• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Müzik Dinlemek uykusuzluğa yardımcı olur mu

Müzik Dinlemek uykusuzluğa yardımcı olur mu

Türkiye genel Nüfus ortalamasına göre, 15 yaşından büyük nüfusun yaklaşık yüzde 30’unda uyku sorunları var. Kanıtlanmış etkilerine rağmen, bilimsel davranışçı terapi gibi ilaç dışı tedaviler yeterince kullanılmamaktadır. Bu yüzden müzik dinlemek gibi daha basit ve ucuz alternatifler arıyoruz. Müzik zaten bazı psikiyatrik bozukluklar ve kanser ve kalp hastalığı gibi kronik hastalıklarda genel psikolojik rahatlık, bir ağrı kesici olarak kullanılır.

Çeşitli çalışmalar müzik dinlemenin, farklı yöntemlerinin uyku kalitesi üzerindeki etkisini incelemiştir. Bu çalışmalar hiçbir tedavi veya sıradan bakım ile karşılaştırıldığında kaydedilir ve genellikle araştırmacılar tarafından müzik (Batı ve Çin klasik müzik, yeni muzikler, eklektro müzik, pop, caz) Seçilen kişi için 25 yaşındaki kişiler için etkisi günlük 60 dakika dinlemeye muayene 3 gün ila 5 hafta arasında.

Cochrane Collaboration tarafından bu çalışmaların bir analizi, müzik dinlemenin, çok çeşitli uyku problemleri olan yetişkinlerde öznel uyku kalitesini geliştirdiğini göstermektedir. Bununla birlikte, tedavinin uyku kalitesi, günlük işleyiş ve yaşam kalitesi üzerine objektif parametreler üzerindeki etkisi açık değildir. Müzik terapisinin hangi biçiminin en etkili olduğu araştırılmamıştır.

“Yatmadan önce bir saat önce dinlendirici aktiviteler yapmaya çalışın; Örneğin, müzik dinlemek “uykusuzluk için farmakolojik olmayan bir yaklaşım ile uyumlu uyku hijyeni ile ilgili bir ipucudur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın