• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Otizm Genetik Bir Hastalık mı ?

Otizm Genetik Bir Hastalık mı ?

Otizm Genetik Bir Hastalık mı ?

İngiliz gazetelerinde meydana çıkan habere göre, yapılan üç araştırmada, hastalığın kökenlerine ilişkin kalıtımsal değişiklikler belirlendi ve bu değişiklerden birinin otizm vakalarının yüzde 15’ine yorumlama getirebileceği belirtildi.

Philadelphia Çocuk Hastanesinden Hakon Hakonarson ile meslektaşlarının Nature dergisinde yayımlanan iki araştırmasına kadar, çocuğun beynindeki bağlantıları sağlamada rol oynayan genlerdeki dönüşüm, çocuğun otizm olması ihtimalini artırıyor.

Bilim adamları, araştırmanın önemini, genetikle kanser arasındaki bağlantıya ilişkin elde edilen bulgulara benzetti.

Oxford Üniversitesinden Prof. Tony Monaco başkanlığında yapılan ve Molecular Psychiatry dergisinde yayımlanan bir öteki araştırmada da, beyindeki asap hücrelerinin gelişmesinde ve büyümesinde bulunan genlerin, bir kişinin otizme hassasiyetini artırabileceği belirlendi.

ABD Ulusal Sıhhat Enstitüsünden Dr. Raynard Kington, “Bu bulgular, genetik faktörlerin otizmde güçlü rol oynadığını gösteriyor. Genlerin detaylı analizi ve beynin gelişimini nasıl etkilediğinin anlaşılması, otizmli çocukların teşhisi ve tedavisi için daha iyi stratejiler geliştirilmesini sağlayacak” dedi.

Otizmin nedeni hemen şimdi tamamiyle bilinmiyor, oysa birçok bilirkişi, bunun birdenbire fazla nedeni olabileceğine inanıyor. Otizmin mümkün nedenleri arasında gebelikte içki elde etmek, babanın ihtiyar olması, aşı, doğum esnasındaki bir terslik ve çok erken yaşta televizyon seyretmek de sayılıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın