• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Safra Kesesi Taşı

Safra Kesesi Taşı

Safra Kesesi Taşı

Safra kesemde taş saptandı. Bu taşlar nasıl oluşmuş olabilir?

Safra kesesinde taş oluşumunun birkaç sebebi vardır: safra içeriğinin yoğunlaşması ve bu yoğunluğun çökelmesi, safra kesesi ve etrafının iltihapları, bir takım kan hastalıkları(sferositoz gibi) ve safra akımının yavaşlamasına sebep olan tıkanıklıklar gibi.

Hem safra taşı oluşumu için bir takım risk faktörleri vardır: Bayan olmak, 40 yaşın üstünde edinmek, kilolu almak, ailede bu hastalıkların bulunması, yüksek kolesterol seviyeleri gibi.

Yiyeceklerin taş oluşumuna ilk elden bir katkısı yoktur.

Hazımsızlık şikâyetlerimin sebebi safra kesesi taşları mıdır?

Safra kesesi taşları, özellikle yemek sonrası hazımsızlık, bulantı, karın ağrısı, şişkinlik, geğirme gibi şikâyetlere yol açar. Bu şikâyetleri olan bir kişide safra kesesinde de taş tespit edilmiş ise şikâyetin kaynağı safra kesesi taşlarıdır.

Hazımsızlığın diğer sebepleri de olabilir mi? .

Olabilir; bazen hastanın şikâyetleri daha çok mide rahatsızlığını da düşündürür. Bu durumda ameliyat öncesi mideyi de kontrol etmek için gastroskopi yapılır. Eğer hastanın şikayetleri ameliyattan sonra geçmemiş ise yeniden gastroskopi yerine getirmek gerekir. Bir Takım barsak hastalıkları, karaciğer ve pankreas hastalıkları da sindirim güçlüğü sebebi olabilir.

Şikâyetlerimden ve bu taşlardan kurtulmak için nasıl çare olmalıyım?

Bir kişide safra taşı tespit edilmişse tedavisi ameliyattır.

Ameliyat koşul mıdır? Taşı düşürme ya da kırma yöntemi yok mudur?

Safra taşlarının hâlen geçerli tek tedavisi ameliyattır. Böbrek taşlarında olduğu gibi kırma ve düşürme gibi çare yöntemleri yoktur.

Ameliyat olmazsam ne olur?

Öncelikle, hazımsızlık şikâyeti devam eder. Daha kötüsü eğer taşlar safra kesesinden çıkıp safra yollarına düşecek kadar ufak ise (birkaç milimetre) safra kanalında tıkanmaya, dolayısıyla şiddetli ağrıya ve sarılığa yol açarlar. Biraz daha büyük olanlar, safra kesesinin çıkışını tıkayarak safra kesesinin şişmesine ve iltihabına sebep olurlar; bu durumlar acele ameliyatı gerektirirler.

Ameliyat için hangi yöntemi seçim etmeliyim?

Günümüzde safra kesesi taşının en uygun ameliyat şekli kapalı (laparoskopik) yöntemdir. Fakat bazı hastalarda geçirilmiş ameliyatlar nedeniyle ya da kapalı ameliyatın teknik olarak yapılamadığı durumlarda açık ameliyat uygulanabilir.

Açık ve kapalı ameliyatlar arasındaki farklar nelerdir?

Karın içindeki işlemler her iki yöntemde de aynıdır; safra kesesi, bağlantılarından ayrılarak çıkarılır. Aradaki ayrım karın duvarındaki işlemdedir. Açık ameliyatta karında bir kesi vardır, ameliyat sonrası hastanede daha fazla kalmak gerekir, iyileşme süresi daha uzundur, jurnal hayata dönüş daha uzun zamanda olur, ameliyat izi vardır. Kapalı yöntemde kesi ve iz yoktur, karın duvarında 3-4 adet delikten ameliyat yapılır, hastanede daha az kalınır, jurnal hayata erkenden dönülür (çoğunlukla 3-7 gün), sancı daha azdır.

Safra kesem iyice mi yoksa yalnızca kesedeki taşlar mı alınacak?

Safra taşları, safra kesesinin bir hastalığıdır. Yalnızca taşlar alınacak olsa bir vakit daha sonra aynı taşlar her tarafta oluşur. Ayrıca safra kesesi olmadan da olağan hayatımızı devam ettirebiliriz. Bu sebeple sadece taş elde etmek biçiminde bir çare yoktur; safra kesesi, taşlarla birlikte alınır.

Safra kesesinin görevi nedir?

Safra kesesi, karaciğerde üretilen safrayı depolayan ve yemeklerden sonra yağ sindirimi için safrayı barsaklara boşaltan bir organdır.

Safra kesem alınırsa hayatımda bir değişiklik olur mu?

Ameliyattan daha sonra safra kesesinin görevini karaciğer üstlenir. Yağ sindirimi için gereken safra çabucak karaciğerde üretilip depolanmadan barsaklara salınır. Bu uyum sürecinde de geçici olarak sindirim güçlüğü hissedilebilir. Bu sürede ilaç tedavisi uygulanır. Gövde yeni duruma alışınca diğer ilaca gerek kalmaz.

Ameliyat olursam hastanede ne değin vakit kalmam gerekir?

Safra kesesi taşından diğer bir hastalığınız yoksa kapalı ameliyat için 1 gün, açık ameliyat için 2 gün hastanede kalmak yeterlidir.

Ameliyat için genel anestezi mi gerekiyor?

Evet, hem açık ayrıca kapalı ameliyat genel duyumsuzlaşma aşağıda yapılmaktadır.

Ameliyat sonrası işime ne değin sürede dönebilirim?

Hastalar aralarında farklılık olmakla beraber kapalı ameliyatta ara sıra 3. gün, ara sıra bir hafta daha sonra, açık ameliyatta 15 – 20 gün daha sonra işe dönülebilir.

Safra taşları kese alındıktan sonradan her yerde oluşur mu?

Safra kesesi alındığı için safra kesesi taşı bir daha oluşmaz. Fakat safra yollarında nadir de olsa taş oluşabilir. O taşların da diğer çare yöntemleri vardır.

Bu taşlardan dolayı bir şikâyetim olmasa bile tedavi olmam gerekir mi?

Bu şart tartışmalı olmakla beraber yaş ilerledikçe yürek ve akciğer hastalıkları geliştiğinde, safra kesesi ameliyatının riskinin artacağı düşünülürse ameliyatı erkenden yapmak daha avantajlıdır. Oysa şeker hastalarında şikâyet olmasa da ameliyatı erken dönemde gerçekleştirmek gerekir.

Safra kesesi taşları kanser yapar mı?

Tüm safra kesesi kanserlerinde taş da saptama edildiğinden bu riskten bahsediliyor. Ama kanıtlanmış bir ilişki yoktur.

Safra kesemde polip tespit edildi. Bunların tedavisi nasıldır?

Polipler safra kesesinin iç yüzeyini örten tabakanın et beni şeklinde çoğalmalarıyla ya da kolesterol kristali birikimiyle oluşurlar. Polipler birdenbire artı sayıda olup şikayete sebep oluyorsa taş gibi değerlendirip ameliyat yapılır. Polibin ebadı 1 cm’den artı ise kanserleşme riski nedeniyle ameliyat edilir. Küçük ve şikâyete sebep olmayanlar aralıklarla ultrason ile peşine düşüp takip edilirler.

Taş olmadan da safra kesesi ameliyatı olur mu?

Ara Sıra safra kesesi içinde taş olmadan da safra kesesinin iltihaplanması sebebiyle veya safra kesesinin ahenksiz çalışması nedeniyle ameliyat yapılabilir. Bu durumlarda da güya taş varmış gibi hastaların hazımsızlık şikâyetleri olur.

Dr. Alaattin Öztürk

Genel Cerrahi Uzmanı

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın