• DOLAR
  5,3172
  % -0,31
 • EURO
  6,0958
  % -0,08
 • ALTIN
  209,3783
  % 0,25
 • BIST
  94.570,90
  % 1,02
Ramazan Ayında Beslenmeye Dikkat

Ramazan Ayında Beslenmeye Dikkat

Ramazan ayında Uzun süre aç kalınacağı için daha çok yemek yeniliyor. Yağlı ve Yüksek Kalorili yiyeceklere öncelik veriliyor. Böyle bir durumda sağlık sorunlarının bizi bulması pekte zor olmuyor.

Ülkemizdeki birçok Tıp Fakültesi Hastanelerindeki beslenme ve diyet uzmanları, Ramazan ayında insanların yemek ve beslenme alışkanlıklarında büyük ölçüde değişiklik olduğunu belirtmektedirler.
Ramazan ayında, insanların 3 öğün olarak tüketilen besinlerin ramazan ayında sahur ve iftar olmak üzere ikiye düşüldüğü, bu beslenmeler esnasında ise insanların gün boyu aç kaldıklarından yemeğe aşırı yüklenmeleri, sağlık sorunlarını doğurmaktadır. Beslenme ve diyet uzmanları bu sağlık sorunlarıyla baş edilmenin o kadarda zor olmadığını belirttiler.

 

 

 

Oruç Tutanlar Sahura Mutlaka Kalkmalıdır.

Beslenme ve diyet uzmanları, sahur yemeğinin oruç tutan bireyi güne en iyi hazırlayan öğün olarak belirterek, kimi insanlarımız uyanamadım diyerek sahuru atlatıyorlar bu durum gün boyu zorluk çekmenize sebep olacaktır.
İftarda yenilen yiyecekler, açlık hissini çoğalttığından dolayı insanların kan şekeri düşmektedir. Beslenme ve diyet uzmanlarımız kan şekeriyle ilgili şunları söyledi:
”Kan şekerimizin düşmemesi için sahura mutlak suretle kalkılmalıdır. Ve bizi ertesi gün boyunca yokluk hissi verecek protein içeren lifli yiyecekleri tüketmeliyiz. Çünkü ramazan ayında, gün boyu harcadıkları enerji ve protein sürekli değişkenlik göstermekte, enerji ve protein tükenebiliyor gün içinde ama aç kalma süreniz uzayabiliyor. Bundan dolayı sahura mutlaka kalkılarak yavaş yavaş sindirerek yemek yenmeli, bol proteinli ve lifli yiyecekler yenmelidir. Örneğin, süt ve süt ürünleri, et ürünleri ve meyvelerdir. Ramazan ayında beyaz un ile yapılan pasta, kek, çörek veya yemekler insanların daha çabuk acıkmasına neden olmaktadır.

 

 

Ramazan Ayında Reflü Sık Görülmektedir.

Beslenme ve diyet uzmanlarımız, Ramazan ayında en çok oluşan rahatsızlıkların başında gelen reflünün önlemlerini anlatırken şunları söyledi.
Reflü hastalığı, salam, sucuk, kızartmalar gibi yiyeceklerin tüketilmesi, gün boyu bu rahatsızlığı olan insanlarımızı daha çok susatarak acıkmalarına sebebiyet vermektedir.
Ramazan ayında, gün boyu aç kalan insanlarımızın iftar yemeğinde birkaç çeşit yemeği hızlıca tüketerek birden bire midelerini doldurmaları sağlık yönünden zararlı olacağı gibi,
İftarda hızlı bir şekilde yemek yemek midede ağırlaşmaya, mide ağrıları, gaz ve hazımsızlığa sebep olmaktadır. Bu gibi olumsuz durumları önlemek için, iftar su ile açılmalı ardın sıra bir kase çorba ve hafif ekmekle beraber ağır olmayan iftar yemekleriyle devam edilmelidir. İftarda yemeğe fazla yüklenilmemeli, mideyi bu duruma alıştırmalıyız. İftar yemeğinden 1 saat sonra düzenli bir şekilde yiyeceklerinizi tüketebilirsiniz. Sonradan yenilecek yemekte istediğiniz yemek çeşidini tüketebilirsiniz. Izgara, balık ve yine ağır olmayacak şekilde yiyeceklerle devam etmelisiniz. Ramazan ayında insanlar gün boyu aç kaldıklarından dolayı iftarda veya sahurda aşırı yağlı yiyecek ve içeceklere yüklenilmesi zararlı olmakla beraber, tutulan orucunda zor geçmesine sebebiyet verilmektedir. Bundan dolayı orucumuzu tutarken, sağlımızdan olmamak için dikkat etmeliyiz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın