• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Oruç Ve İbadet

Oruç Ve İbadet

Her ibadet şeklinde de olduğu gibi Oruç yani ramazan ayının da belirli hükümleri ve şartları bulunmaktadır. Yeni ramazan ayının başlamasıyla beraber bu bilgilerin bir çok ibadetini yerine getiren insanlara faydası olacağını düşünerek paylaşımda bulunmak istedik:

Birinin orucunun kabul olması ve şartlarını yerine getirmesi için ;

1 – Öncelikle o kişinin dinimiz islam ile sahih olması gerekmektedir. Oruç bir ibadet şeklidir. İbadetler Allah rızası için yapılır ve İbadet eden kimse mutlaka mükafatını alır. Allah rızası ve ibadetler ise gerçek iman sahipleri içindir.
Müslüman olmayan kimselerde İman ederek Allah rızası için ibadet le sorumlulardır. İman nezlinde ve Allah rızası için hiç bir şey yapmayan kimseler ise Allah mükafatlarından mahrum kalacaklardır.

2 – Kişiler akıl sahibi olmalıdırlar, zira Allah hepimize akıl nimetini bahşetmiştir şuuru yerinde olmayan kimseler ise bunlardan muaf tutulur.

3 – İbadet Allah rızası için yapılmaktadır ve bu ibadeti gerçekleştirecek kişiler Ergenlik çağını geçmiş olmalıdırlar, zira ergenlik dönemini geçmeyen bireyler çocukturlar ve henüz kişilikleri benlikleri oturmamıştır ki sorumluluk alamazlar.
Ancak ergenlik çağını geçmemiş bireyler oruç tutarak ibadet ettiklerinde , oruçları nafile oruç hükmünde sayılmaktadır. Hem kendisi hem anne-babası çocuklarının ibadetler ve Allah korkusuyla büyüttükeri için ve ibadeti öğrettikleri için sevap sahibi olacaklardır.

 

4 – Oruç tutacak kişi sağlıklı olmalıdır, tutacağı oruç Allahın ona bahşettiği vücuda zarar vermemelidir.
Hastalıklı olan bir kişi, hastalığı sonlandığında tutamadığı oruçlarını kaza etmeli, eğer ki çaresiz ve devasız bir hastalık ise fidye vermelidir.

5 – Mukim olmalıdırlar. Dîn-i mübîn evinde olmayan ve sefer veya mesleğinden dolayı yolda olanlara bir çok kolaylık sağlamaktadırlar. Yolculuk veya meslekten dolayı yolda oruçlarını açmalarının herhangi bir mahsuru bulunmamaktadır .Ancak seferdeki yolculuk daki insan bulunduğu duruma rağmen oruç tutuyorsa Hanefi Mezhebine göre bu kendisine ayrıca fazilet kazandıracaktır.

6 – Kadınlar adet dönemlerinden çıkmış olmalıdırlar, bu dönem sağlıklarına dikkat etmeleri gereken bir dönemdir. Adet dönemleri bittikten sonra oruçlarının kazalarını tutmakla sorumlulardır.
Oruçları başladıktan sonra kanamaları başladıysa oruçlarını bozmalıdır lar; gün bitmeden de temizlenmişlerse yani adetleri bitmişse oruçlu olarak davranmalıdırlar. O gün oruçlu Sayılmazlar ama ayrıca kendilerine sevap kazandıracaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın