulan “Momo” isimli internet zorbalığı, şiddet içerikli oyun ve uygulamaları gündeme getirdi. Şiddet içerikli oyun ve uygulamaların içerdiği yüksek heyecan nedeniyle alaka gördüğünü belirten uzmanlar, bu herif uygulamaların davranış bozukluklarına yol açtığına uyarı çekiyor. Ailelere çocuklarıyla iyi iletişim kurmalarını öneren uzmanlar, bilgisayar ve cep telefonu kullanımında sınırlama getirilmesini vurguluyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi’nden Psikiyatri Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, son günlerde gündeme gelen “Momo” isimli internet zorbalığının etkileri üzerine önemli değerlendirmelerde bulundu.

BİR İNTERNET ZORBALIĞI: MOMO

 Momo’nun Latin Amerika’da son yıllar içinde ortaya çıkan, whatsapp uygulaması üzerinden sürdürülen bir internet zorbalığı olarak tanımlanabildiğini belirten Çetin, “Momo adı bahşedilen ve bir müzedeki heykelin yüzünü profil resmen kullanan göstermelik gelen sorular, taleplerle aralıksız bir işlem olarak tanımlanabilir” dedi.

YÜKSEK COŞKU İLGİYİ ARTIRIYOR 

Yrd. Doç. Dr. Alptekin Çetin, çocuklar ve gençler göre pekçok bilgisayar oyunu oynanmakla beraber baskı içeriği olan oyunların sıklıkla ailelerin, ebeveynlerin veya medyanın daha çok ilgisini çektiğini belirterek “Keza gençler de bu herif oyunlardaki yüksek heyecan, tabanca kullanımı sebepleriyle oyunları oynamayı tercih ediyor olabilirler” diye konuştu.

 ANNE BABA ÇOCUKLA İLETİŞİMDE OLMALI 

Çocukları kuvvet içerikli oyunlardan gözetmek için anne-babalarınöncelikle çocukları ile irtibat kurması gerektiğini vurgulayan Çetin, şu tavsiyelerde bulundu:

“Ebeveynlerin çocukların “tükettikleri” olgular üstünde denetimleri olması gerekir. Bu ara sıra bilgisayar oyunu, bazen televizyon programı ya da peşine düşüp takip edilen Youtube kanalı olabilir. Özellikle oyunlar üzerinden bakılacak olursa ebeveynin çocuğu ile iyi bir iletişim içinde olması, oynadığı oyunun içeriğini sorması, onunla beraber oyunu görmesi, izlemesi gerekmektedir.”

 DAVRANIŞ BOZUKLUĞUNA NEDEN OLUYOR 

Güç içerikli oyun oynayan çocukların psikolojilerinin negatif etkilediğine uyarı çeken Çetin, “Bu tip şiddet içeriği çocuğun ruhsal durumunu olumsuz etkileyebilir. Oyun içinde gördüğü davranışları kimi vakit arkadaşları ile tekrarlamak, benzer hareketleri ya da söylemleri gündelik hayatın içinde tekrar yaşatmaya çalışabilir. Baskı içerikli oyunlar çocuklarda tutum bozukluklarına neden olabilir. Bu oyunları çekici kılan çoğunlukla öteki arkadaşları ile beraber oynayabilmesi, bu oyunlarla ilgili gündelik hayatında konuşmaları, oyunlarla ilgili Youtube kanallarını izlemeleri olabilir” diye konuştu.

AİLELERE TAVSİYELER

Bilgisayar ya da telefon kullanımının gereği halinde ebeveyn kontrolünde olması gerektiğini gösteren Çetin, tavsiyelerini şöyle sıraladı:

“Bilgisayar ve telefonun, belirli sürelerle çocuklara verilmesi, bu cihazları oysa ailenin yanında mesela evin salonu gibi iki taraflı mekanlarda kullanılmasına izin verilmesi daha uygun bir çözüm olacaktır. Anne ve babalar, çocuklarıyla bu müşteri bir teftiş düzeninin olacağını, gereği halinde yaptığı harcamaları denetleme edebileceklerini, internet hesaplarına onunla beraber görmek isteyeceklerini söylemeleri bu tip oyunların dar bir şekilde oynamasını engelleme konusunda muavin olabilir.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın