• DOLAR
 • EURO
 • ALTIN
 • BIST
Saçlarınızla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saçlarınızla İlgili Doğru Bilinen Yanlışlar

Saçınızla ilgili içten bildiğiniz yanlışlardan korunduğunuz taktirde dinç ve ışıltılı saçlara kavuşmak olası.

                              Saçla İlgili Içten Tanıdık Yanlışlar 

 

 • Saç uçlarını sık aldırmak saçların hızlı uzamasını sağlar.

Uzmanlar, saç uçlarını aldırmanın saç uzamasını etkilemediğini söylüyor çünkü uzatma saç derisinden başlıyor. Ama her altı ila sekiz haftada bir saç uçlarını aldırmanın başka bir sebebi var. Kurumuş saç uçları saçların daha ince görünmesine ve saç kırılmalarına sebep olur. Dolayısıyla saç uçlarınızı aldırdığınızda saçlarınız daha hacimli görünür.

 • Beyaz saç telinizi koparttığınızda yerine daha fazlası çıkar.

Beyaz saç çıkmaya başladığında genelde gerisi de gelir. Bu efsanenin çıkma sebebi de muhtemelen budur. Siz koparsanız da koparmasanız da saçlarınız ağarmaya başladıysa, devamı gelecektir. Dolayısıyla saç tellerinizi koparmayı bırakın. Somurtkan hâlde zamanla saç dipleri daha fazla zayıflayacak ve en sonunda o bölgede saç çıkmayacaktır. Ya beyaz saçlarınızla barışmalı veya saçlarınızı boyatmalısınız.

 • Şampuan saç döker.

İnsanların çoğunlukla banyodayken saçları dökülür ve dolayısıyla şampuanın buna sebep olduğu düşünülür. Bu yüzden şampuanlamayı keserseniz problemin daha da kötüleşmesine sebep olabilirsiniz çünkü yağ oluşumu enfeksiyona öncülük edebilir, bu da saç uzamasını engeller. Saç dökülmesinin genelde en büyük sebebi strestir. Boşanma, ameliyat, yakın birinin vefatı gibi sebepler bu sorunu daha da şiddetlendirir. Mümkün mertebede doğal içerikli şampuanlar kullanmaya itina gösterin. Şampuanınızın içine çay çiçeği yağı, lavanta yağı, biberiye yağı gibi yağlar ekleyin.

 • Saçlarınızı ne dek çok tararsanız, saçlarınız pek sağlıklı olur.

Saçları fazla fırçalamanın faydadan çok zararı vardır çünkü bu şart koruyucu tabaka olan saç kütikülüne hasar verir. Saçlarınızı sadece dağıldığında tarayın, gün içerisinde alışılagelmiş hâline bırakın.

 • Boyalı saçlar sağlıksızdır.

Saç açtırma saçınıza yapabileceğiniz en kötü şeylerden biridir fakat saç boyatmak düşünüldüğü kadar zararlı değil. Saç tellerinin rengini temizlemek saçlarınızı zayıflatır oysa saç tellerine renk eklemek saçların daha yoğun görünmesini sağlar. Uzmanlar koyu renk olduğu sürece saç boyamanın zararlı olmadığını söylüyor.

 • Doğru ürünler uygulamak saçları gürleştirir.

Birçok insan sağlıklı görünen saçların saç bakım ürünleri gibi dış faktörlere tabi olduğunu düşünüyor fakat sağlıklı saçlarla beslenme şekliniz arasındaki bağ daha önemlidir. Saçlarınızın uzaması için vücudunuzun enerjiye ve gıda maddelerine ihtiyacı vardır. Sıkı bir diyetteyseniz vücudunuz saçlara yeterince enerji ayıramaz. Yeteri miktarda karbonhidrat, protein ve sağlıklı yağlardan almaya özen gösterin ve çinko, demir ve D vitamini konusunda ekstra dikkatli davranın. Bunlar saç uzamasında kayda değer vitaminlerdir ve birçok kadında bu vitaminlerin eksikliği görülür.

 • Şampuan başkalaştırmak faydalıdır.

Kepek önleyici, hacimlendirici, renk koruyucu gibi öbür etkilere sahip elde etmek istemiyorsanız şampuanınızı değiştirebilirsiniz. Uzmanlar onun dışında aynı şampuanı kullanmanızın içten bir karar olduğunu söylüyor. Farklı şampuan denerken saçlarınızı bambaşka hissetmenizin tek sebebi her şampuanın farklı etkilere sahip olmasıdır.

 • Kepek kuru saç derisine sinyâl eder.

Kepek, yağlı ortamlarda oluşan bir tür mantardan kaynaklanmaktadır. Kepek, vücudun mantara verdiği bir reaksiyondur. Kepek önleyici şampuan göstermek faydalı olacaktır.

 • Köpüren şampuanlar saçlarınızı daha iyi temizler.

Şampuanın görevini yapabilmesi için köpürmeye ihtiyacı yoktur. Bizler temizliği köpürmeyle benzer değer tutuyoruz ancak birçok şampuanda yer alan ve köpüren bir ajan olan sülfatlar sağlığı olumsuz etkiler. bununla beraber saçlarınızı boyatıyorsanız boyanın kolay açılmasına neden olur. Bundan Başka bazı incelemeler sülfat ile kanser riski arasında bir senet olduğunu da göstermiştir. Şampuan tercihinizi sülfatsız ürünlerden yandan kullanın.

 • Saçlarınızı her iki günde bir yıkamalısınız.

Önceleri saçlarınızı her gün yıkamanız gerektiğini duymuş olmalısınız. Arkasında saçları her iki günde bir yıkamak gerektiğini duyduk. Saç yıkama sıklığıyla ilgili bütün bu duyduklarınızı kulak ardı edin. Herkesin saç yapısı farklıdır.

Saçla İlgili Içten Aşina Yanlışlar

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın