• DOLAR
  • EURO
  • ALTIN
  • BIST
Şeker Kalorisi Diğer Kalorilerden Çok Fazla Zararlı

Şeker Kalorisi Diğer Kalorilerden Çok Fazla Zararlı

Bazı kaloriler, özellikle şekerli içeceklerden ve yiyeceklerden gelenler, sağlığımız üzerinde diğer yiyeyecek ve içeceklerden aldığımız kalorilerden daha kötüdür. Bu durum, obezite incelemesi yapmakta olan bir çok üniversitede yapılmakta olan çalışmalarda anlaşılmaktadır.

Bir çok farklı üniversitelerdeki 22 bilim adamından oluşan bir ekip, aynı sayıda kalori içeren yiyecek ve içeceklerin insan vücudunda aynı etkiyi göstermediğini keşfetti. Anlaşılabilir bir örnekte: tatlandırılmış 340 ml’lik bir meyve suyu, orta boy bir patatesten çok daha az sağlıklıdır. Aynı miktarda kalori içerecek, fakat aynı zamanda lif, vitamin ve potasyum bakımından da zengin olacaktır.

Yağ artışı

“Tüm kaloriler obezite ve kalp hastalıkları riskini artırabilir. Nedeni çok basit: olumlu bir enerji dengesine ek olarak, kaloriler de hemen yağ kazancına katkıda bulunuyorlar “diyor. Fakat farklı diyet bileşenleri ya da modelleri, obezite ve kalp hastalığını artırabilir çünkü sadece kalorilerden bağımsız olarak tamamen farklı bir fiziksel mekanizmayı tetiklerler.

 

 

Aynı sayı, farklı etki

Şimdi fruktoz ve glikoz şurubu ile tatlandırılan içecekleri tekrar alın. Kalp hastalığı ve felç riskini artırmaya eğilimlidirler. Yoğurt veya peynirden gelen bir miktar kalori yerseniz, bunun tersi bir etki elde edersiniz, çünkü bu gıdalar hastalıkların risklerini azaltır. Kalorileri saymak bu yüzden az kullanışlıdır, onlardan aldığınız şeylere bakmak daha iyidir.

Farklı yağlar

Çalışma aynı zamanda eşit miktarda yağ içeren gıdalar arasındaki farkları da vurguladı. Chia tohumu ve fındık gibi birçok doymamış yağ içeren yiyecekleri yiyenler, hastalık riskini azaltabilir. Kırmızı ette bulunan aynı miktarda doymuş yağ tüketmek riski arttırır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bize Katılın