• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şeker Hastası Olanlara Müjdeli Haber

Şeker Hastası Olanlara Müjdeli Haber

Şeker Hastası Olanlara Müjdeli Haber

Van otlu peynir türlerinden birinde kullanılan suh bitkisi şeker hastaları için yepyeni bir umut kapısı.

Moleküler biyoloji ve genetik alanında çalışmalarını sürdüren Dr. Alkan, suh bitkisinin üzerinde araştırma yaptıklarını ve vücut kısmının yöre halkı kadar otlu peynirde kullanıldığını belirterek, “Suh bitkisi otlu peynirde kullanılan bir bitkidir. Daha önce bu bitkiyi kullanarak şeker hastalığından kurtulduğunu bahis edenlerden yola çıkarak bu çalışmayı yapmaya karar verdik. Burada, deney sıçanlarında (STZ) denilen bir kimyasal göstermek suretiyle pankreastaki beta hücrelerini harap etmek suretiyle diyabet oluşturduk. Diyabet oluşturduğumuz deney sıçanlarına suh bitkisinin ekstresini 3 hafta her tarafında emin dozlarda uyguladık” dedi.

“PANKREASTAKİ BETA HÜCRELERİNİN YENİLENDİĞİNİ GÖRDÜK”

Çalışmanın süresi içerisinde bilhassa ikinci ve üçüncü haftalarda sıçanlarda kan glikoz düzeylerinin önemli derecede düştüğünü anlatan Dr. Alkan, şöyle devam etti:

“Burada hem gözlemlediğimiz bir takım davranışlar da vardı. Örneğin şeker hastalığı hastalarında görülen çok artı su içme, fazla sık idrara çıkma gibi davranışların da deney sıçanlarında olmadığını gördük. Ayrıntılarıyla dinç sıçanlar gibi davranmaya başladılar. 3. haftada kan şekeri düzeylerinin 100’lere dek düştüğünü gördük. Ilk haftalarda bu bedel 500’ün üzerindeydi. Çalışmadan sonra bizler bu deney hayvanlarının haemogram, biyokimya sonuçlarına ve patoloji sonuçlarına baktık. Pankreastaki beta hücrelerinin yenilendiğini gördük. Bu da bizlerin içten yolda olduğumuzu gösterdi.”

“UMUT VADEDEN BİR GELİŞME”

Fazla gösterişli sözler etmek için hemen şimdi erken olduğunun altını çizen Alkan, “Başkaca insülin artışı olduğunu ve haemoglobin A1c, fasting seviyelerinin de dinç sıçanlardaki değerlere yakın olduğunu gördükleri. Bu kayda değer bir adım yalnız fazla gösterişli sözler etmek için demin erken. Bu çalışmanın diğer çalışmalarla da desteklenmesi gerekiyor. Bunun hap haline getirilmesi için etmen maddenin saptama edilmesi gerekiyor. Biz bir adım attık. Bu umut vadeden bir gelişme, lakin bundan sonrası öteki bilim insanlarına kalmış” diye konuştu.

“DÜNYADA HER 6 SANİYEDE BİR İNSAN DİYABETTEN HAYATINI KAYBEDİYOR”

ACILEN dünyada 415 milyona yakın şeker hastalığı hastası bulunduğunu, Türkiye’de bu rakamın 6 milyonun üzerinde olduğuna işaret eden Alkan, şunları kaydetti:

“Hala diyabet (şeker) hastası olduğunun farkında olmayan birçok insan var. Dünya Sıhhat Örgütü de alarm vermiş durumda. Sahiden birçok ülke diyabet konusunda alarm vermiş durumda. Dünyada her 6 saniyede bir insan diyabetten nedeniyle hayatını kaybediyor. Bunun yanında şeker hastalığı bir takım kayda değer komplikasyonlara da niçin oluyor. Böbrek hasarı, görme kaybı ve etap uzuvlarının kaybedilmesi gibi hem 20 yaş üzerindeki körlüklerde diyabet birinci sebeptir. Bunları düşündüğümüzde, şu anki şeker hastalığı hastalarını yeterli bir tedavinin olmamasından ötürü bilim adamları da arayış içerisindedirler.” Kan şekerini düşürücü literatürde çoğu alıştırma olduğunu aktaran Dr. Alkan, “Oysa bizim için önemli olan kan şekerinin düşürülmesinin yanında insülin salımının da artması, A1c, fasting düzeylerinin de normal sıçanlarla aynı değerlere gelmesi ve en önemlisi de patoloji sonuçlarında bizim tahrip ettiğimiz beta hücrelerinde yenilenme görmemiz oldu” ifadelerini kullandı.

“SUH BİTKİSİNİN CESET KISMI OTLU PEYNİRDE KULLANILIYOR”

Suh bitkisinin Van’da ve yörede otlu peynirde kullanıldığı için bakımlı ulaşılabildiğini aktaran Dr. Alkan, “Halk bu bitkiyi senelerdir otlu peynirde tüketiyorlar. Burada acayip bir ayrıntısıyla uğraşma daha var. O da bizim üstünde araştırma yaptığımız suh bitkisinin beden kısmının özellikle peynirde kullanılmasıdır. aynı zamanda bunu çare amaçlı kullanan insanlarımız da var. Biz bunu sadece bilimsel olarak ispatlamaya çalıştık” şeklinde konuştu.

Peynirciler Çarşısı esnafı ise, Van’ın otlu peynirinin içine konulan doğal bitkilerden dolayı şifalı olduğunu belirterek, kullanılan diğer bitkilerin de araştırılmasını istediler.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın