• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Öldüren Piliçler Piyasaya Çıktı

Öldüren Piliçler Piyasaya Çıktı

İngiliz afiyet ve beslenmem uzmanları, çiğ tavuğu pişirmeden önce yıkamanın yiyecek zehirlenmesi riskini arttırdığı uyarısında bulundu.

İngiltere Gıda Standartları Dairesi (FSA), 4 bin 500 İngiliz vatandaşın katılımıyla yaptığı ankette katılımcıların yüzde 44’ünün tavuğu pişirmeden önce yıkadığını ortaya koydu.

FSA, tavuğun yıkanmasıyla etrafa sıçrayan sular yoluyla ellere, mutfak tezgâhına, pişirme kaplarına kampilobakter bakterisi bulaştığını söylüyor.

VEFAT RİSKİ VAR

Gıda zehirlenmesi vakalarının birçok tavuklardaki mikroplardan kaynaklanıyor.

Zehirlenmenin belirtileri, ishal, mide krampları ve mide bulantıları, ateş ve halsizlik olarak ortaya çıkıyor.

Çoğu hastanın rahatsızlığı yalnızca birkaç gün sürüyor lakin yiyecek zehirlenmesi uzun vadede, bağırsak sendromu ve sinir sistemini etkileyen Guillain-Barre sendromu gibi sağlık sorunlarına da yol açabiliyor.

TAVUĞU YIKAMADAN PİŞİRİN

Bu alıcı rahatsızlıkların ölüme de neden olabileceği belirtiliyor. En büyük tehlike grubu beş yaş altı çocuklar ve ileri yaştaki yetişkinler.

İngiltere Gıda Standartları Dairesi FSA Başkanı Catherine Brown, “Ham tavuğa dokunduktan daha sonra ellerin yıkanması ve iyi pişirilmesi gibi bazı tavsiyeler dikkate alınsa da araştırmamız tavuğun pişirilmeden önce yıkanmasının yaygın bir kullanım olduğunu gösteriyor” dedi.

Brown şöyle devam etti: “bu nedenle halka, ham tavuk etini yıkamamaları çağrısında bulunuyor ve ham tavuğun yıkanmasının çapraz kontaminasyon sonucu kampilobakter enfeksiyonuna yakalanma riskini arttırdığı konusunda farkındalık yaratmak istiyoruz.”

BUNU BILEN FAZLA AZ

İngiltere’de her yıl yaklaşık 280 bin kişinin kampilobakter enfeksiyonuna yakalandığı ama ankete katılanlarınsa sadece yüzde 28’inin bu enfeksiyondan farkında olduğu belirtildi. Bakteri hakkında data sahibi olanların da yalnızca üçte biri enfeksiyon kaynağının kümes hayvanları olduğunun bilincinde.

Ankete katılanların yüzde 90’ı, ‘salmonella bakterisi ve E. coli olarak da bilinen koli basilini duyduklarını’ söylüyor. Tavukları pişirmeden önce yıkayanlar bunu daha çok ‘pislikleri ve mikropları temizlemek için’ veya alışılmışlık olarak yaptıklarını açıklama ediyor. Kampilobakter, İngiltere’de gıda zehirlenmesine niçin olan bakterilerin başında geliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın