• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Mutfağınız İçin Altın Öneriler

Mutfağınız İçin Altın Öneriler

Dinç beslenmek isteyen bayanlar, sebze ve meyvelerden yüksek oranda yarar sağlamak sizin elinizde. Mutfağınız için altın önerileri sizler için araştırdık.

Yemeğin vitamini suyunda mıdır yahut tanesinde mi ?

Yoğurdun suyu sağlıklı mıdır ?

Meyveyi nasıl yersek vitamin değeri artar ? 

Dinç beslenmek isteyen herkesin aklına gelen bu herif soruları Acıbadem Kadıköy Hastanesi Beslenme ve Perhiz Uzmanı Şengül Sangu Talak’a sorduk.

İşte uzmanımızdan derlediğimiz 10 basit önerge…

Dinç bir hayatın olmazsa olmaz şartlarından biri dürüst besin.  Beslenmenin önemli bir kısmını da tükettiğimiz sebze ve meyveler oluşturuyor. Oysa onlardan da fayda sağlayabilmemiz için yıkamadan pişirmeye pek çok kurala uyarı etmemiz gerekiyor. Huysuz durumda, yararları kayboluyor.

Yalnızca karın doyurduğumuz bir yemek yemek haline gelebiliyor. Mesela, bazı sebzeler saatlerce suda bekletildiği için besin değerini kaybedebiliyor veya yemeğe renk vermesi için eklenen soda, sebzenin vitaminini öldürebiliyor. Peki sebze ve meyvelerin beslenme değerinden yüksek oranda faydalanmak için neler yapmalıyız? Gıda ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak, besinlerin vitamin değerlerinin nasıl korunması gerektiği ile ilgili özel önerilerde bulunuyor.

Sebze ve meyveleri şiddetli akan suyun aşağıda yıkamayın

Sebze ve meyvelerin içindeki bir takım vitaminler suda çözünüyor.Bu nedenle sebze ve meyveleri şiddetli akan suyun aşağıda uzun vakit yıkamayın.Hızlı akıcı su, yüzeyde oksijen kaybına neden olarak, yiyeceklerin gıda değerini düşürüyor.Ayrıca sebzeleri yıkarken tüm halinde suya basın.Doğrayıp suya bastığınızda vitamin değerini öldürüyorsunuz.Aynı şekilde sebzeleri pişirirken de tencereye çok artı su eklemeyin.Sebzeleri çok az suyla veya buharda pişirmeyi seçim edin.

Sebzeleri büyük parçalara bölün

Sebzeleri pişirmeden derhal önce ve büyük parçalar halinde münkünse elinizle bölün veya bıçakla kesin.Sebzeleri minik parçalar halinde bölmek veya kesmek bölge yüzeyini artırıyor.Alan yüzeyi ne değin artarsa vitamin kaybı da böylece fazla oluyor.

Tencerenin kapağını kapalı tutun

Sebze ve meyveleri pişirirken tencerenin kapağını kapalı tutun.Böylece buhar kaybolmuyor ve yemeğin pişme süresi kısalıyor.

Sebze ve meyveleri ham tüketin

Eğer pişiriyorsanız olası olduğunca kısa sürede ve diriliğini koruyacak şeklide pişirin.B ve C vitamini gibi vitaminler ısıyla kolayca kayba uğruyor.Ispanak,  brokoli, karnabahar, lahana, bamya, patlıcan ve kabak gibi sebzeleri en fazla 10 dakika pişirin.Fasulye için de 20 dakika pişirme süresi yeterli.

Pişirme suyunu dökmeyin

Sebzelerin, makarnanın ve kuru baklagillerin pişirme sularını dökmeyin.Pişirme sularını çorbalara, yemeklerinize veya soslara ekleyerek yemeklerinizin beslenme değerlerini artırın.

Yemeğe soda eklemeyin

Sebzeleri pişirirken soda eklemeden pişirin.Pişirme esnasında eklenen soda, sebzelere daha yeşil bir renk kazandırmakla birlikte bir takım vitaminlerde kayıplara niçin oluyor.

Sebze ve meyvelerin yenilebilen kabuklarını soymayın

Eğer soymanız gerekiyorsa muhtemel olduğunca ince soyun.Birçok vitamin ve mineral, sebze ve meyvelerin özellikle dış yapraklarında, kabuğunda ya da kabuğun hemen altındaki kısımlarında bulunuyor.Sebze ve meyvelerin iç kısımlarındaki vitamin ve mineral yoğunlukları daha eksik.

Yağları yakmayın

Yağlar, uzun zaman yüksek ısıya maruz kalırsa, ceset için zararlı maddeler (bağımsızlık radikaller) oluşuyor.Besinlerin yüksek sıcaklıkta kızartılarak  yenmesi  sıhhat açısından zararlı.Ayrıca bu yiyecekleri fazla tüketmek şişmanlığa niçin olurken, yürek-damar hastalıklarına yakalanma riskini de artırıyor.

Tatlıya şekerini piştikten sonradan ekleyin

Sütlü tatlı pişirirken şekerini ocaktan alırken ekleyin.Pişirme sırasında eklenen şeker ile sütün proteini birleşince protein kaybı oluşuyor.

Yoğurdun suyunu dökmeyin

Yoğurdun suyunun süzülmesi ya da bekletme esnasında oluşan yeşilimsi suyunun atılması vitamin B2 (riboflavin) kaybına neden oluyor.Riboflavin vücutta önemli işlevleri olan bir vitamin.Bu nedenle ekmek mayalandırma, bisküvi, pasta ve çorba yapımında değerlendirilmesi sağlık durumu açısından yardımcı.

Etiket Sağlıklı Beslenme sağlıklı besinler meyve Sebze Altın Öneriler Meyve Nasıl Yenmeli Sebze Nasıl Yenmeli Acıbadem Kadıköy Hastanesi Besin ve Diyet Uzmanı Şengül Sangu Talak Şengül Sangu Talak Yemek Pişirme Önerileri Yemek Yemek Pişirirken Dikkat Edilmesi Gerekenler Besinlerin Vitamin Değeri Nasıl Korunur

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın