• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şeker hastaları Bal Yiyebilir mi ?

Şeker hastaları Bal Yiyebilir mi ?

Şeker hastaları Bal Yiyebilir mi ?

3 yıldır şeker hastalarının bal tüketmesi konusunda araştırmacı Doç. Dr. Serbest Enginyurt şeker hastaları için manâlı açıklamalarda bulundu.

Doç. Dr. Hür Enginyurt, yaptığı açıklamada, şeker hastalarına bal verilip verilemeyeceği yönünde araştırmalar konusunda araştırma yaptığını belirtti

Ordu Üniversitesi (ODÜ) Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Asıl Bilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Bağımsızlık Enginyurt, yaptığı açıklamada, şeker hastalarına bal verilip verilemeyeceği yönünde çalışmalar konusunda araştırma yaptığını belirtti.

Araştırmalarında bu konuda yapılmış bir alıştırma bulamadığını dile getiren Enginyurt, “Sadece yurt dışında deney fareleri üstünde bu sınanmış ve olumlu sonuçlar alınmıştı” dedi.

ULUSLARARASI DERGİDE KABUL GÖRDÜ

Enginyurt, araştırmalarının gerisinde bu konuda alıştırma gerçekleştirmek üzere Ordu Üniversitesi Etik Kuruluna başvurarak zorunlu izni aldığını ifade ederek, ardından da bilimsel araştırma projesi başvurusu yaptığını, Türkiye’de 3 ayrı üniversitenin “araştırma yapabilir” onayının ardındaki 3 sene önce bilimsel çalışmasına başladığını anlattı.

İlaç kullanan ve tip 2 denilen şeker hastalığı hastalarını, 5 gram, 15 gram ve 25 gram bal vererek 4 ay baştan başa takip ettiğini anlatan Enginyurt, “Beraberinde ilacını da kullanırken günlük 25, 15 ve 5 gram bal verdiğimiz hastaların şeker ve kolesterollerinin, yalnızca ilaç kullanan hastalara tarafından daha iyi olduğu ve HbA1c düzeylerinin düştüğü, sadece ilaç kullanan hastalarda ise sabit kaldığı gözlemlendi. Bu çalışmam uluslararası bir dergide kabul gördü ve yayımlandı” diye konuştu.

HER GÜN BİR KAŞIK BAL YİYOR

Yaklaşık 6 yıldır diyabet hastası olan Adnan Keskin, Doç. Dr. Serbest Enginyurt’un bilimsel araştırmasında kendisinin de yer aldığını belirterek, “Ordu Üniversitesi Eğitim Ve Araştırma Hastanesinde 3 ay boyunca bize nasihat edildiği gibi her gün bir kaşık bal tüketerek bir teste alt tutulduk. Netice itibarıyla yediğimiz bal sonrası şeker değerimizin düştüğünü ayrım ettik. Açık Konuşmak Gerekirse balı seven biri olarak bu çalışmanın olumlu netice vermesinden fazla mutluyum. Bundan Böyle jurnal bir kaşık da olsa bal yiyebiliyorum” dedi.

KAYNAK: AA

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın