• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Saç Dökülmesi İçin Çözüm Önerileri Sunuyoruz

Saç Dökülmesi İçin Çözüm Önerileri Sunuyoruz

Saç Dökülmesi İçin Çözüm Önerileri Sunuyoruz

Saç dökülmesi; kalıtsal sebepler, gerginlik, çevresel faktörler ve çeşitli hastalıklardan dolayı birçok kişinin yaşadığı bir rahatsızlıktır. Genellikle erginlik dönemiyle birlikte başlayan saç dökülmesi ilerleyen yaşlarda bilhassa genetiğe alt olarak artış gösterebilir. Saç dökülmesinin olağan saç dökülmesinden bambaşka olması gerekir.

Bu sebeple gün içerisinde dökülen saç miktarının 50 ila 100 aralarında saç telini geçmemesi gerekli. Saç dökülmenizde kesintisiz bir artış görülüyorsa seyrelme ve kelleşmeler başlamadan önce bir dermatoloji uzmanına başvurmanız gerekiyor. Zorunlu tetkikler ve tahliller yapıldıktan sonra dermatoloji uzmanı saç dökülmesinin sebebini tespit edip, dökülmeyi önlemeye karşın tedavi uygular.

Genetik

Genetik (kalıtsal) saç dökülmesi en sık gözlemlenen dökülme çeşididir. Erkeklerde 20’li yaşlardan itibaren özellikle şakaklar ve alın bölgesindeki saçların dökülmesi yaş ilerledikçe yığın bölgesinde seyrekleşmeye ve kelliğe dek ilerler. Kadınlarda ise erkeklerden farklı olarak tepeden çevreye doğru seyrelme ve dökülme görülür. Kalıtsal saç dökülmesi tedavisi en şiddet dökülme çeşitlerinden olup, tedavisi uzun süre aldığından seyrelme ve saçlarda güçsüzleşme başladığı gibi tedbir alınmalıdır. Kadınlarda gebelik, menopoz gibi hormonlarda oluşan şansın dönmesi sonucu saçların sıradan %80’inde incelme ve özellikle yığın bölgesinde seyrelme görülür. Düzenli uygulanan hap tedavisi ile bu dökülmenin önüne geçilebilir.

Hastalıklar ve Hap Kullanımı

Saç dökülmesine neden olan manâlı sebeplerden biri de vücuttaki hastalıklar ve hap kullanımıdır. Saç dökülmesini hastalığın sonucu olarak oluşabildiği gibi bilmediğiniz bir hastalığın semptomu da olabilir. Tiroit bezi hastalıkları, romatizmal hastalıklar, böbrek üstü bezi hastalıkları, hormon tedavisi için kullanılan ilaçlar, insülin ilaçları, diyabet ve anemi ilaçları, kanser tedavisinde kullanılan kemoterapi ilaçları, psikiyatrik tedavide kullanılan ilaçlar, ayrıca doğum yoklama hapı kullanılması saç dökülmesine neden olan tıbbi sebeplerdendir. Hem kan sulandırıcı ilaçlar, yürek ve yüksek kan basıncı için kullanılan ilaçlar, sporda karoser yapılandırma için kullanılan steroidler ve zayıflama hapları da bağışıklık sistemine hasar verip saç köklerinin güçsüzleşmesine, dolayısıyla saçların dökülmesine neden olabilmekte. Bu hastalıklara sahip olan ya da hap tedavisi gören şahısların yaşadıkları saç dökülmesinin önlenmesi için doktorlarına danışmaları gerekir. İlaçtaki hormon dozajı değiştirilerek veya gerekli çare uygulanarak dökülmenin önüne geçilebilir.

Besin

Saç köklerini besleyen ve uzayıp tekrardan çıkmasını sağlayan en kayda değer olan etkenlerden olan vitaminler, sağlığa zararlı beslenme alışkanlıkları ve bilinçsizce hazırlanmış tek tip diyet listelerinden dolayı gerekli etkiyi veremez. Saç kökünün ihtiyacı olan vitamin, mineral ve saçın dinç bir şekilde gelişmesini karşılayan keratin maddesi eksikliği sonucu saç kökleri yenileyemez ve saç dökülmesi başlar. bu nedenle beslenme düzeninizi organik ve taze meyve sebze tüketecek şekilde oluşturmanız gerekir. Fast food ve bitmiş gıda tüketimini en aza indirmek ve vücuda protein, çinko, demir, vitamin ve mineraller sağlayacak besinlerin tüketimini arttırın. Beslenme düzeniniz oturduktan sonradan saç dökülmeniz yine de devam ediyorsa dıştan vitamin takviyesi alarak ve protein ağırlıklı besin uygulayarak saç kökünün gelişimini arttırabilirsiniz.

Çevresel Faktörler

Hava kirliliği, mevsimsel değişimeler, bunaltıcı hava ve ıslak havalar, egzoz dumanları, sürekli kullanılan fön makinesi gibi fazla ısı veren cihazların kullanımı da saçın gelişimini engellemekte. bu nedenle saçınızda kullandığınız her türlü ürünün içerdiği kimyasallara uyarı etmeniz gerekmekte. Saçı, hava kirliliği ve zararlı UV ışınlarından korumak için saçlarınıza ekstra bakım yapmaya itina göstermelisiniz. Ayrıca günümüzde saç dökülmesine neden olan en kayda değer dış faktör stres kabul edilmekte. Günlük hayatın karmaşasının yarattığı fazla gerginlik vücutta bulunan gelişim hormonlarını etkiliyor ve saç için kayda değer olan keratin maddesinin üretimini engelliyor. Bu da saç kökünün yıpranmasına, saçın gelişiminin durup ilerleyen dönemlerde dökülmesine niçin oluyor.  bu nedenle stresten olabildiğince uzak durulmalı, anksiyete bunalım gibi psikiyatrik rahatsızlıklar yaşanıyorsa hemencecik tedavisine başlanılmalı.

Medikal Tedaviler

Saçta seyrelme ve dökülme başladıktan daha sonra evde uygulanan tedaviler işe yaramadığı ve akma devam ettiği taktirde medikal tedaviye başlanması gerekmektedir. Dermatoloji uzmanları ve plastik cerrahlar tarafından yapılan PRP, saç mezoterapisi ve saç ektirme gibi yöntemler saç dökülmesi için en etkin ve kalıcı tedavi yöntemleridir. PRP tedavisinde herhangi bir cerrahi işlem olmadan, kök hücreler seyrelme gözüken bölgelere enjekte edilir. Saç mezoterapisi yönteminde ise saç köküne kolojen üretimi karşılayan vitamin, mineral ve aminoasitler enjekte edilir. Her iki yöntemde de zayıf ve zayıf saç köklerindeki kan dolaşımı artar. Bu sayede saç kökleri uyarılır, güçlenir ve canlanır. İşlemler esnasında herhangi bir acı ve sızı hissedilmediği için seyrelme dökülen kişiler göre sıklıkla seçim edilen yöntemlerdendir. Saç ektirme işlemi ise bilhassa genetik saç dökülmesine sahip ve belirtilen bölgelerde dökülme başlamış kişiler göre tercih edilir. Cerrahi bir operasyon uygulanarak sağlıklı saç hücreleri alınır ve saç dökülmesi görülen bölgeye eklenir. Operasyondan 10 gün sonradan saçlar çıkmaya başlar, takriben 1 yıl içinde ise sahip olduğunuz sağlıklı saçlara kavuşursunuz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın