• DOLAR
  5,3128
  % -0,08
 • EURO
  6,0875
  % -0,09
 • ALTIN
  209,1147
  % 0,08
 • BIST
  94.570,90
  % 1,02
Sancısız Doğum Mümkünmü

Sancısız Doğum Mümkünmü

Doğum sırasında her zaman sancı olur mu? Ağrısız doğum yapmak neden mümkün olmuyor? Bu yazımızda ağrısız doğumla ilgili olarak bir nebze bilgilendirme yapmaya çalışacağız.
Doğumu yaklaşan anneler veya anne adayları doğum esnasında nasıl hareket etmelidir, ne gibi olumlu veya olumsuz durumlarla karşılaşacağını düşünmek yerine, sancısız bir doğum mümkün olur mu bunu düşünmekle meşkuldur .

Soru 1: Doğum Esnasında kadın bedeninde neler yaşanır?

Cevap 1: Doğum kaslardan oluşan bi eylemdir. Vucudumuz daki tüm kaslar kendi görevlerini gerçekleştirirken kasılır ve gevşer.Anne karnında bebeğin kalbi 4 haftalıktan itibaren atmaya başlar taaki hayatı son bulana kadar.
Yaşamımızı devam ettiğimiz sürece vücudumuzdaki tüm kaslar görevlerini ağrısız bir şekilde yaparlar, doğum esnasında ise rahimde bulunan kasların kasılması sonucu,9 ay boyunca misafir edilen canlının çıkma zamanı gelmiştir. İşte bu durumda rahimdeki kaslar kasılırken rahim ağzında bulunan kaslarında gevşemesi gerekir, ki rahim bebeği ağrısız bir şekilde doğum kanalına itebilsin.
Yani bu durumda rahim kasılarak bebeği doğum kanalına iter ve doğum başlamış olur.

Soru 2: Peki Ağrılı olmasının Sebebi Nedir. Tüm doğumların Sancılı olduğu söylenmekte.

Cevap 2: Herkes doğumun sancılı olduğunu söyleyerek, filmlerde dizilerde bağrış çağrış içerisinde yapılan doğumlardan dolayı kadınlar genç yaştayken bu korkunun stresine girmektedir .Bu korkuyla meydana gelen psikolojik baskı doğum esnasında vücudu kasmaktadır . Korkuyla beraber kasılan vücut rahim kaslarının her kasılmasını ağrı olarak algılar. Aynı süre zarfında rahim kasları kasıldığında doğum kanalı kasları gevşemesi yerine bu korkunun etkisiyle kasıldığından dolayı gerçek ağrılar başlamaktadır.

Soru 3: Eğerki Doğumdan Korkmazsam Ağrısız Doğum Olurmu?

Cevap 3: Yukarıda Belirttiğimiz gibi doğumlar zaten ağrısızdır. Fakat annedeki bilinç altı korkusu, doğum ve doğum sonrasında neler olacağı kaygıları, doğumun ağrılı olacağını bilinç altında canlandırdığı için doğum sancılı geçmektedir.
Korkudan ziyade anne vücudundaki tüm endişelerinde arındırılması gerekir.Olumsuz duygulardan arınan bir vücut ancak ağrısız bir doğum yapma ihtimali mevcuttur.
Bu durumda doğum esnasında vücut kaslarını olumsuz etkileyecek bütün sorunlardan veya düşüncelerden arınmalıyız ki ağrısız doğum gerçekleşebilsin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın