• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Psikoterapi ile migrene Çözüm

Psikoterapi ile migrene Çözüm

Psikoterapi ile migrene Çözüm

Tedavi edilemez sayılan migrenden kurtulmak psikoterapi ile mümkün.

Koku, ışık ve sese karşı fazla hassasiyet yaratıcı, bulantı, yanma, kusmagibimide sorunlarını tetikleyen, göz sağlığınıi sosyal hayatı, egzersiz hayatını inanılmaz ölçüde olumsuz etkileyen migrenden kurtulmak olası.

Pandomim Psikoterapi ve Danışmanlık Merkezi’nde migren hastalarına uygulanan psikolojik yardım ile hastalıktan kurtulma başarısı yüzde 90’a değin çıkabiliyor. Pandomim Psikoterapi ve Danışmanlık Merkezi Psikologu Bayram Duysak, “Birçok psikoterapi yöntemi var, biz doğrusu hepsini birlikte kullanıyoruz fakat daha fazla terapi yöntemleri kullanıyoruz. Hastalar bize gelmeden önce ilaç tedavisi, akupunktur, hacamat gibi yöntemler ya da sülük gibi yöntemleri kullanmış oluyor. Psikoterapi süreçlerine başladıklarında migren tedavisinin ilaç, iğne, hacamat gibi veya sülük gibi herhangi bir fiziki tedavi olmadan çare edilebildiğini görüyorlar. Bizim burada herhangi bir fiziksel tedavimiz yok. Galibiyet oranımız kişiden kişiye değişiyor. İki seansta biten hastalarımız da var. 5-6 seans devam edip fakat sonuca çok yaklaştığımız hastalarımız da var. Genellikle yüzde 90 oranında mükemmel sonuçlar alıyoruz. O yüzde onluk dilimde de halen hastamızın tetikleyicisi devam ediyorsa misal veriyorum, kişi yıllar önce babasını kaybetmiştir ve bundan kaynaklı yatkınlığı da varsa migren ağrısı baş dönmesi başlamıştır lakin bu günlerde de diyelim annesini kaybetmiştir burada bu ağır tetikleyici olmuştur. O süre yalnızca migren ağrılarının ataklarının sayısını düşürebiliyoruz. Misal veriyorum ayda 10 kere oluyorsa seanslarımızdan daha sonra bu 2’ye düşüyor. Bayağı bir insanın başı nasıl ağrıyorsa tıpkı o şekilde kişilerin başı ağrımaya başlıyor” dedi.

“İlaçsız tedavi hastaları şaşırtıyor”
Migren hastalarının psikoterapiye ilgisini aktaran Psikolog Duysak, “Konyalı kardeşlerimiz buna fazla alaka duyuyor çünkü migren hastaları çok iyi bilir. koskocoman problemlerle geliyorlar buraya. Atak geçirdiğinde duvara başını vuranlar var, acıdan bayılanlar var, hastanelere, acil servislere kaldırılanlar var. Hastalar, psikoterapi ile ilerlendiği süre ilaçsız bir tedavi gördüklerinde fazla şaşırıyorlar” diye konuştu.

Migren hastalarına tavsiyelerde bulunan Bayram Duysak, “Migreni spot lambaları, ağır parfüm kokuları, yüksek ses tetikliyor. Bir Takım hastalar kolonya kokusunun migreni tetiklediğini söylüyor. Hastaların bunların bir listesini yapmasını istiyoruz. Bize geldiklerinde ilaç kullanıp kullanmadıkları çok manâlı değil. İlaçla devam edip sonunda ilacı bırakan hastalarımız da var. Normalde daha evvelden ilaç kullanıp ve hemen ilaçsız bir şekilde devam edip terapiyi sonlandırdığımız hastalarımız da var” şeklinde konuştu.

Tedavinin ilk seansta etkisini gösterdiğini gösteren Duysak, “Bizim buraya gelen hastalarımız daha ilk seansta şunu görüyorlar. Yoğun ağrı şikayetiyle gelen bir hastamız sızı şiddeti 10 üzerinden 8 ise bunun 3’e ya da 4’e düştüğünü fark ediyor. Çok rahatlıkla ağrının geçtiğini gözlemleyebiliyor” ifadelerini kullandı.

Migrenin daha fazla kadınlarda görüldüğünü dile getiren Psikolog Duysak, “Migren atakları kadınlarda daha pozitif görülüyor. Kadınların yüzde 22’sinde görülürken erkeklerin takriben yüzde 10’unda görülüyor. Bunda ast hormonel bazı etkiler var kadınlarda. Bazı dönemlerde onların ataklarının daha fazlası olmasına niçin oluyor. Ilaç kullanımına gelecek olursak da ortalama aylık 140 iken migren hastalarının kullandığı ilaç sayısı bizim seanslarımızın sonunda bu 10-15’e kadar düşüyor. Bu da normal bir insan nasıl baş ağrısı çekerse ve analjezik kullanıyorsa, oralara kadar düşüyor” dedi.  

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın