• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Sedef hastalığı sadece Sedef mi Sorusuna Yanıt

Sedef hastalığı sadece Sedef mi Sorusuna Yanıt

Sedef hastalığı sadece Sedef mi Sorusuna Yanıt

Sedef hastalığı deri hastalığı olarak görülse de beraberinde böbrek, Kalp, göz, kemik hastalıklarını da getiriyor.

Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Şimşek, sedefin bir deri hastalığı olarak düşünülmemesi gerektiğini belirterek, böbrek, yürek, göz, kemik, bedensel sorunları da beraberinde getirdiğini söyledi.

Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği, sedef hastalığında farkındalığı meydana getirmek için İstanbul Belgrad Ormanı’nda yürüyüş etkinliği düzenlendi. Etkinliğe, Türkiye Sedef Hastaları Derneği Başkanı Mustafa Şimşek, sedefli hastalar, hastaların aileleri ve vatandaşlar katıldılar. Etkinlikte sedef hastalığı, sedefli hastaların yaşadıkları sorunlar ve çare sürecindeki yaşadıkları durumlar hakkında bilgi verildi. Ardından etkinliğe katılanlar koşu parkurunda yürüyüş yaparak farkındalık oluşturuldu.

 

Etkinlikte konuşan Türkiye Sedef Hastaları Dayanışma Derneği Başkanı Mustafa Şimşek, ”Bu etkinliğin amacı, sedef hastalarının motivasyonunu ve öz güvenini arttırmak, yaşam kalitesini güçlendirmek ve sosyalleştirip topluma kazandırmaktır. Sedef hastalığı kendi başına bir hastalık değildir. Kendisiyle beraber götürdüğü bir çok hastalık var. Sedefi bir cilt hastalığı olarak düşünmemek gerekli. Böbrek, kalp, göz, kemik, fiziki sorunları beraberinde getiriyor. Yapılan araştırmalarda sedefin bir kronik rahatsızlık olduğu ortaya çıkmıştır. Bulaşıcı hastalık değildir. Yüzde 40 kalıtsaldır. Aileden ve geçmişten gelen durumdur” dedi.

 

”SEDEF TEDAVI EDİLEBİLİYOR”

Sedefli hastalar her şeyden önce sağlıklı yaşamaya itina göstermesi gerektiğini altını çizen Şimşek, ”Hastalıklar zihinseldir. Görüşler bozuldukça hastalıklar çoğalıyor. Sedef hastaları stresten uzaktan olmalılardır. Böyle yaşamayı öğrenmelilerdir. Biz yaklaşık 6 yıldır faaliyetteyiz. Sedef ile ilgili yaptığımız alıştırma ve etkinliklerle çoğu sedef hastasının bilgilendiğini düşünüyoruz. Çoğu tedavi yöntemi var. Biyoloji Ile Ilgili ve üstünkörü medikal tedaviler var. Ülkemizde sedef tedavi edilebiliniyor” diye konuştu.
Etkinliğe katılan sedef hastası Elif Başaraner, hastalığın nasıl ortaya çıktığını şöyle anlattı: “Hastalığım tırnağımda başlamıştı ve tırnağım düşmüştü. Mantar zannedildi. 1 ay sonrasından vücudumda çıkmaya başladı. Bu şekilde ayrım ettim. Hastalığımız görsel bir hastalık ve yara diye ifade edebileceğimiz bir formasyonda olduğu için ayrıca ağrı şeklinde rahatsız ediyor hem de çevreyi görsel olarak rahatsız ediyor. Bu açıdan azıcık stresli bir rahatsızlık.”

“Hastalığın çare süreci biraz sancılı oluyor” diyen Başaraner, ”17 takvim sedef hastasıyım. sık sık hastaneye yatışlarım olabiliyor. Ola Ki bir avuç içi yakın hastanede yatma durumum olabiliyor. Sedefin bütün formları böyle yok. Maalesef hastanede çare gerektirdiği durumlar olabiliyor” diye konuştu.

Sedef hastalığı konusunda mesaj veren Başaraner, ”Sedef hastalarının doğrusu ilgiye ihtiyaçları var. Bilhassa sosyalleşemiyorlar. Görsel rahatsızlık olduğu için çevre kadar bulaşıcı diye yargılanabiliyorlar. Umarım toplum bu konuda duyarlı olur” dedi.

 

İHA

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın