• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Obezite Nedir? Niçin Oluşur ?

Obezite Nedir? Niçin Oluşur ?

Obezite, yeme bağımlılığı demektir. Dolu olunmasına rağmen, çaktırmadan gıda tüketimine devam etme, aralıksız birşeyler tüketme ricası ile birlikte alınan çoğu fazla kilo anlamına gelmektedir. Obez olarak anılan kişiler, açlıklarını bastırmak…

Obezite, yeme bağımlılığı demektir. Batmış olunmasına rağmen, gizlice yiyecek tüketimine devam etme, sürekli birşeyler tüketme ricası ile birlikte alınan birçok artı kilo anlamına gelmektedir. Obez olarak anılan kişiler, açlıklarını bastırmak yada öğün olarak gıda harcamak kavramlarında uzaklaşmaktadır. durmadan birşeyler yeme isteği onları bağımlı yapmaktadır. Eğer bu hastalıktan iyileşmek isteniyor ise, ilk önce psikolojik bir rehberlik alınması fazla önemlidir.Obezite hastalığı günümüzde hiç de önemsenmeyecek boyutlarda değildir. Obezite nedenleri ise genelde psikolojik bulgular taşımaktadır.  Obezite ile uğraş için Sagliksiteniz.com sizin için bilmeniz gerekenleri araştırdı.

Bilindiği üzere beslenme; anne karnında başlayarak yaşamın sonlandığı asıl dek sürekli yaşamın vazgeçilmez bir ihtiyacıdır
İnsanın büyümesi, gelişmesi, dinç ve üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan beslenme öğelerini tatmin edici ve dengelenmiş miktarda alıp vücutta kullanabilmesidir.
Karın beslemek, açlığı bastırmak, canının çektiği şeyleri yemek ya da içmek değildir.
Jurnal yaşamda bireylerin (gebe, emzikli, bebek, mektep çocuğu, genç, yaşlı, işçi, sporcu, yürek-damar, şeker, yüksek tansiyon hastalığı, solunum yolu bozuklukları vb.) yaşa, cinsiyete, yaptığı işe, kalıtımsal ve fizyolojik özelliklerine ve hastalık durumuna kadar değişen günlük enerjiye ihtiyacı vardır.
Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir.
Erişkin erkeklerde cisim ağırlığının %15-18’i, kadınlarda ise %20-25’ini yağ dokusu oluşturmaktadır. Bu oranın erkeklerde %25, kadınlarda ise %30’un üstüne çıkması obeziteyi oluşturmaktadır.
Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden pozitif olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna niçin olmaktadır.
Buna paralel olarak, günümüz teknolojisindeki gelişmeler, yaşamı kolaylaştırmakla birlikte, jurnal hareketleri manâlı ölçüde sınırlamıştır.
Anlaşılacağı üzere obezite; besinlerle alınan enerjinin (kalori) harcanan enerjiden fazla olması ve pozitif enerjinin vücutta yağ olarak depolanması (%20 ya da daha fazla) sonucu ortaya meydana çıkan, yaşam kalitesini ve süresini olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olarak kabul edilmektedir.
Dünya Sıhhat Örgütü (DSÖ) göre da obezite, sağlığı bozacak ölçüde vücutta fazla yağ birikmesi olarak tanımlanmıştır.

Obezite Nedir? Neden Oluşur ?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın