• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

Rahim ağzı kanseri 2 dakikada bir can alıyor!

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri sebebiyle hayatını kaybettiğini açıkladı. HPV testinin bedava olarak yapıldığına dikkat çeken Kayıkçıoğlu, “Kadınların muayene, smear ve HPV testini yaptırmayı dikkatsizlik etmemesi fazla önemlidir” dedi

Sıhhat Bilimleri Üniversitesi Etlik Zübeyde Bayan Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, dünya genelinde 2 dakikada bir kadının, rahim ağzı kanseri nedeniyle hayatını kaybettiğini ve Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türü olup, jinekolojik kanserler arasında ilk üçte yer aldığını belirterek, “Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında manâlı bir etkiye sahip olmasına karşın, hala kadınlarımız serviks kanseri sebebiyle ölmeye devam etmektedir” dedi.

EN YAYGIN ÜÇÜNCÜ KANSER

AA’nın haberine kadar; Kayıkçıoğlu, rahim ağzı (serviks) kanserinin kadınlarda meme ve kalın bağırsak kanserlerinden sonradan en yaygın üçüncü kanser olarak bilindiğini söyledi.

Rahim ağzının muayene esnasında basit görülebilen bir organ olmasının, hastaların konforunu bozmadan basit ve etkili yöntemlerle tarama olanağının bulunmasının, rahim ağzı kanserinin erken tanınmasını sağladığını dile getiren Kayıkçıoğlu, şu bilgileri verdi: “Tarama nedeniyle rahim ağzı sürüntüsü (servikal smear) veya HPV testi kullanılmaktadır. Her iki testin beraber kullanılması eğer rahatsızlık varsa yakalama şansını artırmaktadır. Dünya genelinde 2 dakikada bir kadın, rahim ağzı kanserinden ölmektedir. Rahim ağzı kanseri, Türkiye’de en sık görülen 8. kanser türüdür ve jinekolojik kanserler aralarında birincil üçte yer almaktadır. Tarama programları, serviks kanserinin azalmasında önemli bir etkiye sahip olmasına rağmen, hala kadınlarımız serviks kanseri sebebiyle ölmeye devam etmektedir.”

“HPV’NİN EN BÜYÜK DOSTU SİGARA”

Doç. Dr. Fulya Kayıkçıoğlu, smear testinin dökülen servikal hücrelerin toplanıp incelenmesi esasına dayanan bir tarama türü olduğunu belirterek, “Bu sitolojik tarama testi ile hemen şimdi şikayet verecek hale gelmemiş olan rahim kanseri ya da kanser öncesi hastalıklar saptanabilir” dedi.

Rahim ağzı kanserinin, Human Papilloma Virüsü (HPV) ile ilişkisi olduğunun bilindiğine sinyâl eden Kayıkçıoğlu, şöyle devam etti: “HPV, sadece insanda hastalık oluşturan, 100’ün üzerinde bambaşka tipe sahip bir virüs ailesidir. Yüksek riskli bir takım tipleri kadınlarda rahim ağzı kanserine neden olur. En sık bulaş şekli cinsel ilişkidir. HPV’nin yüzde 80-90’ı vücudun savunma hücreleri kadar yok edilir. HPV’nin vücuttan atılamadığı bireylerde kanser öncüsü hastalık gelişimi yaklaşık 3-5 sene, kanser gelişimi 10-20 sene sürer. Virüse bağı değişikliklerin bu değin uzun süre alması erken teşhis açısından büyük şanstır.
HPV’nin en büyük dostu sigaradır. Sigara içenlerde HPV enfeksiyonları, kanser öncüleri ve kanser daha kolay gelişir. Eğer HPV ve yaptıklarından korkuyorsanız sigara ile aranızdaki dostluğu gözden geçirmenizi öneririz.”

HPV TESTİ, 30-65 YAŞ ARASINDAKİ HER KADINA BEDAVA

Fulya Kayıkçıoğlu, Türkiye’deki ulusal tarama programı çerçevesinde 30-65 yaş arasındaki her kadına HPV testinin ücretsiz olarak yapılabildiğini vurgulayarak, test sonucu olumsuz olan kadınlara 5 yıl sonra testin tekrarlanmasının önerildiğini bildirdi.

Hastanın HPV testinin artı çıkması durumunda, HPV tipi ve servikal smear sonucu göz önünde tutularak, kolposkopi için bir üst merkeze yönlendirildiğini belirten

Kayıkçıoğlu, “Kolposkopi rahim ağzının mikroskop gibi bir makine yardımı ile büyütülerek incelenmesi işlemidir. Jinekolojik muayeneden çok bambaşka bir işlem değildir, yalnız biraz daha uzun sürer. Değişik solüsyonlar uygulandıktan daha sonra kararsız bir dış görünüş saptanırsa biyopsi alınabilir.

Kadınların rahim ağzı kanseri taraması için muayene, smear ve HPV testini yaptırmayı ihmal etmemesi çok önemlidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın