• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Rahim Ağzı Kanseri Yeni Teşhis Yöntemi Önerileri

Rahim Ağzı Kanseri Yeni Teşhis Yöntemi Önerileri

Kadınların korkulu kabusu olan rahim ağzı kanseri, ne değin erken dönemde tanı edilirse kanserin tedavisinde ancak başarı şansı da artmış olur. Rahim ağzı kanseri tanı yöntemleri nelerdir?

Rahim ağzı kanserinin erken dönemde fark edildiği vakalarda hastaların %95’i bu kanser tarzında rahatlıkla kurtulmuştur. Erken teşhis, erken çare demektir. Rahim ağzı kanseri riski aşağıda olanlar başta olmak üzere, uzmanlar tüm kadınların rutin şekilde Pap smear testi yaptırmasını ve jinekoloik muayeneye gitmelerini nasihat etmektedir.

Rahim ağzı kanserinin, human papilloma virus cervical cancer, ilerlemesi ara sıra fazla süratli olabildiğinden, kanserin erken dönemde saptanabilmesi için tüm kadınların ahenkli jinekolojik tetkik ve Pap smear testi yaptırmalarının büyük önemi vardır. Rahatsızlık bulgu vermeye başladığında başlıca ilerlemiş safhadadır. Kanserin tanısı jinekolojik muayene ve alınan örneklerin patolojik incelemesi ile yapılır. Serviks kanseri tanısını koymak için sırasıyla;

Tıbbi öykü ve fizik tetkik: Birey doktora başvurduğunda bireysel ve aile ile bazı bilgiler sorulur. Bu soruların amacı risk faktörlerinin belirlenmesi ve serviks kanserinin hastadaki belirtilerini ortaya koymaktır. Detaylı fizik muayene ile genelde afiyet değerlendirilir. Jinekolojik muayene ile değerleme tamamlanır.

Sistoskopi, proktoskopi ve genel uyuşturma aşağıda tetkik: Sistoskopi işleminde, ışıklandırılmış, uzun ve kuytu bir tüp ile üretradan (idrar yollarının sonu) girilerek mesaneye ulaşılır. Bu yöntemle üretra ve mesane kanser yayılımı açısından incelenir. Güvenilmez alanlardan milimetrik biyopsiler (parçalar) alınabilir. Sistoskopi, yöresel duyu yitimi ile yalnızca girilecek olan bölge uyuşturularak ya da bir takım hastalarda genel hissizlik altında yapılır.

Rektoskopi: Işıklı bir tüp ile rektumdan (kalın bağırsağın sonu) girilerek kanser varlığı araştırılır.

Biyopsi: Eğer alınan biyopsi (parça) sonucunda serviks kanseri olduğunuz ortaya çıkmışsa, bu müşteri kanserlerin tedavisi ile uğraşan bir cerraha başvurmanız gerekir.

Rahim Ağzı Kanseri Yeni Tanı Yöntemi

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın